KPSS ücreti 420 lira mı olacak sorusuna ÖSYM'den açıklama

KPSS için dün açıklanan fiyatlara tepki yağmasının ardından ÖSYM bugün duyuru yapmak zorunda kaldı. Kurumdan yapılan açıklamada ücretlerin tekrar değerlendirileceği belirtildi. Peki 2017 KPSS ücreti ne kadar olacak? İşte detaylar...

KPSS ücreti 420 lira mı olacak sorusuna ÖSYM'den açıklama
14 Mart 2017 Salı 12:19

Milyonlarca adayın merakl beklediği KPSS başvuruları başlamış ve dün de sınav ücretleri açıklanmıştı. Ancak belirlenen rakamlar herkesi şoke etmiş ve binlerce kişi tepki göstermişti. İnternette oluşturulan imza kampanyaları ve sosyal medya sitelerinden gönderilen mesajlar ÖSYM'yi bu kararını gözden geçirmesi konusunda başarıya ulaştırdı. Kurumdan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

2017 yılına kadar her biri beşer testten oluşan, adaylara kaç teste cevap verdiğine bakılmaksızın aynı kitapçığın verilip aynı süre tanınarak iki oturum şeklinde yapılan KPSS alan bilgisi sınavları bu yönüyle her zaman eleştirilmiş, adaylar ve sınav görevlileri tarafından sürekli şikayet konusu edilmiştir.

2017 yılı itibarıyla yürürlüğe giren mevzuat değişikliği ile birlikte söz konusu eleştiriler de göz önünde bulundurularak, KPSS alan bilgisi sınavlarında birçok iyileştirme yapılmıştır. Ekonometri testinin ağırlıklandırıldığı puan türü, kurumlar tarafından kullanılmaması nedeniyle sınav kapsamından çıkarılmış; geri kalan dokuz testin hepsinden belirli pay alan puan türleri sadeleştirilerek en fazla beş alan testine katılmayı gerektiren yeni puan türleri belirlenmiş; alan testlerinin soru sayıları üçte bir oranında artırılarak her bir alanda kapsam geçerliliği genişletilmiş; bu çerçevede sınav süreleri de kısaltılarak yeniden belirlenmiş ve sınavlar aynı hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri sabah ve öğleden sonra olmak üzere dört oturum olarak düzenlenmiştir. Adayların sadece puanını kullanacakları testlere katılmalarına imkan vermek amacıyla sınav saatleri de, her bir test için farklılaştırılmıştır.

Adaylar ve ilgili kamuoyunca memnuniyetle karşılandığı gözlenen tüm bu iyileştirmelerin, sınavların Cumartesi ve Pazar günleri dört oturum olarak yapılacak olması nedeniyle ortaya çıkan maliyet artışının sınav ücretlerine yansıtılması sonucu meydana gelen tartışmaların gölgesinde kaldığı; tek teste giren ile beş teste giren adaylara sınav maliyetlerini doğru yansıtmayı amaçlayan bu test bazlı ücretlendirmenin, sanki katıldığı teste bakılmaksızın tüm adayların sınav maliyetlerini kat kat artırdığı biçiminde algılandığı görülmüştür.

13.03.2017 tarihinde 2017 KPSS kılavuzunda kamuoyuna açıklanan tüm bu iyileştirmeler korunarak sadece test bazlı ücretlendirme  konusu ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından  yeniden değerlendirilecek, yeni ücretler KPSS Alan Bilgisi sınav başvurularının başlayacağı 27 Mart 2017 tarihinden önce adaylara duyurulacaktır.

İŞTE AÇIKLANAN KPSS ÜCRETLERİ

2017-KPSS başvuruları için yapılan zamlar sınava girecek adaylar arasında tartışma yarattı. İşte 2017 KPSS sınav ücretleri;

* Genel Yetenek - Genel Kültür: 60,00 TL

* Eğitim Bilimleri: 60,00 TL

* Kamu Yönetimi: 40,00 TL

* Uluslararası İlişkiler: 40,00 TL

* İşletme: 40,00 TL

* Muhasebe: 40,00 TL

* Hukuk: 40,00 TL

* İktisat: 40,00 TL

* İstatistik: 40,00 TL

* Maliye: 40,00 TL

* Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri: 40,00 TL

2017 KPSS'de bir aday tüm oturumlara katılım sağlamak istediğinde 480 TL ücret ödeyecekti. Geçen yıl bu ücret 220 TL idi. 

