YÖK rektör alımı yapacak! Başvuru şartları ve tarihleri

Rektörlük seçimlerinin kaldırılmasının ardından boşta bulunan üniversite rekötlüğüne getirilecek isimler için ilan yayınlandı. Buna göre YÖK web sitesinden duyurulan ilanda toplam 19 rektör alımı yapılacağı açıklandı. Peki YÖK rektörlük alımı şartları ve tarihleri nedir? İşte detaylar...

YÖK rektör alımı yapacak! Başvuru şartları ve tarihleri

Türkiye'de ilk defa rektörlük için ilan verildi. 19 üniversite için yayınlanan başvuru detaylarında rektör adayları Rektör Adayı Bilgi Formu’nu doldurarak, akademik özgeçmişleri ve yayın listesiyle YÖK’e başvuracak. OHAL kararları neticesinde oluşturulan KHK'nin ardından rektörlük seçimleri kaldırılmış ve geçtiğimiz günlerde bir örneği de Boğaziçi Üniversitesi'nde yaşanmıştı.

Hürriyet'in haberine göre rektör alımı yapılacak olan okullar şu şekilde;
Ağrı İbrahim Çeçen,
Ardahan,
Artvin Çoruh,
Bartın,
Batman,
Bitlis Eren,
Çankırı Karatekin,
Gümüşhane,
Hakkari,
Iğdır,
İzmir Bakırçay,
İzmir Demokrasi,
Karamanoğlu Mehmetbey,
Kırklareli,
Kilis 7 Aralık,
Nevşehir Hacı Bektaş Veli,
Osmaniye Korkut Ata,
Siirt
Yalova üniversiteleri

YÖK rektör ataması yapılacak olan üniversitelerle ilgili olarak alımlar hakkında bilgi verdi ve şu açıklamada bulundu

İŞTE BAŞVURU ŞARTLARI
“18.06.2008 tarihli ve 5772 sayılı Kanunla değiştirilen 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik 13. maddesinin (a) fıkrası hükümlerine göre rektör ataması yapılacaktır. İlgilenenler 21.11.2016 tarihinden 28.11.2016 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na başvuruda bulunabilirler. Rektör ataması için aday adayı başvurusunda bulunacak kişilerde;

* ‘Profesör’ olarak en az üç yıl görev yapmış olması,
* 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nu hükümlerine göre devlet memuru olarak istihdam edilebilmek için engel bir halin bulunmaması,
* Rektör olarak atama işleminin ikmal edildiği tarih itibarıyla 67 yaşını tamamlamamış olması,
şartları aranacaktır.
* Rektörlük için aday adayı başvurusunda bulunmak isteyen öğretim üyelerinin, üçüncü fıkrada belirtilen şartları taşıması halinde, herhangi bir Devlet veya Vakıf üniversitelerinde kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapmaları şart değildir.
* Başvuru dilekçesi ile birlikte ekte sunulan formata uygun olarak aday adayının akademik özgeçmişi ve yayın listesi yer almalıdır.
Başvurular bizzat veya posta ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına yapılabileceği gibi, ‘rektoraday@yok.gov.tr’ adresine elektronik posta yoluyla da yapılabilir.”

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.