Ehliyet sınav sonuçları neden açıklanmadı? 14 Mayıs ehliyet sınavı ne zaman açıklanır?

14 Mayıs'ta gerçekleştirilen ve binlerce sürücü adayının ter döktüğü ehliyet sınavına ait sonuçların bugün açıklanması bekleniyordu ancak Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesinde hala en son olarak 13 Şubat'ta yapılan sınavın sonuçları bulunuyor. Peki 14 Mayıs 2016'da yapılan ehliyet sınavı sonuçları açıklanmayacak mı? Ehliyet sınavı sonuçları ne zaman açıklanır? İşte tüm detaylarıyla ehliyet sınavı sonuçları...

Ehliyet sınav sonuçları neden açıklanmadı? 14 Mayıs ehliyet sınavı ne zaman açıklanır?
24 Mayıs 2016 Salı 14:39

Ehliyet sınavlarına ait sınav sonuçlarının sınav tarihinden 10 gün sonra açıklanacağı duyurulsa da MEB'in hala açıklama yapmaması adayları endişelendiriyor. Sürücü belgelesi almaya hak kazanıp trafiğe çıkma amacında olan sürücü adayları sabırsızlıkla sınavın sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Meb.gov.tr sitesindeki duyurular kısmında yer alan Motorlu Taşıtlar Sınavı sekmesindeki sınav listelerinin en üstünde 13 Şubat 2016 tarihinde gerçekleştirilen sınavın sonuç duyurusu bulunmaktadır.Bugün henüz açıklanmayan 14 Mayıs 2016 sınavına ait sonuçların gazetemistanbul.com editörleri olarak cuma günü açıklanacağını ön görüyoruz ancak sürede uzama veya kısalma olabilir.

Ehliyet sınavlarının değerlendirilmesi

Sınav değerlendirmesinin güvenliği açısından kursiyerlerin cevap kâğıdı iki adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulur. Kursiyerlerin sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, yanlış cevaplar dikkate alınmaz. Tespit edilen doğru cevap sayıları üzerinden 100 puandan hesaplama yapılır. 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan kursiyer başarılı sayılır.

Merkezî sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir.

Teorik derslerin tamamı için bir sınav yapılarak tek notla 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılır. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda soru/sorular iptal edilmez, doğru şık/şıklar dikkate alınmak suretiyle bu soru/sorular değerlendirmeye dâhil edilir.

Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, hatalı bulunan soru/sorular doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden hesaplanır. Sınava giren kursiyerlerin verdikleri cevapların dağılımları ve aldıkları puanlar ölçme değerlendirme tekniğine göre incelenir.

Kursiyerlerin kopya çekme girişiminde bulunmamaları, cevap kâğıtlarını başkalarının göremeyeceği şekilde tutmaları gerekir. Sınavın geçersiz sayıldığı durumlarla ilgili olarak kursiyere işlem yapılmışsa, salon görevlilerinin tuttuğu tutanak değerlendirmeyi etkiler.

Okuyucularımızın daha önce de pek çok kez yorum yazarak sorduğu 'Ehliyet almak için gerekli şartlar ve evraklar nelerdir?' sorusunun cevabını derledik...

EHLİYET SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN
B SINIFI EHLİYET SINAV SORULARI VE CEVAP ANAHTARIEhliyet alabilmek için gereken şartlar

Sürücü belgesi almak isteyen ve gerekli belgeleri tamamlayan kursiyerler, özel motorlu taşıt sürücüleri kursu müdürlüklerine kayıt yaptıracaktır. Kayıt şartları aşağıda belirtilmiştir.

a. A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş olmak.

b. B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş olmak.

c. C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş olmak. ( Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksekokul ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman Jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.)

ç. A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı için en az ilkokul düzeyinde eğitim almışolmak.

d. Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen "sürücü olur" sağlık raporualmış olmak.

e. "Sabıka kaydının olmadığına dair" dilekçeyi kurs müdürlüğüne vermek.

f. Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak.

g. Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 1 (bir) adet vesikalık fotoğrafını Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

ğ. Nüfus cüzdanı fotokopisini Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Esma - 5 yıl önce
Ya sinavlar on gun sonra aciklanacak dediler hala bakiyorum yok bu ne yaaaa yani bizde cok heyecsnliyiz hergun bakmaktan biktim biran once aciklansin lutfen aaaaaaaa