Eğitim için 100 yıllık plan yapılmalı

Mektebim Okulları ev sahipliğinde EGT Panel işbirliğinde Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Ulusal Kalkınma ve Küresel Barış İçin Eğitim Paneli'nde konuşan Mektebim Okulları Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kalko, “Eğitimde Türkiye'nin 100 yıllık planlaması olmalı” dedi

Eğitim için 100 yıllık plan yapılmalı

Panele, Mektebim Kurucusu Ümit Kalko, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ayşe Kardaş, Talim Terbiye Kurulu Eski Başkanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili Avni Botsalı, University of Tennessee Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Aydeniz, Fütürist Ufuk Tarhan ve çok sayıda eğitimci katıldı. Prof. Dr. Selçuk Şirin’de video bağlantı ile panele katılım gösterdi.

Yapılacak çok şey var
Eğitim ile alakalı söyleyecek sözü olduğunu belirten Kalko, Türkiye'nin yapacak çok şeyi olduğunu açıkladı ve şunları söyledi, "Gelişmekte olan bir ülke olmaktan gelişmiş bir ülke olmaya doğru ilerleyen muasır medeniyetleri hedef edinen bir ülke olarak Türkiye’mizin eğitimle alakalı yapacağı çok şey var. Çünkü eğitimle alakalı yapacağı şeylerin kalkınmaya ve 'Yurtta barış dünyada barış' sloganıyla bir ülkeyi var eden ülkemize karşı sorumluluklarımız var. Eğitime yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. Eğitimi sadece eğitimden ibaret görmemek gerekir. Kalkınmış ülkelerin eğitim sistemlerine baktığımız zaman o ülkelerin gerek eğitim sistemlerinde gerekse siyasi istikrarlarında ciddi bir ivme görüyorsunuz."

Suç oranları düşüyor
Eğitimle alakalı yapılacak olan yatırımların kalkınmayla birebir ilişkisi olduğuna da değinen Kalko, "Eğitimli ülkelerde suç oranları düşmekte, sağlık sorunları ve sağlık harcamaları daha sınırlı olmakta, eğitimli ülkelerde tasarruflar, maliyetler, üretkenlikler, verimlilikler, bilinçli girişimcilikler kalkınmaya etki etmekte. Ama ben bugün özellikle bir eğitim kurumu girişimcisi olarak Türkiye'de eğitimin kalkınmaya olan etkisini, bir de özel okullar açısından bakmamız gerektiğini, özel okulların bu süreçte nasıl etkisini olması gerektiğini, yeteri kadar destek verilip verilmediğini ve Türkiye'deki eğitim sistemlerimizin nasıl olması gerektiği hakkında biraz sohbet etmek istiyorum" dedi.

Plan yapılması şart
Türkiye’nin eğitimde 100 yıllık planlamalar yapması gerektiğini belirten Kalko, ayrıca şunları söyledi, "Hedefimiz kalkınmış bir ülke olmaksa, muasır medeniyetlerse bizim büyük düşünmemiz lazım, büyük hayaller kurmamız lazım, bu hayallerimizi somuta indirgeyip hedeflerimiz haline getirmemiz lazım ve gerçekten büyük projeksiyonlar çizmemiz lazım. Bu büyük hayallerin, büyük hedeflerin büyük projeksiyonlarını devlet politikası haline getirmemiz lazım. Eğitimde Türkiye'nin 100 yıllık planlaması olması gerekiyor. 3 yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık planlardan bahsetmiyoruz. Eğitimde 100 yıllık bir planlama yapılmalı. Her şey değişiyor, şartlar değişiyor, teknoloji gelişiyor diyebilirsiniz. Bir takım değişimler tabii ki olacaktır ama ana omurgalı, hükümetten hükümete değişmeyen bir devlet politikası koyulursa o zaman işte biz bir şeyler yapmış olabiliriz. Yoksa her gelen hükümetin aldığı bir takım kararlarla ivme kazanan, ama başka hükümet geldiği zaman ivmesi duran bir eğitim modelinin kalkınmaya katkısı olmayacağı aşikârdır."

Okullaşma oranı yükseldi
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ayşe Kardaş ise Türkiye'nin modern bir toplum olma çabasının temelini eğitimin oluşturduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Bölgemizde ve dünyada dengelerin yeniden oluştuğu, gelecek hedeflerinin öngörülebilir hale geldiği bir çağda eğitimin merkeze alınması, bu konuda atılması gereken en önemli adımdır. Ülke olarak kalkınmanın ve küresel barışın sağlanması için elimizdeki en güçlü araç hiç şüphesiz ki eğitimdir. Toplumsal kalkınmanın eksenine eğitimi almamızın sebebi de budur. Eğitimin ve bilimin mahiyetini değiştiren yeni teknolojilerin nüfusunun önemli bir kısmı genç olan bir ülke olarak eğitime yönelik çalışmalarımızı nasıl etkilediğini iyi analiz etmeliyiz. Eğitimde, sürdürülebilir ekonomik kalkınmada, insani gelişmişlikte ciddi mesafeler almış, bölgesinde güven ve istikrarın tek adresi haline gelmiştir. Bu başarının temel kaynağı kuşkusuz nitelikli insan gücüdür. Türkiye’nin modern bir toplum olma yönündeki çabasının temelini de yine eğitimin oluşturduğunu görüyoruz. Türkiye’nin bu gelişim hareketinde eğitim kurumları ile öğretmenlerin, özel bir yeri olmuş ve eğitim, toplumun yapısını değiştiren ve topluma daha iyi yaşama seviyesi sağlayan dinamik bir sosyal kuvvet olarak yerini almıştır. Güçlü, sürdürülebilir kalkınmanın öznesi haline gelen eğitim, bilgi seviyesi yüksek hem bireysel hem de evrensel bir kültüre sahip, sağlıklı bir toplum yetişmesini de sağlamıştır."  DHA

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.