ÖSYM tercihleri ne zaman yapılacak? ÖSYM Öğrenci Sistemi giriş - ais.osym.gov.tr

Haziran ayında yapılan LYS sınavının ardından üniversite adayları artık tercih sürecine girdi. Alınan puanların değerlendirilp en iyi şekilde tercih yapılabilmesi adına çeşitli aşamalar bulunuyor. Bunların en önceliklisi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'ne giriş yapmak. Haberimizi okuyarak 29 Temmuz 2016 Cuma günü başlayacak olan üniversite tercihlerinin nasıl yapılacağına dair fikir sahibi olabilir ve işlemlerinizi en kısa yoldan gerçekleştirebilirsiniz. 2016 LYS tercihleri ne zaman başlıyor? 2016 LYS tercihleri son gün ne zaman? İşte detaylar...

ÖSYM tercihleri ne zaman yapılacak? ÖSYM Öğrenci Sistemi giriş - ais.osym.gov.tr
28 Temmuz 2016 Perşembe 12:18

Üniversitelere giriş öncesi en son ve en kritik dönem yarın başlıyor. Binlerce üniversite öğrencisi adayı tercihlerini yaparak hayatlarını etkileyecek bir karara imza atacaklar. Bunun için de bir çok aday işlemlerin nasıl yapılacağını ve ÖSYM resmi internet sitesi ais.osym.gov.tr giriş için neler gerektiğini merak ediyor. İki farklı tarihte birden fazla oturumla gerçekleştirilen 2016 Lisans Yerleştirme Sınavı sonrası tercih işlemleri ile ilgili tüm ayrıntılar, bilgiler, kontenjan sayıları ve kapatılan üniversitelerle ilgili son dakika gelişmeleri haberimizde yer alıyor.

ÖSYM tercih kılavuzundan 15 üniversite siliniyor!
FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında başlatılan OHAL Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname ile Resmi Gazete'de yayımlanan, milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen ve FETÖ/PDY ilişkisi belirlenen 15 vakıf üniversitesi, 934 özel okul, 109 özel öğrenci yurdu ve pansiyonu, 35 özel sağlık kurum ve kuruluşu, 104 vakıf, 1125 dernek, 19 sendika, federasyon ve konfederasyon kapatıldı.

Üniversite tercihlerini yapacak olan üniversite adayları bu seneki tercihlerinde 15 üniversiteyi tercih kılavuzunda göremeyecek. Kapatılan 15 yükseköğretim kurulundaki öğrenciler YÖK tarafından başka okullar nakledilecek.

Kapatılan üniversiteler ve öğrenci sayıları:

kapatılan üniversiteler ve kontenjanları

KAPATILAN ÜNİVERSİTEDEKİ ÖĞRENCİLERE NE OLACAK?

Yükseköğretim Kurulundan (YÖK), Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrencilerin mağdur olmaması gerekli çalışmaların başlatıldığı ve en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağı bildirildi.

YÖK'ün internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, 29779 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 667 Karar Sayılı "Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname"nin 2'nci maddesi ile kararnamedeki listede yer alanvakıf yükseköğretim kurumlarının kapatıldığı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu kararnamenin 2'nci maddesinin 4'üncü fıkrasında, "Kapatılan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler, Yükseköğretim Kurulu tarafından devlet üniversitelerine veya vakıf üniversitelerine yerleştirilir. Bu şekilde yerleştirilen öğrenciler, mezun oluncaya kadar vakıf yükseköğretim kurumlarına ödemeleri gereken ücretleri ilgili üniversiteye ödemeye devam ederler" ifadelerinin yer aldığı bildirildi.

"Fıkranın uygulanması ile ilgili olarak usul ve esasları belirlemeye, uygulamayı yönlendirmeye, her türlü tedbiri almaya ve ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Yükseköğretim Kurulu görevli ve yetkilidir" hükmü uyarınca da öğrencilerin mağdur olmaması için YÖK tarafından gerekli çalışmaların başlatıldığı ve en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağı duyuruldu.

