Eğlendirirken ev sahibi yapacaklar

Radyo Emlak

Radyo EmlakRÖPORTAJ: Emek Karakaş 29 Mayıs 2015, 07:51

96.0 frekansından yayın yapan Gerçek Radyo, yepyeni bir konseptle dinleyicilerinin karşısına çıktı. Türkiye'nin ilk ve tek emlak radyosu olan radyo bir taraftan müzik yayını yapacak, bir taraftan da daire almak ve satmak isteyenleri buluşturacak.

İstanbul 3. Bölge’nin 20 yıllık radyosu Gerçek Radyo 96.0 yeni yayın dönemine başladı. Türkçe pop müzik yayın yapan Gerçek Radyo, radyo piyasasına bomba gibi giriş yaptı. 'Türkiye’nin ve İstanbul’un ilk ve tek emlak radyosu' sloganıyla yayın hayatına başlayan radyonun amacı herkesi ev sahibi yapmak. Bölgedeki yayın ağını güçlendirerek İstanbul'da karasal, www.gercekradyo.com adresinden de Türkiye'nin dört bir yanına yayın yapan Gerçek Radyo, gayrimenkul almak isteyenlerle satmak isteyenlerin buluşma noktası olacak.

Genel Müdürlük görevini Hakan Gezen’in üstlendiği radyo ile ilgili Genel Yayın Yönetmeni Hakan Eser ile konuştuk. Amaçlarının insanlara eğlendirirken ev sahibi yapmak olduğunu söyleyen Eser; “Bir taraftan müzik yayını yaparken bir taraftan da gayrimenkul firmalarının veya satılık dairelerin tanıtımlarını yapacağız. Dinleyicilerimiz arasında o daireyi satın almak isteyen olursa da gayrimenkul firması yöneticileri veya dairesini satacak olan kişiyle bir araya getireceğiz. Sonuç onlara kalmış” diye konuştu.

Bunun yanı sıra birikimlerini daire satın alarak değerlendirmek isteyenlere de destek olacaklarını ifade eden Eser, “Örneğin 'elimde 50 bin lira var, daire almak istiyorum' diye bizi arayanlara da kredi koşullarından, bölgedeki dairelerin gezdirilmesine kadar yardımcı olacağız” ifadesini kullandı.

Böyle bir radyo kurma fikri nereden çıktı?
Radyonun 20 yıllık bir geçmişi var. Ali Tarakçı tarafından 96.0 frekansında Gerçek Radyo olarak kurulmuştu. Daha önce bu tarz formatta değildi. Genel Müdürümüz Hakan Gezen'le bu tarz bir radyoyu internet üzerinden harekete geçirelim şeklinde fikir alışverişinde bulunuyorduk. Ama internet yerine karasaldan yayın yapalım düşüncesi oluştu. Ali Tarakçı ile de bu fikri paylaştık ve radyonun işletmesini aldık. Zaten birçoğumuz uzun yıllar Gerçek Radyo'da çalışmıştı. Şu anda İstanbul'un ve hatta Türkiye'nin tek emlak radyosu olarak yayına başladık. Bölgede inşaat sektörü çok fazla yükseldi. Her yerde artık rezidanslar, yeni binalar, siteler yapılıyor. Bir de kentsel dönüşüm çalışmaları var. Bu nedenle biz de böyle bir şey yapma kararı aldık.

Radyo ne zaman yayına başladı?
Yaklaşık bir ay önce yayına başladık. Tüm sistemi A'den Z'ye değiştirdik, anterlerimizi, vericilerimizi yeniledik. Avcılar'dan Büyükçekmece'ye; Florya'dan İkitelli'ye kadar tüm üçüncü bölgede kaliteli bir yayın yapıyoruz. Bunun yanı sıra internet ve sosyal medya üzerinden de yayın ağını genişlettik. Teknik yatırımın yanı sıra yayıncı sayımızı arttırdık.

