TEOG sınavı sona erdi - Sınav soru ve cevapları ne zaman yayınlanacak - TEOG 2016 Puan hesaplama nasıl yapılır

TEOG maratonunun ilk dönemdeki oturumları tamamlandı. Öğrenciler iki günde toplam 120 soruya cevap verirken lise eğitimlerini alacakları okul için ilk adımı attılar. Sınavlardaki sorular kadar sonrasındaki süreç de öğrencileri ve velileri yakından ilgilendiriyor. Çünkü soruların ve cevap anahtarının ne zaman yayınlanacağı önemli. TEOG puan hesaplamalarının yapılabilmesi adına bugün EBA'nın açıklaması herkes tarafından dikkat ve heyecanla bekleniyor. Peki EBA TEOG sınav sorularını ve cevap anahtarını ne zaman açıklayacak? TEOG 2017 Puan hesaplama nasıl yapılır? İşte detaylar...

TEOG sınavı sona erdi - Sınav soru ve cevapları ne zaman yayınlanacak - TEOG 2016 Puan hesaplama nasıl yapılır

Liseye gitmek için öğrencilerin önündeki en kritik süreç olan TEOG hakkındaki önemli bilgileri sizlerle paylaşacağız. Küçük öğrenciler zor sorular karşısında ter dökerken bir anlamda geleceklerini de bugünden inşaa etme fırsatını buldu. Toplamda 970 merkez olmak üzere 16 bin 235 okulda, 93 bin 342 salonda; yurt dışında ise 7 ülke, 14 merkez, 21 okul, 72 salonda yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı az önce tamamlandı ve 1 milyon 200 bine yakın katılım sağlandı. Peki 2016 TEOG puan hesaplama nasıl yapılır? TEOG Sınav Soruları ve Cevapları ne zaman açıklanacak, yayınlanacak? İşte son dakika bilgileri...

Öğrenciler dünkü oturumdza Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden çıkan soruları yanıtladı.

Bugün yapılan ikinci gün oturumda öğrenciler, fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınavlara girdi. Ortak sınavların yapıldığı her bir ders yazılısı için yurt içi ve yurt dışındaki merkezlerde oturumlar 09.00, 10.10 ve 11.20'de başladı. Öğrenciler, olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında belirlenen sınıflarda sınava alındı.

TEOG SORULARI VE CEVAPLARI EBA'DA AÇIKLANACAK
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen sınavın soru ve cevaplarını içeren videolar, saat 14.00'ten itibaren "www.eba.gov.tr" adresinde yayınlanacak. 

MEB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, dün ve bugün gerçekleştirilen ortaokul 8'inci sınıf birinci dönem merkezi ortak sınavının soru ve cevaplarını içeren videolara, saat 14.00'ten itibaren Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) "www.eba.gov.tr" adresinden ulaşılabilecek.

Türkçe, matematik, fen bilimleri, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine ait merkezi ortak sınav soru ve cevapları yazılı olarak, çözümleri de ders öğretmenlerinin anlatımıyla videolarda yer alacak.

Öğrenciler, tüm sınavlara ait soru ve cevaplara pdf ortamında yazılı olarak yine aynı saatte "www.eba.gov.tr" ve "odsgm.meb.gov.tr" internet adreslerinden erişebilecek.

Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine ait videolar saat 14.00'te, fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, İngilizce derslerine ait videolar ise 14.00-18.00 saatleri arasında internet sitesinde yayınlanacak.

25 KASIM CUMA OKULLAR TATİL OLACAK MI
TEOG sınavlarının 23-24 Kasım'da yapılması ile 25 Kasım Cuma günü okulların tatil olup olmayacağı merak konusuydu. Önceki yıllarda olduğu gibi Cuma günü eğitim ve öğretim devam edecek..

TEOG PUANI NASIL HESAPLANIR
Ortak sınavlara katılacak olan öğrencilerin puanı tek puan türünde hesaplanacaktır. Her soru eşit ağırlığa sahip olacaktır.  Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucuyla okutulacaktır. Her test için doğru cevap sayıları esas alınarak ham puanlar hesaplanacaktır.  Yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecektir.  Dönem puanı hesaplamasında kullanılacak olan sınav puanı; [(Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü ile hesaplanacaktır.

8’inci sınıfta her dönem için uygulanan ortak sınavlar sonucunda yapılan hesaplama ile o döneme ait ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı bulunur. Her iki dönem puanının aritmetik ortalaması; ağırlıklandırılmış ortak sınav puanını oluşturur ve yerleştirmeye esas puanda kullanılır. 

Salon görevlilerince kopya çektiği tespit edilen öğrencilerin, kopya sonucu iptal edilen o dersin sınavı puanla değerlendirilmez. Ancak dönem puanı ve ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında sınav adedi tam olarak alınır. 

Engelinden veya başka bir sebepten dolayı herhangi bir dersten muaf olan öğrencilerin ortak sınav puanı, yıl sonu başarı puanı hesaplamasındaki usullere uygun olarak hesaplanacaktır. Tüm hesaplamalar virgülden sonra dört basamağa kadar yapılacaktır. 

Soru iptali olması durumunda ilgili soru o ders sınavına katılan bütün öğrenciler için doğru kabul edilerek değerlendirilecektir.

YIL SONU BAŞARI PUANI HESAPLAMASI
Öğrencinin tüm derslerden aldığı puanların aritmetik ortalaması, o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanları hesaplanacaktır. Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile de yıl sonu başarı puanı elde edilecektir. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacaktır. Öğrencilerin ortak sınavlardan aldığı puanlar, 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacaktır.

DERSLERİN AĞIRLIK KATSAYILARI
Türkçe 4, Matematik 4, Fen Bilimleri 4, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 2, Yabancı Dil 2 şeklinde toplam 18 olacaktır.
AĞIRLIKLANDIRILMIŞ ORTAK SINAV PUANI HESAPLAMASI

Ortak sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılacaktır. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır.

YERLEŞTİRMEYE ESAS PUANIN HESAPLANMASI
Öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacaktır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecektir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.