KPSS BAŞVURULARI BAŞLADI 

ÖSYM tarafından düzenlenecek 2017 Kamu Personel Seçme  Sınavı (KPSS) Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri ile Öğretmenlik Alan  Bilgisi Testi (ÖABT) başvuruları başladı ve 23 Mart'a kadar yapılacak.  ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, KPSS lisans  düzeyinde, 21 Mayıs, 27 Mayıs ve 28 Mayıs 2017 tarihlerinde, sabah ve öğleden  sonra uygulanacak. Adayların tümü, 21 Mayıs 2017'de sabah oturumuna girmek zorunda  olacak. Adaylar sınavın diğer oturumlarından hangilerine gireceklerine kendileri  karar verecek. ÖABT, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarına katılacak  öğretmen adayları için alanlarına bağlı olarak 16 Temmuz'da uygulanacak. Sınava başvuracak adayların KPSS Lisans Kılavuzu'nu dikkatle  incelemeleri gerekiyor.  2017-KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, ÖABT  başvuruları, bugünden itibaren 23 Mart'a kadar yapılacak ve ücret ödeme için son  gün 24 Mart olacak.

 2017-KPSS alan sınavları olan kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler,  işletme, muhasebe, hukuk, iktisat, istatistik, maliye, çalışma ekonomisi ve  endüstri ilişkileri başvuruları 27-31 Mart'ta alınacak. Ücret ödeme için son gün  3 Nisan olacak. 6085 sayılı Sayıştay Kanunu ile Sayıştay Denetçi Yardımcılığı  Yönetmeliği hükümlerine göre, ÖSYM ile Sayıştay Başkanlığı arasında her yıl  imzalanan protokol doğrultusunda yapılan Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı  Eleme Sınavına alınacak adayların belirlenmesinde 2017 yılından itibaren KPSSP48  puanı kullanılacak.

Bu nedenle, önceki yıllarda KPSS puanı şartı aranmayan bu sınava  katılmayı planlayan adayların KPSSP48 puanının hesaplanmasında gerekli testleri  cevaplamaları gerekiyor.

  ALAN TESTLERİ HER BİRİ AYRI TESTLERDE YER ALACAK 

 Öte yandan ÖSYM tarafından 2017 KPSS kılavuzunda değişiklikler  yapıldı. Buna göre, 2017- KPSS sınav uygulamasında, genel kültür-genel yetenek  testi için verilen süre 120 dakikadan 130 dakikaya çıkarıldı.  Aynı gün içerisinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere 160 dakikalık  iki oturum halinde ve her oturumda 5 testin yer aldığı KPSS alan bilgisi sınav  uygulaması, iki günde sabah ve öğleden sonra olmak üzere 4 oturumda ve her alanın  ayrı bir test olarak uygulanacağı bir formata dönüştürüldü.

 Daha önce 5 testin bir kitapçıkta yer aldığı uygulama yerine her  adayın kendi alanı ile ilgili testlere odaklanabilmesine imkan sağlamak üzere  alan testleri birbirinden ayrıldı, böylelikle adayların çözmeyecekleri testler  için salonda zorunlu olarak bulunma süresi azaltıldı.

 Her test için ayrı bir kitapçık ve ayrı bir süre öngören yeni  uygulamada kapsam geçerliliğinin artırılması amacıyla test bazındaki soru sayısı  30'dan 40'a çıkarıldı, bunu karşılamak üzere sınav süresine gerekli ilave  yapıldı. İstatistik için 60, diğer tüm testler için sınav süresi 50 dakika olarak  belirlendi. KPSS değerlendirme işlemlerinde daha önce doğru ya da yanlış hiçbir  cevabı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara dahil edilmiyordu,  yeni uygulamada genel yetenek testi ile genel kültür testinin her birinde ve  ilgili alan testinde en az bir ham puanı bulunmayan adaylar için ilgili alanda  alan testi puanı hesaplanmayacak.

 Ekonometri testi, bu alanla ilgili KPSS puanı kullanılmadığından  kaldırıldı. Kullanılmayan KPSS puan türleri sadeleştirildi ve şu şekilde  uygulanmasına karar verildi: "Lisans düzeyinde yapılan KPSS'lerde alan testleri (işletme, muhasebe,  hukuk, kamu yönetimi, iktisat, maliye, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi  ve endüstri ilişkileri, istatistik) cumartesi ve pazar günlerinde sabah ve  öğleden sonra olmak üzere iki veya üç test olarak uygulanacak. Daha önce 16 alanda yapılan ÖABT sınavı Okul Öncesi Öğretmenliğinin de  eklenmesi ile 17 alanda yapılacak. ÖABT kapsamında sınav yapılmayan yabancı  dillerde (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca,  Rusça) öğretmen atamalarında, ilgili yılda yapılan İlkbahar Dönemi Yabancı Dil  Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarından oluşturulan KPSS120 puan türü  kullanılacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.