Müzikle satış bir arada olacak

Nasıl bir konsepti olacak?
Maalesef bu sektörde çok da fazla dolandırıcı var. Çünkü talep çok fazla. Bu nedenle vatandaş güvenebileceği bir yer istiyor. Kendini duyurmak isteyen firmaların kullandığı en büyük mecra basın... Radyo da bunlardan birisi. Biz de bunu düşünerek bu yola girdik. Biz elimizden geldiği kadar herkesi ev sahibi yapmak istiyoruz. Programlarımızı bu konseptte yapıyoruz. Emlakçılarla, gayrimenkul firmalarıyla ilişkiler kuruyoruz. Programlarımıza emlakçıları, gayrimenkul firmalarının sahiplerini, inşaatçıları konuk alıyoruz. Yani bu sektörde kim varsa konuk oluyorlar. Dairelerle, projelerle ilgili bilgiler veriyorlar.

Kaç programcınız var ve ne tür yayınlar olacak?
Şu anda 15 programcı var. Yeni yeni oturtuyoruz. Hafta içi, hafta sonu ayrı ayrı olmak üzere programcılarımız bulunacak. Amatör sporla alakalı bir programımız olacak. Sabahları bölgedeki yerel gazetelerin okunduğu bir programımız var. Bunun yanında şov yayınlarımız var. Gayrimenkul programlarımız mevcut. Yayını bu işi bilen isimler yapacak. Burada gayrimenkulle ilgili bilgiler veriyorlar. Ayrıca gayrimenkul firması sahiplerine ayırdığımız, onları konuk alacağımız programlarımız olacak. Firma sahipleri burada haftanın bir günü konuk oluyor, elindeki daireleri anlatıyor. Hafta içi 2 saatimizi de sanatçılara ayırdık. Hafta içi bir gün Türkiye'nin ünlü isimlerini konuk edip; müzik konuşacağız.

Dinleyicilerin tepkisi nasıl oldu?
Dinleyicilerimizin tepkisi çok olumlu oldu. Bu formatta bizim ilk olmamız tepkilerin de olumlu olmasına neden oluyor. 
nSiz burada bir nevi, ev almak isteyenlerle ev satmak isteyenler arasında köprü görevi mi görüyorsunuz?
Aynen, köprü ya da aracı oluyoruz.

Yayında pazarlık yapıyorlar

Hiç daire satışı oldu mu?
Bugüne kadar iki daire satıldı. Önceki gün bir gayrimenkul firmasının sahibi canlı yayın konuğumuzdu. Dinleyiciler aradı ve direk kendisiyle görüştüler. Hatta bir dinleyicimiz, pazarlık bile yaptı. Ve dairenin satışı gerçekleştirildi. Birkaç gün içinde tapuya gidecekler.

Bir taraftan da müzik yayını yapıyorsunuz ama...
Evet, müzik yayınımız da var. Çünkü bir yandan bu işi eğlenceli hale getirmek istiyoruz. Uzun yıllardır radyolarda programlar yapan radyocularımız var. Emlak programları ile eğlence programlarından bir karma oluşturduk. Dinleyicilerimizi sıkmayacak şekilde yayınlarımızı yapıyoruz. Başka mecralarda ya da radyolarda bu tür tanıtım programları yapılıyor. Ama sanki bunlar insanları sıkıyor, bir nevi dinlemeye ya da izlemeye zorluyor. Biz bunu yapmadan; insanları eğlendirerek yayın yapıyoruz. Daireleri keyif vererek satıyoruz.

Bölgedeki gayrimenkul firmalarının ilgisi nasıl oldu? 
Onların da talebi iyi yönde. Şöyle söyleyebilirim, biz bunu hayata geçirdiğimizde sanki böyle bir şey arıyorlarmış gibi bir durum olduğunu gördük. Görüştüğümüz zaman hiçbir şekilde olumsuz tepki almıyoruz. Çok iyi bir fikir olduğunu, bölgeye faydalı olacağını söylüyorlar. Onlar da bize yardımcı oluyorlar. Sırt sırta verip vatandaşa olumlu yönde katkılar sağlamak için çalışmalar yapıyoruz.

