YDS sonuçları ne zaman ve saat kaçta açıklanacak! Adayların gözü ÖSYM'de

Nisan ayı başında gerçekleştirilen YDS (Yabancı Dil Sınavı) sonuçlarının açıklanacağı saat büyük bir merakla bekleniyor. ÖSYM takvimine göre bugün ilan edileceği belirtilen sonuçlarla ilgili olarak hazırladığımız haberimizde tüm detayları bulabilirsiniz. İşte detaylar...

YDS sonuçları ne zaman ve saat kaçta açıklanacak! Adayların gözü ÖSYM'de

Binlerce adayın sonucunu merakla beklediği Yabancı Dil Sınavı için artık saatler sayılıyor ve ÖSYM Sonuç Ekranı sürekli yenileniyor. Buradan adaylara duyurulacak olan sonuçlar sonrasında alınan puanlar neticesinde seviyeler ve sıralamalar belli olacak. YDS puanının geçerlilik süresini merak eden adayların da olduğunu varsayarak hazırladığımzı haberimizde puan hesaplamalarından tazminatlara kadar tüm detayları öğrenebilirsiniz. 

YDS Sınav Sonucu Nasıl Öğrenilir?
YDS'ye katılan adaylar, ÖSYM'nin resmi internet sitesi www.osym.gov.tr üzerindeki sonuç ekranına girerek TC kimlik numarası ve şifreleriyle giriş sağlayıp puanlarını öğrenebilirler. Adaylara ekstra olarak bir belge veya yazılı kağıt gönderilmeyecektir. Buradan alınan çıktılar, evrak niteliği de taşımaktadır.

YDS Hangi Diller İçin Yapılıyor?
ÖSYM Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça diller için hem ilkbahar döneminde hem de sonbahar döneminde olmak üzere yılda 2 defa sınav yapmaktadır. Diğer diller için ise sadece ilkbahar dönemi YDS sınavını yapmaktadır. YDS sınavının yapıldığı tüm diller ise şunlardır;

Arapça, Almanca, Çince, Bulgarca, Fransızca, Farsça, Danimarkaca, Ermenice, Gürcüce, Hollandaca, İtalyanca, İspanyolca, İngilizce, Lehçe, Korece, Japonca, Portekizce, Rumence, Rusça, Macarca, Ukraynaca ve Sırpça’dır.YDS Puanı Nasıl Hesaplanır?
YDS’de 80 soru sorulmaktadır. Her bir sorunun değeri de 1.25 puandır. Adayın doğru vermiş olduğu sayı ile 1.25 çarpılarak elde edilen sonuç YDS puanı olmaktadır. Örneğin 40 doğru cevap veren aday 40x1.25= 50.00 puan alacaktır. 60 doğru cevap sayısına ulaşan da 60x1.25= 75.00 puan alacaktır.

YDS Seviyeleri ve Puanları
Yabancı dil seviyeleri, sınava giren tüm adaylar için geçerli olacak şekilde 100 tam puan üzerinden değerlendirilmektedir. Değerlendirilmesi yapılan ve hesaplanan puanların da belli bir seviyesi bulunmaktadır.

90 – 100 puan arasında olanlar A seviyesi

80 – 89 puan arasında olanlar B seviyesi

70 – 79 puan arasında olanlar C seviyesi

60 – 69 puan arasında olanlar D seviyesi

50 – 59 puan arasında olanlar E seviyesi

olarak kabul edilir. Sınava girmiş olan adayların almış oldukları sonuçlara göre belirlenecek olan seviyelerden hangisine ne miktarda bir tazminat ödemesi yapılacağı mevzuat çerçevesinde tespit edilir. 

YDS Puanı Kaç Yıl Geçerli Olacaktır?
ÖSYM’nin almış olduğu karar doğrultusunda, adayların YDS sınavından alacakları puanların geçerlilik süresi kurumların kendi mevzuatlarında yer alan süre kadar olmaktadır. Adayların YDS puanlarının geçerlilik süresi , başvuru yapılacak olan kurum tarafından belirlenecektir. Bununla birlikte de YDS sınav sonuçları Yabancı Dil tazminatıyla ilgili olarak da 375 sayılı kanun  hükmünde olan kararnamenin 2. Maddesince adayların sınavdan almış oldukları puanlar sınavın gerçekleştirildiği tarih itibariyle 5 yıl süre ile geçerliliğini koruyacaktır. Belirlenen bu 5 yıllık sürenin sonunda, aday sınava girmemişse yabancı dil düzeyi bir alt düzeye inmiş olarak kabul edilmektedir. C düzeyinde olan adayların da almış oldukları yabancı dil tazminatları da kesilmektedir.

Yabancı Dil Tazminatı Kimlere Ödenir?
15 Nisan 1997 tarihinde yürürlüğe giren ‘’Yabancı Dil Tazminatı Miktarlarına İlişkin Esaslar’ın 3. Maddesinin 3. Fıkrasına göre;

Savcılar ve Hakimler,

Mülki İdare Amirleri, 

Dışişleri Bakanlığı’ndaki meslek memuru kişiler,

Daire Başkanı ile daha üst yönetim görevinde olan kişiler,

Üniversitelerin öğretim elemanları,

Mütercimler ve tercümanlar,

Öğretmenler için ödenecek olan yabancı dil tazminatıyla ilgili olarak onay işlemi gerekmemektedir.

Yukarıda belirtilmiş olan görevlerin dışında çalışmakta olan kamu görevlisi kişilerin ise YDS’de belirlenen seviyedeki puana sahip olması durumunda yabancı dil tazminatını alabilmesi için ita amirinden, personelin yabancı dil bilgisinden görev içinde yararlanılıp yararlanılmadığına ilişkin onay alınması koşulu getirilmiştir. 

YDS Puanları ve Memurların Dil Tazminatları
YDS sınavından alınan puanlara göre tazminat oranı da değişiklik göstermektedir. Tazminat miktarları şu şekildedir;

A seviyesi 90 – 100 puan arası  1500

B seviyesi 80 – 89 puan arası     600

C seviyesi 70 – 79 puan arası     300

D seviyesi 60 – 69 puan arası        X

E seviyesi 50 – 59 puan arası         X

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.