667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ekli (IV) sayılı listesindeki vakıf yükseköğretim kurumları şöyle:
"Altın Koza (İpek) Üniversitesi (Ankara), Bursa Orhangazi Üniversitesi (Bursa), Canik Başarı Üniversitesi (Samsun), Selahattin Eyyubi Üniversitesi (Diyarbakır), Fatih Üniversitesi (İstanbul), Melikşah Üniversitesi (Kayseri), Mevlana Üniversitesi (Konya), Şifa Üniversitesi (İzmir), Turgut Özal Üniversitesi (Ankara), Zirve Üniversitesi (Gaziantep), Kanuni Üniversitesi (Adana), İzmir Üniversitesi (İzmir), Murat Hüdavendigar Üniversitesi (İstanbul), Gediz Üniversitesi (İzmir), Süleyman ŞahÜniversitesi (İstanbul)."

Kapatılan üniversiteler ve lisans kontenjan dağılımları
Darbe girişim sonrası 15 vakıf üniversitesinin kapatılmasına ilişkin karar 23 Temmuz 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kanuni Sultan Süleyman Üniversitesi hariç 14 üniversite bu yıl ÖSYS sonuçlarına göre lisans programlarına toplam 9 bin 148 kontenjan almışlardı.
Atılım Üniversitesi Strateji ve İş Geliştirme Müdürü Hasan Atasoy, kapatılan üniversiteler ile lisans kontenjan dağılımları hakkında istatistikî bilgiler verdi. Atasoy'un verdiği bilgiye göre; kapatılan üniversiteler ve lisans kontenjan dağılımı; Bursa Orhangazi Üniversitesi 525, Canık Başarı Üniversitesi (Samsun) 460, Fatih Üniversitesi (İstanbul) bin 456, Gediz Üniversitesi (İzmir) 905, İpek Üniversitesi (Ankara) 375, İzmir Üniversitesi bin 250, Melikşah Üniversitesi (Kayseri) 691, Mevlana Üniversitesi (Konya) 783, Murat Hüdavendigar Üniversitesi (İstanbul) 120, Selahaddin Eyyubi Üniversitesi (Diyarbakır) 148, Süleyman Şah Üniversitesi (İstanbul) 335, Şifa Üniversitesi (İzmir) 185, Turgut Özal Üniversitesi (Ankara) 775, Zirve Üniversitesi (Gaziantep) bin 140, KanuniÜniversitesi 0 şeklinde.

Bu yıl tercihlerde toplam 9 bin 148 lisans kontanjanı azalacak. Bu kontenjanların illere göre dağılımı; Ankara bin 150, Bursa 525, Diyarbakır 148, Gaziantep bin 140, İstanbul bin 911, İzmir 2 bin 340, Kayseri 691, Konya 783, Samsun 460 şeklinde. Kapatılan üniversitelerdeki lisans kontenjanında ağırlık 2 bin 340 kontenjan ile İzmir'de iken İstanbul bin 911, Ankara bin 150 ve Gaziantep bin 140 kontenjan ile takip etti.
Kapatılan üniversitelerin burslara göre kontenjan dağılımında ise ücretli 2 bin 217, yüzde 25 burslu bin 107, yüzde 50 burslu 3 bin 822, yüzde 75 burslu 994 ve bin 8 öğrenci ise tam burslu olarak lisans öğrenimi görecekti.

Mesleklere göre dağılım
Lisans kontenjan dağılımı mesleklere göre irdelendiğinde ise karşımıza Öğretmenlik 564, Mühendislik bin 554, Tıp 365, Hukuk 590, Psikoloji 485 ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 260 şeklinde bir tablo çıkıyor.