Profesyonel ekip çalışıyor

Bu bölgede çok sayıda inşaat firması bulunuyor. Bunların içinde işini iyi yapanların yanı sıra kötü yapanlar da var. Siz bu ayrımı nasıl yapacaksınız, her gelene kapınız açık mı?
Evet, maalesef bunlar da yaşanıyor. Vatandaş daire alıyor ama tapusunu alamıyor. Biz işini daha iyi, kaliteli yapan, sıkıntı yaşamayacak ve sıkıntı yaşatmayacak, geçmişleri çok sağlam firmalarla çalışacağız. Zaten bizim emlak konusunda profesyonel olan, yıllardır bu işi yapan, firmaları çok iyi tanıyan bir ekibimiz var. Onlar kimin ne olduğunu biliyor, deneyimleri var. Daireler hakkında, firmalar hakkında, işleyiş hakkında tecrübeye sahipler. Bunun yanı sıra tamamlanmış daireleri zaten daha ön planda tutuyoruz.

Firma değil de normal vatandaş da sizin aracılığınızla dairesini satabilecek mi?
Tabi ki... Dinleyiciler bunlarla ilgili de bizi arayabiliyor. 'Evimi satmak istiyorum; nasıl değerlendirebiliriz' diyor. Ya da 'bunu satıp, şu bölgeden daire almak istiyorum. Nasıl yapabiliriz' diye soruyor. Bunları da yine aynı şekilde; uzman arkadaşlarımız iletişime geçiyor. Evi görüyor, fiyat belirlemesi yapıyor ve satışıyla ilgili radyodan yayın yapılıyor.

Tek gelir reklamlar olacak

Radyo olarak satışlardan herhangi bir komisyon alacak mısınız? Geliri nereden elde edeceksiniz?
Yok, biz emlakçılar gibi bir komisyon almayacağız. Ne alıcıdan ne de satıcıdan... Gelirimiz reklam ve sponsorlardan olacak. Radyomuz diğer radyolar gibi reklamlarla ayakta duracak. Çünkü biz daha çok firmalarla ilişki halindeyiz.

Bölgedeki tüm firmalara ulaşabildiniz mi?
Birkaç firmayla görüşmeler yaptık. Yeni olduğumuz için daha bir kısmına gidebildik. Zamanla bölgedeki bütün inşaat firmalarına ulaşacağız. Arkadaşlarımız tek tek bunlara gidecek, görüşmeler yapacak, radyomuzu tanıtacak.Radyo vatandaşa ulaşma noktası
Genel Yayın Yönetmeni Hakan Eser, radyodaki sistemin nasıl işlediğini şu şekilde anlattı, “Yayıncılar bir yandan kendi programını yaparken bir yandan da elimizdeki dairelerin tanıtımını yapıyor. Bu bölgede arayan dinleyicilerimiz o daireyi almak istediğini söylüyor. Ya da örneğin diyor ki, 'Ev almak istiyorum, bana yardımcı olur musunuz?' Buraya davet ediyoruz. Nasıl, nerede, fiyat olarak hangi aralıkta daire aradığını öğreniyoruz. Ona kredi çekiminden satılık evleri göstermeye kadar her noktada yardımcı oluyoruz. Hangi bölgede daire istiyorsa, oradaki daireler gezdiriliyor, bilgi veriyorlar. İş kredi alımına kaldığı zaman da bankalarla iletişim halindeyiz. Kendi bütçesine göre ve bankaların faiz oranlarına göre kredi çekip; vatandaşları daire sahibi yapıyoruz. Radyo bunun vatandaşa ulaşma noktası oluyor.”
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.