Dört dörtlük sistem bozulmadı!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ortaokul 1. sınıflarda yeni bir müfredat üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Dört dörtlük sistem bozulmadı!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ortaokul 1. sınıflarda yeni bir müfredat üzerinde çalıştıklarını söyledi. Ortaokul 1. sınıfların İngilizce ağırlıklı olacağını belirten Bakan Avcı, "Hazırlık sınıfı dediğiniz zaman, sanki Milli Eğitim’de tekrar 4+4 değişti gibi tartışmalar, spekülasyonlar falan başlıyor. Öyle bir şey söz konusu değil, 4+4+4 devam ediyor" dedi.

Nabi Avcı, Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitim Projesi Kapanış Konferansı’na katıldı. Programın ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Avcı, bir gazetecinin "4+4+4 sistemi değiştirilip yeni bir sistem mi getirilecek?" sorusuna, “Evet ortaokul 1. sınıflarda, yani 5. sınıflarda yabancı dil ağırlıklı bir müfredat üzerinde çalışmalarımız uzun bir süreden beri devam ediyor. Bunu daha önceki Anadolu liselerinde ondan da önceki maarif kolejlerinde ve bugün yabacı okullarımızda da okutulmakta olan hazırlık sınıflarına benzetilebilir. Ama biz buna hazırlık sınıfı demiyoruz. Ortaokul birinci sınıfların adını değiştirmeden, çünkü hazırlık sınıfı dediğiniz zaman sanki milli eğitimde tekrar 4+4 değişti gibi tartışmalar spekülasyonlar falan başlıyor. Öyle bir şey söz konusu değil 4+4+4 devam ediyor" şeklinde cevap verdi.

Yabancı dile ağırlık vereceğiz
Bakan Avcı konuşmasının devamında ortaokul 1. sınıflarda pilot uygulamalarla başlanacağını belirterek, "Yabancı dil eğitimine ağırlık vereceğiz. Çünkü ne kadar erken yaşta yabancı dil eğitimi yapılırsa o kadar başarılı olma ihtimalimiz var bunu maarif kolejlerinden biliyoruz. Ama bunun için eğitici kadrolara ihtiyacımız var. Öğretmenin bunu için hizmet içi eğitimlerden geçmesi gerekiyor. Sınıflarımızın alt yapımızın göre düzenlenmesi gerekiyor. Önce pilot uygulamalarla başlayacağız dileyen alt yapıları müsait olan özel okullar hemen geçebilecekler müfredat doğrultusunda bizde alt yapısı müsait olan t okullarımızdan başlayarak peyderpey bütün okullarımızda ortaokul birinci sınıflarımızı Türkçe ve yabancı dil ağırlıklı okullar haline getirip o sınıftaki derslerde 6. 7. 8. Sınıfların dersleri içinde eriterek öğrencilerin daha erken yaşta yabancı dil eğitimi almalarını sağlayacağız” açıklamasını yaptı.

Kontenjan yasayla belirlenmiş
Özel okul fiyat listeleriyle ilgili soruya Bakan Avcı, “Onunla ilgili Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğümüz bir açıklama yaptı, oradan takip edebilirsiniz” diye cevapladı Bir gazetecinin "Dershanelerin dönüşüm işlemleri başladı, her ilçede bir temel lise olacak şeklinde bir uygulama var nasıl değerlendiriyorsunuz bunu?" şeklindeki sorusu üzerine Avcı, “Hangi kontenjanda hangi bölümlere ne kadar öğrenci alabilecekleri zaten yasayla belirlenmiş vaziyette. Dolayısıyla bu koşulları sağladığı için dershaneden temel liseye dönüşen kurumlara biz çalışma ruhsatını veriyoruz, vereceğiz. Büyük ilçelerde bunu zaten yapamazsınız ama küçük ilçelerde bazılarında birleşerek yapmalarını teşvik için böyle bir düzenleme yaptık” şeklinde konuştu.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.