Maliye Bakanlığı 100 Hazine Avukatı Alımı Yapacaktır – Yazılı ve Sözlü sınav tarihleri

Maliye Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı web sitesinden yayımladığı ilana göre 100 hazine avukatı alımı yapacaktır. Adaylar yazılı ve sözlü sınava tabi tutulacaktır. Başvuru şartları ve sınav tarihleri haberimizde yer alıyor.

Maliye Bakanlığı 100 Hazine Avukatı Alımı Yapacaktır – Yazılı ve Sözlü sınav tarihleri

Son dönemlerde önemli sayıda kadrosuna takviye yapan Maliye Bakanlığı’na bu kez de hazine avukatı alımı gerçekleştirilecek. 9 Ocak 2017 – 20 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacak olan başvuruların ardından iki sınav düzenlenerek kadro almaya hak kazanacak avukatlar belirlenecektir. Başvuru için en önemli kriter ise KPSS P3 türünden en az 70 puan almaktır.

Başvurular nasıl yapılacak?
Giriş sınavına başvuru, Maliye Bakanlığı (www.maliye.gov.tr) ile Başhukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel Müdürlüğü (www.bahum.gov.tr) internet sayfalarında yer alan “BAHUM Sınav Sistemi” üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır. Adayların başvuru formunun çıktısını imzalayarak posta yoluyla veya elden bu duyurunun “İletişim Bilgileri”nde belirtilen adrese teslim etmeleri veya Bakanlık Genel Evrakına ulaştırmaları gerekmektedir. Postadaki gecikmeden dolayı 20/01/2017 tarihi saat 17:30’a kadar ulaşmayan başvurular işleme konulmayacaktır. Söz konusu başvuru formunu bu duyuruda yer alan “İletişim Bilgileri”nde belirtilen adrese göndermeyen veya imzasız olarak gönderen adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Ayrıca askerliğini yapmamış erkek adayların askerlik durumunu gösteren güncel belgeyi de başvuru formu ile birlikte göndermeleri gerekmektedir.

Başvuru şartları nedir?
Giriş sınavına katılmak isteyenlerde son başvuru tarihi (20/01/2017) itibarıyla aşağıdaki şartlar aranacaktır.
a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak,
b) Hukuk fakültelerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki Yükseköğretim Kurumlarından mezun olmak,
c) Avukatlık ruhsatını haiz olmak,
ç) KPSS (B) Grubu kadrolar için yapılan 22/05/2016 tarihli Kamu Personel Seçme Sınavından KPSSP3 puan türünden 70 veya üzeri puan almış olmak,
d) Başvuruyu süresi içerisinde yapmış olmak.

Yazılı sınav konuları:
a) Anayasa Hukuku,
b) İdare Hukuku,
c) İdari Yargılama Hukuku,
ç) Ceza Hukuku,
d) Ceza Muhakemesi Hukuku,
e) Medeni Hukuk,
f) Hukuk Muhakemesi,
g) Borçlar Hukuku,
ğ) İş Hukuku,
h) Ticaret Hukuku,
ı) İcra ve İflas Hukuku.

Sözlü sınavda adaylar;
a) Yazılı sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi,
b) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü,
c) Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu,
ç) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı,
d) Genel yetenek ve genel kültürü,
e) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, yönlerinden ayrı ayrı puan verilmek suretiyle değerlendirilecektir.

Yazılı sınav ne zaman?
Adayların ilk aşamada katılacakları yazılı sınav 19/02/2016 Pazar günüdür. Sözlü sınav tarihi ise başarılı olan adaylara en az 20 gün önceden bildirilecektir.

İlanla ilgili tüm bilgileri buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kaynak ve Detay: Memur Kadrosu

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.