KYK Burs Sonuçları ne zaman açıklanacak - Sonuç Sorgulama Ekranı nasıl girilir

KYK tarafından öğrencilere verilen burslar için başvuru dönemi sonrası sonuç sürecine gelindi. Öğrenciler sürekli KYK burs sonuçları yazarak kazanıp kazanmadıklarını kontrol ediyorlar. Kredi ve Yurtlar Kurumu'na yapılan başvurular arasından sadece çok az bir yüzdedeki öğrenciler burs imkanından faydalanabilecek. Öğrencilerin sosyal hayattan eğitim giderlerine kadar pek çok alanda ihtiyaçlarını karşılayan KYK bursları için sonuçlar ne zaman açıklanacak? İşte tahmini tarihler, son durum ve sonuç sorgulama ekranı...

KYK Burs Sonuçları ne zaman açıklanacak - Sonuç Sorgulama Ekranı nasıl girilir
Burak
Burak
10 Kasım 2017 Cuma 12:33

Ekonomik durumu iyi olmayan aileler ve öğrenciler için büyük bir imkan olan KYK burslarına başvurular sonrası beklenen sonuçlara dair herhangi bir açıklama yapılmaması öğrencileri merak içinde bırakmış ve farklı yollarla durumlarını öğrenmek istemişlerdi. Başvuru ve sonuç sürecine yönelik duyuru yayımlayan TDK, sosyal medya hesabından öğrencilere durum hakkında bilgilendimede bulundu. Buna göre 24 Ekim Pazar günü sona eren KYK burs başvuruları sonrasında belirlenen bütçe kapsamında ve yüzdede bulunan öğrenciler burs alabilecek veya öğrenim kredisinden faydalanabilecek.

KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?
Geçtiğimiz yıl 12 Ekim tarihinde başvurusu tamamlanan KYK burs başvuru sonuçları, 17 Kasım tarihinde öğrencilerin erişimine açılmıştı. Bu yılki KYK burs başvuları ise 16 Ekim tarihinde sona erdi. Geçtiğimiz yılın açıklama süreci baz alınırsa, bu yıl 21 ila 24 Kasım tarihleri arasında öğrencilerin erişimine açılacağı öngörülüyor.

Başbakanlık Bursu sonuçları ne zaman açıklanacak?
VGM burs sonuçları, KYK burs sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin erişimine açılmaktadır. Bu konuyla ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü şu açıklamayı yapmıştır;

"Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin 5. Maddesine göre KYK Bursu alan öğrenciler yükseköğrenim bursundan yararlanamaz. Bu nedenle Kurumumuz Burs Başvuru Sonuçlarını, KYK’nın burs başvuru sonuçlarını açıklamasının ardından duyurulmaktadır."

kyk

Öğrenim kredisi veya burstan yararlanan öğrenciler VGM'den faydalanabilir mi?
Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan geri ödemeli öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrenciler, aynı zamanda Vakıflar Genel Müdürlüğü bursunu da alabilmektedir. Yalnızca KYK bursu ile VGM bursu aynı anda alınamamaktadır.

İki kardeşe aynı anda burs yok
Kardeşler aynı anda aynı burs türünden yararlanamazlar. Ancak kardeşlerden biri ortaöğrenim bursu alırken, diğer kardeş yükseköğrenim bursundan yararlanabilir.

Bursun alınamayacağı durumlar
Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Maddesinin (1) fıkrasına göre;
a) Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,
b) Yabancı uyruklu öğrencilere,
c) Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,
ç) Ek süre öğrenim gören öğrencilere,
d) Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,
e) Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere
f) Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez. Ancak aynı maddenin (2) fıkrasına göre;
(Değişik:RG-11/1/2016-29590) Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %5’i kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir. Yabancı uyruklu öğrenci burslarının başvuruları her sene 15 Eylül – 30 Ekim tarihleri arasında internet üzerinden yapılır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.