Kapatılan üniversitelerdeki bölümlerin kontenjanlarının tam listesi de şu şekilde sıralanıyor: Animasyon 25, Bankacılık ve Finans 60, Beslenme ve Diyetetik 180, Bilgisayar Mühendisliği 376, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği 64, Biyomedikal Mühendisliği 40, Coğrafya 60, Çocuk Gelişimi 50, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği 20, Dijital Oyun Tasarımı 25, Diş Hekimliği 85, Ekonomi ve Finans 10, Elektrik-Elektronik Mühendisliği 456, Endüstri Mühendisliği 280, Film Tasarımı 25, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 260, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği 20, Genetik ve Biyomühendislik 30, Görsel İletişim Tasarımı 75, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık 40, Hemşirelik 415, Hukuk 590, İç mimarlık ve Çevre Tasarımı 155, İktisat 211, İlahiyat 40, İlköğretim Matematik Öğretmenliği 105, İngiliz Dili ve Edebiyatı 83, İngilizce Öğretmenliği 245, İnşaat Mühendisliği 410, İşletme 571, Lojistik Yönetimi 35, Makine Mühendisliği 208, Mekatronik Mühendisliği 30, Mimarlık 410, Moda Tasarımı 25, Moleküler Biyoloji ve Genetik 30, Mütercim-Tercümanlık 40, Odyoloji 50, Okul Öncesi Öğretmenliği 170, Psikoloji 485, Radyo, Televizyon ve Sinema 40, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 260, Sınıf Öğretmenliği 60, Sinema ve Televizyon 50, Siyaset Bilimi 30, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 273, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 215, Sosyal Hizmet 100, Sosyoloji 172, Tarih 85, Tıp 365, Türk Dili ve Edebiyatı 230, Türkçe Öğretmenliği 90, Uluslararası İlişkiler 265, Uluslararası Ticaret 125, Uluslararası Ticaret ve Finans 45, Uluslararası Ticaret ve Finansman 50, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik 75, Uluslararası Ticaret ve Lojistik 24, Uluslararası Ticaret ve Pazarlama 45 ve Yazılım Mühendisliği 60.

ösym

Ölü 'tercih' olmasın
22-24 Temmuz tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen eğitim fuarına birçok devlet ve vakıf üniversitesi katıldı. Tercihyapacak olan adaylarının yoğun katılım gösterdiği fuarda üniversiteler tanıtımlarını yaptılar. Eğitici ve bilgilendirici seminer programlarının da yapıldığı fuar süresince, öğrenciler tercih dönemi hakkında bilgi aldılar.

29 Temmuz'da başlayacak ve 3 Ağustos'ta sona erecek olan tercih dönemine çok kısa bir süre kala İstanbul Tercih Fuarı kapılarını Üniversite öğrencisi adaylarına açtı. Birçok üniversitenin katılımıyla öğrenciler tarafından yoğun ilgi gören fuarda İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Uzman Psikolojik Danışman Sinem Deniz Tunçer, tercih yapacak öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu.

Fuara katılımın yoğun olduğunu belirten Uzman Psikolojik Danışman Sinem Deniz Tunçer, "Burada Türkiye'deki birçok üniversitenin tanıtımı yapılıyor. Öğrenciler yoğun olarak aileleriyle geliyorlar. Genel itibariyle şehir içinden gelen öğrencilerimiz var. Ama Bursa, Ankara gibi çeşitli illerimizden de fuara katılım var" dedi.

Öğrencileri tercih yaparken dikkat etmeleri hususlar konusunda da uyaran Uzman Psikolojik Danışman Tunçer, "Tercih yapacak öğrencilerin sıralamalarını dikkate almalarını tavsiye ediyorum. Genel itibariyle öğrenciler puanlarıyla tercih yapmayı düşünüyorlar ama önemli olan bunu sıralama puanına göre yapmak. Öğrenciler unutmamalılar ki geçen sene 140 olan baraj puanı bu sene 150'ye çekildi. İki önemli konu daha var. Bunlardan biri mühendislik fakültelerindeki 240 bin barajı. Buna dikkat ederek tercih yapılmalı. Ziraat, su ve orman mühendislikleri dışında 240 bin barajı tüm mühendislik bölümleri için geçerlidir. İkincisi ise mimarlık fakülteleri için de getirilen 200 bin barajı. Bunlar dikkate alınarak tercih yapılmalıdır. Ölü tercih yapmayın" şeklinde tavsiyelerde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.