Nabi Avcı: Alkışa ihtiyacım var

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Okul-Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli Projesi’nin imza törenine katıldı. Avcı, selamlama konuşmasının ardından alkışlanmadı. Bunun üzerine salondakileri uyaran Avcı, «Burayı alkışlamanız gerekiyor. Gerektiği zaman gereken uyarıları yaparım. Arkadaşlarımız söylenmesi gereken pek çok şeyi, benim de söyleyebileceğim pek çok şeyi daha güzel bir şekilde söylediler. Onun için alkışa ihtiyacım var» dedi

Nabi Avcı: Alkışa ihtiyacım var

İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü arasında iş birliğini esas alan bu protokol Beyoğlu Odakule İş Merkezi’nde yapıldı. İlk konuşmayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem yaptı. Erdem; "Uzun yıllar ülkemizde sektörlerin yaşadığı nitelikli eleman bulma sorununun çözümü için dile getirilen başlıca örneklerden birisi, okul sanayi işbirliğine dayalı modelinin uygulanmasıdır. Nitekim mesleki ve teknik eğitim sistemimizin sektörlere nitelikli eleman sağlama işlevi için ilk önce eğitim sisteminin sektör ile uyumunun artırılması gerekmektedir. İşte bu gaye ile İstanbul Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde başlayacak olan Okul Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli Projesi insan kaynaklarına dayalı gereksinimlerin giderilmesini ve sektörlerin nitelikli iş gücü ihtiyacının verimli bir şekilde karşılanmasını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Mesleki eğitim tartışılmaz
Selamlama sonrasında alkış gelmeyince salondakileri uyararak konuşmasına başlayan Bakan Avcı ise, “Mesleki eğitimin önemi, işte arkadaşlarımız da vurguladılar, tabi ki tartışılmaz. Özellikle sanayi kuruluşlarımızın, mesleki eğitime doğrudan katılması, tabiri caizse organik olarak bu alanın içinde yer alması bizim için, Milli Eğitim Bakanlığı için gerçekten çok önemli. Sanayi kuruluşlarının sahip olduğu engin birikim ve tecrübelerin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın mesleki eğitimdeki tecrübesi ve insan kaynakları gücüyle buluşmasından çok önemli neticeler elde edeceğimizi düşünüyoruz" dedi. Konuşmasını, "Mesleki eğitimde yetişen gençlerimiz için kullanılan ara eleman tabirini artık kullanmıyoruz" şeklinde sürdüren Avcı, "Mesleki eğitimden geçen öğrencilerimizin ülke kalkınmasında ve sanayileşmesinde ara değil ana eleman olarak rol üstleneceklerine inanıyoruz. Çalışmalarımızı buna göre, hedeflerimizi buna göre belirliyoruz" açıklamasını yaptı.

Kaynak aktarılacak
Protokol çerçevesinde seçilen okul ve öğrencilerle ilgili bilgi veren Avcı, “Seçilen okullara, yeni teknolojiye uygun makine, ekipman ve donanım için işsizlik sigortası fonundan kaynak aktarılması sağlanacak" diye konuştu. İşbirliğine dahil edilen okullarda okuyan öğrencilere iş ve meslek danışmanları tarafından iş arama becerileri, görüşme ve mülakat teknikleri, danışmanlık ve rehberlik hizmeti de verileceğini sözlerine ekleyen Avcı, "Bu okullardan mezun olanlar işbaşı eğitim programından öncelikle yararlanacak. Eğitim programı süresince katılımcının ücretini, genel sağlık sigortasını, ,iş kazası meslek hastalığı sigorta pirimi biz ödeyeceğiz" garantisini verdi. 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.