TEOG tercih işlemleri nasıl yapılır? 2016 TEOG tercih ve yerleştirme- MEB açıklama

1 milyon 200 bin öğrenci TEOG tercihlerini yapacakları için fazlasıyla heyecanlı. TEOG kapsamında devlet Liseleri'ne geçiş tercihleri bugün başlıyor. Öğrenciler hayallerindeki okula ulaşmak için tercihlerini doğru yapmak için akıllarındaki sorulara cevap arıyor. Peki TEOG tercihleri nasıl yapılır. Tercih yaparken nelere dikkat edilmeli?

TEOG tercih işlemleri nasıl yapılır? 2016 TEOG tercih ve yerleştirme- MEB açıklama

TEOG kapsamında devlet lisesine giriş için tercihler bugün başlıyor ve 25 Temmuz'a kadar sürecek. Uzmanlar, “Ne kadar iyi puan alırsanız alın, tercih hatası her şeyi değiştirebilir” derken, MEB de bu sürece yardımcı olması için 44 maddelik bir kılavuz hazırladı.

1 milyon 200 bin aday için Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında öğrenci alan devlet liselerine tercih süreci bugün başlıyor. Uzmanlar, “Ne kadar iyi puan alırsanız alın, tercih hatası her şeyi değiştirebilir” diyerek, adayları bu süreçte dikkat etmeleri gerekenler konusunda uyarıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ise tercihlerin sorunsuz ve doğru yapılabilmesi için kılavuz hazırladı.

“Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu Sıkça Sorulan Sorular” başlığı altında, 44 soru ve cevap yer alıyor. Tercihlerin hangi adresten yapılacağından en fazla kaç okulun seçilebileceğine, açıköğretim ortaokulu öğrencilerinin tercih başvurularını nasıl yapacağına kadar birçok soru, cevaplanıyor. Tercihler, 25 Temmuz saat 17.00'ye kadar e-Okul sisteminden yapılabilecek.

Müdürlük onaylayacak

Tercihler mutlaka herhangi bir okul müdürlüğünden elektronik ortamda onaylatılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda tercih işlemi tamamlanacak. Aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak. Onaylanan tercih formunun iki nüshası alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalanacak, biri okulda, diğeri velide kalacak. Onaylama bitince düzeltme yapılamayacak.

En fazla 25 okul seçilecek 

Öğrenciler, en fazla 25 okul tercihinde bulunabilecek. Liste oluşturulurken okulların tercih kodları, öğrencinin yüzdelik dilimi, okulların kontenjan tablolarındaki yüzdelik dilimi, yerleştirmeye esas puanın dikkate alınması ve özellikle okulların kontenjan durumları ve tanıtım bilgilerinin incelemesi gerekecek.

Özel okul tercihi 

Özel okullara gitmeye karar verenler, “Özel okula kayıt yaptıracağım, tercih yapmayacağım” butonunu işaretleyecek. Bu öğrenciler tercih hakkını kullanmış sayılacak ancak yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecek. Bu butonu işaretlediği halde 9 Eylül'e kadar herhangi bir okula giremeyen öğrencinin kaydı, bu tarihten itibaren açık ortaöğretim kurumlarına yapılacak.

Bu hataları yapmayın 

Hatice Yılmaz (Eğitim Uzmanı): Tercih listesi aslında sizin girmeyi en çok istediğiniz okuldan, en az tercih ettiğiniz okula doğru sıralanır. Yüzdelik dilimindeki okulları istemediği için daha üsttekilerden tercih listesi oluşturanların yerleşme şansı olmadığından, kaydı otomatik olarak açık liseye yapılacak. Bu yüzden garantiye almak için yüzdelik diliminizden daha gerideki okullardan 4 veya 5'ini belirleyin. Aynı puandaki okullardan en iyisi evinize yakın olandır. Farklı bir ilden okul seçerken, özellikle fen ve sosyal bilimler liselerini seçenler okulun yatılı bölümü olup olmadığına bakmalı. Tabii yatılı okumayı isteyip istememek de önemli.

Takvim nasıl işleyecek?

8 Ağustos: Yerleştirme sonuçlarının ve boş kontenjanların ilanı
9-15 Ağustos: Birinci nakil tercih başvuruları
19 Ağustos: Birinci nakil sonuçlarının açıklanması
19-23 Ağustos: İkinci nakil tercih başvurularının alınması
26 Ağustos: İkinci nakil sonuçlarının ilanı26-31 Ağustos: Üçüncü nakil tercih dönemi
5 Eylül: Üçüncü nakil sonuçlarının duyurulması

TEOG tercihleri nasıl yapılacak? 

8'inci sınıfı başarıyla tamamlayan öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercih ve yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecektir. Tercih işlemi öğrenci/veli tarafından bireysel olarak https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul ile imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ortaokul ile imam hatip ortaokulu müdürlüklerine onaylatılacaktır.

Yerleştirmede öğrenciler 25 okula kadar tercihte bulunabileceklerdir.

Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internetadreslerinde yayımlanan tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, öğrenci velisi tarafından 15-25 Temmuz 2016 (en geç saat 17:00'ye kadar) tarihleri arasında yapılacaktır.

Elektronik ortamda onaylanan “Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu” nun çıktısı alınarakokul müdürlüğü ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecektir.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.