TEOG sonucu istediği okula yerleşemeyenler dikkat! Nakil başvuruları ne zaman ve nasıl yapılacak?

Milyonlarca öğrencinin istediği liseye yerleşebilmek için ter döktüğü TEOG sınavının tercih işlemleri sona erdi. İstediği okula yerleşemeyenler ya da yerleştiği okulu beğenmeyenler üç kez düzenlenecek olan nakil uygulamasına katılacak. Peki nakil uygulaması nasıl olacak. Bu uygulama ne zaman başlayacak ve kaç kez yapılacak. İşte tüm sorularınızın cevabı haberimizde...

TEOG sonucu istediği okula yerleşemeyenler dikkat! Nakil başvuruları ne zaman ve nasıl yapılacak?

TEOG’da okulunu değiştirmek isteyenler 'nakil'e girecek. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) yerleştirmelerinin ardından bu kez de yerleştikleri okullardan daha üst tercihlerine gitmek isteyen, açık liseye kaydedilen ya da özel okula kayıt yaptıran ama devlet lisesi isteyenler için nakil uygulaması başlıyor.

Nakil nasıl olacak?

TEOG’da nakil uygulamasına 4 farklı grupta öğrenci katılacak. Birinci grup, 25 okuldan oluşan tercih listesindeki okullardan birine yerleşenler ve üst tercihlerindeki okullara geçmek isteyenler. İkinci grup, tercih listesindeki okullara yerleşemeyen ve kayıtları otomatikman açık liseye yapılanlar. Üçüncü grup, TEOG yerleştirmeleri için hiç tercih yapmamış, bu yüzden de otomatik olarak açık liseye yerleştirenler. Dördüncü grup ise özel okullara kesin kayıt yaptıran öğrenciler.

Nakil uygulaması kaç kez yapılacak?

TEOG’da nakil uygulaması 3 kez yapılacak. İlk başvurular 15-19 Ağustos, ikincisi 22-26 Ağustos, üçüncüsü ise 29 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında olacak. Bir de sadece açık lise öğrencilerinin katılacağı il ve ilçe komisyonları tarafından ger- çekleştirilecek bir nakil uygulaması daha var. Bu da 5-8 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Kaç tercih yapılabilecek?

3 okul tercih hakkınız olacak. Her TEOG nakil uygulamasında isterseniz 3 farklı okul yazabilirsiniz. İsterseniz seçtiğimiz 3 okulu tüm nakil uygulamalarında geçerli kılabilirsiniz. Bunu yapmak isterseniz tercihlerinizi onaylatırsanız okul yönetimine söylemelisiniz.

Yerleşemezseniz ne olacak?

Eğer TEOG’da nakillerde bir okula yerleşemezseniz kayıtlı olduğunuz okulda hakkınız devam eder. İlk yerleştirmede yerleştirildiğiniz okuldan kaydınız silinmez. Ancak bir başka okula yerleşirseniz kaydınız o okula geçer.

Tercihlerinizi nasıl yapacaksınız?

TEOG’da nakil uygulaması için yine e-okul üzerinden bireysel olarak tercih yapabilirsiniz. Ancak tercihlerinizi herhangi bir ortaokul müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyor. Aksi halde tercih işleminiz geçersiz olur.

Açık lisede kalırsanız ne olacak?

Bu durumdaki öğrenciler için son kez il ve ilçe nakil komisyonları nakil uygulaması yapacak. Sadece açık liseye kaydedilenlerin katılacağı bu uygulamada da bir örgün eğitim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler için seçenek özel okul olacak.

İşte nakil takvimi; 

- 15-19 Ağustos: İlk nakil uygulaması başvurularının alınması
- 22 Ağustos: İlk nakil uygulaması sonuçlarının açıklanması
- 22-26 Ağustos: İkinci nakil başvurularının alınması
- 29 Ağustos: İkinci nakil başvuru sonuçlarının açıklanması
- 29 Ağustos-2 Eylül: Üçüncü nakil başvurularının alınması
- 5 Eylül: Üçüncü nakil başvuruları sonuçlarının açıklanması
- 5-8 Eylül: Sadece açık liseye yerleştirilen öğrenciler için il ve ilçelerde kurulan nakil komisyonlarınca başvuruların alınması
- 9 Eylül: Açık lisedeki öğrenciler için sonuçların açıklanması

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.