Ceza yerine bilgi

İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürü Ömer Okumuş, STK'ların önemine dikkat çekerek, “Tabela derneği olmaktansa faal dernek olmak lazım. Yeni projemizle derneklere ceza değil bilgi veriyoruz” dedi

Ceza yerine bilgi
Burak
Burak
08 Kasım 2017 Çarşamba 08:00

Türkiye’de ilk defa düzenlenen ve bulundukları bölgelerde faaliyet gösteren STK’ları dernekçilik hakkında bilinçendirmeyi hedefleyen ‘Sivil Toplum Okulu’  Altunizade’de bulunan Bağlarbaşı Kong-re ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla start verdi. İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü tarafından düzlenen ilk eğitim programına Altunizade’de faaliyet gösteren derneklerin temsilcileri yoğun ilgi gösterirken programa İstanbul Vali Yardımcısı Bahattin Akçı, İl Dernekler Müdürü Ömer Okumuş, belediye meclis üyeleri  ve İl Dernek Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

Yasal sıkıntılar var
Sivil Toplum Okulu hakkında gazetemize konuşan İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürü Ömer Okumuş, Türkiye'de STK sayısının ciddi oranda arttığını belirterek, "Devletimiz de artık sivil tooplum kuruluşlarına çok önem veriyor. Ayrıca STK'lara proje desteği de sağlanıyor. Mevcut derneklere nitelik kazandırmak istiyoruz. Bu göreve geleli daha 6 ay oldu. Yaptığımız denetimlerde özellikle yasal anlamda ciddi sıkıntılarla karşılaştık. Bu sıkıntıların birçoğunun bilgi yetersizliğinden kaynaklandığını gördük” diye konuştu.

Dernekler arası iletişim yok
Denetimler sırasında derneklere ceza vermek yerine bilgilendirme yaptıklarını ifade eden Okumuş, “Şu anda İstanbul'da 25 bine yakın dernek var. Bu kadar dernek olmasına rağmen aralarında hiçbir iletişim yok. Aynı amaç için kurulan birçok derneğin biribirinden bihaber olması düşünülemez. Biz de bu derneklerimizi tanıştırmak, kaynaştırmak istedik. Derneklerimiz nitelikli çalışma yaparsa biz bu çalışmaları değerlendireceğiz. STK'ların sadece mevzuat bilgisinden ibaret olmadığını anlatmak istiyoruz. Tüzel kişilik olarak derneklerimize rehberlik yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Patron değil garson
İstanbul'da 50 bin civarında dernek kurulduğunu fakat yarısının feshedildiğini sözlerine ekleyen Ömer Okumuş, “Bu derneklerin hepsi bir ideal için kurulmuş. Biz de Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, 'Patron devlet yok, garson devlet var' sözü üzerinden hareket ediyoruz. Ben eğitimciyim, STK'lara da o gözle bakıyorum. Bizim derneklere yaptığımız bilgilendirme, onların da üyelerini bilgilendirmesiyle tabana yayılacak” açıklamasını yaptı.

Dernekler faal olacak
Konuşmasının devamında, “Ülkemizde ilk defa düzenlenen Sivil Toplum Okulu projemizin hayata geçmesi için bugüne kadar çok emek verdik” ifadelerini kullanan Okumuş, “Bizim bu projeyi hazırlamamızda ki en büyük amacımız STK'ları ve dernekleri hem hukiki anlamda hem de sosyal anlamda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek. Amacımız nitelikli STK, nitelikli dernek ve nitelikli birey yetiştirmek. İstanbul'da 23 bin tane dernek var. Bunların çoğu tabela derneği. İşte biz bu tabela derneklerini de artık faal hale getirmek istiyoruz" diye konuştu.

Bize ulaşabilirsiniz
Müdürlük tarafından hazılanan bir diğer projenin ise 'Dernekler Festivali' olduğunu dile getiren Okumuş, “Bu festivali yapmak istememizin nedeni ise derneklerin birbirleri arasında kaynaşmalarını sağlamak ve doğru bir iletişim yönetimi ile birbirleri ile koordinasyonunu hızlandırmaktır. Biz, kendimizi sorumlu hissediyoruz. Bu sorumluluk sebebiyle sizler her zaman bana ulaşabilir, derneğimizin sitesi üzerinden dilek, öneri ve şikayetleriniz için bizlere ulaşabilirsiniz” dedi.

Ceza verdiğimizde sevinmiyoruz
Programda konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Bahattin Aşçı ise dernekçilerin ulvi amaçlar için bir araya gelmiş insanlar olduğunu belirterek, “Tabii bu amaçlara ulaşmak istemek sadece çok çalışmayı değil aynı zamanda dernekler yasasını da iyi bilmeyi gerektiriyor. Bizler asla herhangi bir derneğe ya da STK'ya ceza verdiğimizde sevinmiyoruz, aksine üzülüyoruz. Dernekler ve STK'lar bir ülke için olmazsa olmazlardandır. Dernekler yöneticilerin denetlenebilir olmasını sağlayan kuruluşlardır. Ben bu vesile ile böylesine güzel bir proje ortaya koydukları için başta Ömer Okumuş olmak üzere projede emeği geçen herkese teşekkür ederim” açıklamasını yaptı. Programda yapılan konuşmaların ardından Prof. Dr. Ali İlseven 'İletişim', TSO Başkanı Erkan Acar 'Yöneticilik', Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı Setdar Dinler ise 'Kurumsal Sosyal Sorumluluk' başlıklarında sunum yaptı. Düzenlenen eğitim sonunda eğitime katılanlara sertifikaları takdim edildi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.