Üniversite tercihlerinde bir ilk; YÖK açıkladı

Saraç, geçen yıl açıköğretim fakültesi programlarının toplam 206 bin 53 olan kontenjanını bu yıl 169 bin 615'e düşürdüklerini söyledi.

Üniversite tercihlerinde bir ilk; YÖK açıkladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu yılki üniversite kontenjanlarının geçen yıla oranla yüzde 5'in üzerinde bir artışla 867 bin 191 olarak belirlendiğini söyledi. Saraç, açıköğretim programlarında kademeli olarak kontenjan azaltıldığını, ayrıca tercih kılavuzundaki üniversite sayısının da 30'dan 24'e çekildiğini belirtti.
 
Başkan Saraç, üniversite kontenjanlarının öğrenci talepleri, istihdam imkanları, öğretim üyesi sayıları, üniversitelerin kapasiteleri gibi pek çok faktör dikkate alınarak YÖK tarafından belirlendiğini ifade eden Saraç, şöyle devam etti:
 
 "2015 yılı yerleştirme sonuçlarına göre, üniversitelerimiz için belirlenen 823 bin 739 kontenjandan sadece 38 bin 789 kontenjana yerleşme olmamıştır. Bir önceki sene bu rakam 59 bin idi. Bu, yeni YÖK yönetiminin ilk yılında kaydettiği büyük bir başarıdır. Bunun sebebi sistematik bir şekilde konuya yaklaşmamız ve kontenjan politikasını rasyonel bir zemine oturtmamız. Kontenjan artışlarına rağmen elde edilen bu değer, yükseköğretim tarihinde elde edilen en iyi kaydolma oranlarındandır. Geçtiğimiz yıllarda ise bu rakamlar sürekli kayıt yaptırmayan sayısının artışı şeklinde gerçekleşiyordu. YÖK'ün planlamasının daha baskın olduğu devlet üniversitelerinde gerçekçi ve kalite odaklı yaklaşımın sonuçları rakamlara yansımıştır."
 
Bu yılın kontejyanları
 

Saraç, bu yılki üniversite kontenjanlarının geçen yıla oranla yüzde 5,27'lik artışla 867 bin 191 olduğunu bildirdi. Devlet üniversitelerinin ön lisans ve lisans toplam kontenjanının 679 bin 176, vakıf üniversitelerinin toplam kontenjanının 167 bin 859, KKTC üniversitelerinin toplam kontenjanının 18 bin 266, diğer ülkelerdeki üniversiteler için ise bin 890 olarak belirlendiğini bildiren Saraç, bu yılki kontenjanın geçen yıldan 43 bin 452 kişi daha fazla olduğunu aktardı.

Açıköğretim kontejyanları azalıyor 
 
2016'dan itibaren açıköğretim programlarında kademeli olarak kontenjan azaltılması sürecini başlattıklarını duyuran Saraç, "Dünyada öğrenci sayısı itibarıyla ikinci büyük üniversite olan Anadolu Üniversitesi ile işbirliği içerisinde bu sayısal büyüklüğün yanında alınan bir dizi kararla kalite açısından da ülkemizin uluslararası bir markası olmasını arzu ediyoruz." değerlendirmesini yaptı.
 
Tercih sayısı 30'dan 24'e indi 

Saraç, bu yılki üniversite tercih kılavuzundaki yeniliklerden birinin tercih edilecek üniversite sayısının 30'dan 24'e çekilmesi olduğunu açıkladı.
 
YÖK olarak öğrenci tercihleri ile yerleştirme ve kayıtlar arasındaki ilişkileri inceleyen bir rapor hazırlattıklarını ve ilk 10 tercihten sonra kazanılıp yerleştirme yapılmasına rağmen kaydolma oranının düştüğü verilerine ulaştıklarını belirten Saraç, "Bu konudaki düzenlememiz de umarım kayıt oranının yükselmesine katkı sağlar." dedi.
 
Üniversiteler arasında kıyaslama yapılabilecek

 
Geçen yılki tercih kılavuzunda, öğrencilerin bilinçli tercih yapmasını sağlamak için lisans programlarındaki öğretim üyeleri sayısını paylaştıklarını hatırlatan Saraç, buna ek olarak bu yılki kılavuzda ilk kez üniversitelerin mezunlarının merkezi sınavlardaki başarılarının da yer alacağını söyledi. Saraç, böylece adayların mezun başarısı açısından üniversiteler arasında karşılaştırma yapabileceklerini vurguladı.
 
Kılavuzda ayrıca, üniversitelerin programlarının hangilerinin akredite edilip edilmediğine dair bilgilerin de verildiğini belirten Saraç, bu kapsamda programların ulusal veya uluslararası kuruluşlarca akredite edilip edilmemesine göre mukayese edilebileceğini aktardı.
 
YÖK tarihinde bir ilk
 
"YÖK tarihinde bir ilk olacak bu burs programı. Bu sene Yükseköğretim Kurulu olarak üniversitelerimizdeki su ürünleri, ziraat ve ormanla ilgili eğitimi gündemimize aldık. Ülkemiz ve yükseköğretim sistemimiz açısından stratejik önem taşıyan bu programlara son yıllarda azalan ilgiyi tespit ederek bunu ülkemiz için bir tehdit unsuru olarak gördük. Bu programlar aslında pek çok Avrupa ülkesinde ilgi odağı olan, iyi öğrencinin tercih ettiği programlardır. Ziraat, tarım, su ve orman, bu alanlar, ülkemizin elindeki en büyük değerleridir. Bu kapsamda bu programları tercih edecek başarılı öğrencileri desteklemek amacıyla ziraat, orman ve su ürünleri odaklı devlet üniversitesi programlarını tercih ederek yerleştirilecek ilk 3 sıradaki öğrencilere eğitim süreleri boyunca YÖK bursu verilmesi kararını aldık."
 
YÖK bursu miktarının aylık 600 lira olduğunu ve 12 ay boyunca ödeneceğini anımsatan Saraç, yakın dönemde burs kapmasını genişletebileceklerini de belirterek, "Bu burs programını amaç odaklı, yani ülkemizin bilim hayatı için öncelikli alanlarına yönelik olarak kurguluyoruz." dedi.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.