Mevlana Anlaşması imzalandı

İstanbul Üniversitesi ile Güney Kore Keimyung Üniversitesi arasında ikili ilişkileri daha etkin geliştirmek için ‘Mevlana Değişim Programı Anlaşması’ imzalandı

Mevlana Anlaşması imzalandı

İstanbul Üniversitesi ile Güney Kore'li Keimyung Üniversitesi arasında Daegu şehrinde inovasyon, araştırma ve eğitimi entegre edebilmek amacıyla 'Mevlana Değişim Programı Anlaşması' imzalandı. Mevlana Anlaşması’nı imzalayan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, üniversite-sanayi iş birliği konulu bir konferans verdi. Ak, Kore ve Türk halklarının kardeşliği ve dostluğunun çok güçlü bir geçmişe dayandığını belirterek, “Sistemli olarak üretilen ve kategorize edilen bilginin zaten sanayinin oluşmasına olanak sağladığını, sanayi devriminin de ardında bilim olduğunu görmekteyiz. Sanayi kurumları inovatif bakış ve girişimcilik vizyonu olan üniversitedeki araştırmacılarla ortak çalışmanın idrakine varmışlardır, öte yandan sınırlı kaynakları olan toplumun kaynaklarını etkin yönetmek ve araştırma maliyetleri için sponsorluk ihtiyacı da üniversitelerin bu zorunluluğu kavramasına yol açmıştır” dedi.

Yakın ilişkiler kuracağız
G20 ülkelerinden biri olan ülkemiz açısından bakıldığında özellikle son yıllarda sanayi ile iş birliğinin üniversiteler için yadsınamaz bir olgu olduğunu ortaya çıkardığını söyleyen Prof. Dr. Mahmut Ak, “İstanbul Üniversitesi’nde çok önemli araştırmalara imza atılıyor. İki temel konuda değişimi gerçekleştirmeliyiz: Birincisi takım oyunu oynamaya çok istekli değiliz. İkincisi de proje odaklı çok fazla düşünemiyoruz. Ulaşmak istediğimiz sonuçlara yönelik projeler üretmeli ve bu projeleri takım çalışması içinde uygulamaya sokmalıyız. Bu nedenle bir yandan Çocuk Üniversitesi, Sürekli Eğitim Merkezi, Açık ve Uzaktan Eğitim Merkezi gibi son yıllarda kurduğumuz birimleri etkin kullanarak eğitim-öğretim alanında toplumla daha yakın ilişkiler kurarken, diğer taraftan da araştırmaların patentlenmesi ve ticarileştirilmesi konusunda sanayi kurumlarıyla daha yakın ilişkiler kurmaya çalışıyoruz” açıklamalarında bulundu.

16 sıra yükseldi
İÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin geçen yıla göre 16 sıra yükselme göstererek “En İyi Gelişme Gösteren 3. Teknoloji Geliştirme Bölgesi” ödülünü aldığını da sözlerine ekleyen Ak, “Türkiye’nin en köklü ve donanımlı teknokentlerinden biri olan üniversitemizin teknokentinin geliştirilmesinin yanı sıra üniversitenin sanayi ile entegrasyonu ve kuramın uygulama ile etkileşim içinde olması için tematik teknokent kavramının da çok önemli olduğunu vurgulamalıyız. Bu tematik teknokent projelerimizden biri de sağlık teknokenti.” dedi. İstanbul Üniversitesi olarak toplumun tüm bileşenleri ile olduğu gibi sanayi ile de iş birliğini geliştirerek ülkemizin kalkınması ve dünyanın daha güzel bir yer olması için çalışmaya devam ettiklerini söyleyen Mahmut Ak, Kore ile yükseköğretim alanında çok daha etkin ikili ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade etti. cihan 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.