TEOG puanı nasıl hesaplanır - Kaç net kaç puan yapar - TEOG puan hesaplama robotu

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı olarak düzenlenen liseye giriş sınavında geçtiğimiz hafta ter döken öğrenciler, çocukları için hayaller kuran aileler ve onlara yardımcı olmak isteyen öğretmenler TEOG sınav sonuçları gelmeden durumlarına göre puanlarını hesaplamak ve ona göre bir beklenti içine girmek amacında. İnternetteki birçok eğitim sitesi TEOG puan hesaplama robotu isimli hizmet yayına sürerken Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sitesi de bu imkanı sağlıyor. Peki TEOG puan hesaplama nasıl yapılır ve kaç net kaç puan yapar? İşte detaylar...

TEOG puanı nasıl hesaplanır - Kaç net kaç puan yapar - TEOG puan hesaplama robotu
29 Kasım 2016 Salı 13:49

İki günde gerçekleştirilen altı oturumla zorlu bir süreci geride bırakan öğrencilerin hayatını belirleyecek en önemli sonuçlardan birinin açıklanmasına ramak kala puan hesaplamaları da yapılmaya başladı.Özellikle onlara büyük emek ve özveri göstererek büyük adam olmaları için didinen aileler, puan hesaplama sistemlerini tarayıp arama yapıyor. Sınavların ilk gününde Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını cevaplandırmış, ikinci günde de fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden zor sorulara karşı ter dökmüştü. Artık en zor süreç de başladı. Sonuçlar gelene kadar öğrenciler uykusuz ve heyecanlı bekleyişlerini sürdürecek. TEOG Puan Hesaplaması nasıl yapılır ve MEB Puan Hesaplama Robotu haberimizde yer alıyor.

TEOG PUAN HESAPLAMA ROBOTU NASIL KULLANILIR
TEOG sınavı öncesinde öğrencilere pek çok konuda avantaj sağlayan ve öğrencilerin zorlu sınava hazırlanmasında yardımcı olan Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ODSGM) kendi bünyesinde barındırdığı TEOG puan hesaplama robotu ile de sınav sonrasındaki sürece dair soru işaretlerine azaltıyor. Çeşitli duyuruların, testlerin ve ders videolarının yer aldığı ODSGM sayfasının online uygulamalarından olan “Sorgulama” sayfasından 1.Dönem Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (OSP1), 2.Dönem Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (OSP2), Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP) ve Yerleştirmeye esas puanı (YEP) kısa sürede hesaplanabiliyor. Hesaplamanın gerçekleşmesi için tek yapılması gereken 1. ve 2. ortak sınavlardaki doğru sayısını girmek. Ancak TEOG puan hesaplama robotunun doğru sonuç verebilmesi için 6, 7, ve 8. sınıf başarı puanlarına dair bilginin de sayfaya işlenmiş olması gerekiyor.

TEOG HESAPLAMA ROBOTU İÇİN TIKLAYIN..

PUAN HESAPLAMA AŞAMALARI VE DETAYLARI
TEOG puan hesaplamaları çeşitli aşamalardan geçmektedir. Bu aşamalar MEB’in resmi internet sitesinden yayınlandığı kılavuza göre 3’e ayrılıyor: Yıl Sonu Başarı Puanı Hesaplaması, Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı Hesaplaması ve Yerleştirmeye Esas Puanın Hesaplanması.

Yıl Sonu Başarı Puanı Hesaplaması
Öğrencinin tüm derslerden aldığı puanların aritmetik ortalaması, o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanları hesaplanacaktır. Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile de yılsonu başarı puanı elde edilecektir. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacaktır. Öğrencilerin ortak sınavlardan aldığı puanlar, 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacaktır.

Yerleştirmeye Esas Puanın Hesaplanması
Öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacaktır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecektir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.

Ek Puan
Bazı öğrenciler, ek puan ile TEOG puan hesaplamalarında avantaj sağlayabiliyor. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavlarında, ulusal elemelerden geçtikten sonra ülkemizi temsil etme hakkı kazanmış olan öğrencilere, katıldıkları yılın yıl sonu başarı puanlarına belirlenen oranda ek puan veriliyor. Bun göre; Altın madalya alan veya birinci olanlar için % 10'u - Gümüş madalya alan veya ikinci olanlar için % 9'u - Bronz madalya alan veya üçüncü olanlar için % 8'i - Bu etkinliklere katılanlar için de % 7'si oranında ek puan veriliyor.

SINAV DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILIR?
TEOG sınavının değerlendirilme aşaması için bazı kurallar belirlenmiştir ve bu kurallar tüm öğrenciler için geçerlidir. Sınav katılımından sınavdan sonraki sürece kadar pek çok aşamanın belirlediği sınavın değerlendirmesinde baz alınan faktörler aşağıdaki gibi;

a. Ortak sınavlara katılacak olan öğrencilerin puanı tek puan türünde hesaplanacaktır.

b. Her soru eşit ağırlığa sahip olacaktır.

c. Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucuyla okutulacaktır. ç. Her test için doğru cevap sayıları esas alınarak ham puanlar hesaplanacaktır.

d. Yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecektir.

e. Dönem puanı hesaplamasında kullanılacak olan sınav puanı; [(Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü ile hesaplanacaktır.

f. 8’inci sınıfta her dönem için uygulanan ortak sınavlar sonucunda yapılan hesaplama ile o döneme ait ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı bulunur. Her iki dönem puanının aritmetik ortalaması; ağırlıklandırılmış ortak sınav puanını oluşturur ve yerleştirmeye esas puanda kullanılır.

g. Salon görevlilerince kopya çektiği tespit edilen öğrencilerin, kopya sonucu iptal edilen o dersin sınavı puanla değerlendirilmez. Ancak dönem puanı ve ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında sınav adedi tam olarak alınır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Izzettın - 5 yıl önce
kac puan aldım teogtan
Avatar
zerda dağdemr - 5 yıl önce
Teok sunçlar