Eğlenerek stres atmaya var mısınız? O zaman dans!

Onur Bora & Yunus Emre Öztürk

Onur Bora & Yunus Emre Öztürk14 Kasım 2017, 08:12

Sosyalleşmek, sosyalleşirken öğrenmek ve bütün bunların yanında vücudunuzu zinde tutmak ister misiniz? O zaman dans tam size göre! 6 ay önce açılan ve kısa sürede rekor bir öğrenci sayısına ulaşan 2 Day Dance Akademesi, sizi dans etmeye davet ediyor.

İnsana zindelik ve psikolojik rahatlık veren birçok şey var. Hiç şüphesiz sanat ve sanatın dalları bu anlamda birebir. Tiyatro, sinema çokça tercih edilen alternatifler ama bir de hızla büyüyen ve gelişen bir dans dünyası var. Beylikdüzü'nde yer alan Semerkandline AVM içerisinde hizmet veren 2 Day Dance Akademisi de dans etmeyi talep eden hemen her yaş grubundan insana ev sahipliği yapıyor. Kısa sürede 200 tane öğrenciye ulaşan akademinin başarısını ve dansın hareketli ritimlerini Eğitmen Yunus Emre Öztürk ve Dans Akademisi'nin işletmecisi Onur Bora ile konuştuk. 13 yaşında dansa başladığını söyleyen Öztürk, içinde yaşattığı dans tutkusunun kendilerini bu noktalara kadar taşıdığını söylüyor...

Şimdi esas olarak 2 Day Dance Akademisi'yle başlayalım. Nasıl oldu da böyle bir yola çıktınız?
O.B: Emre Hoca'nın eski öğrencisiyim. Ben de kendisinden hiphop eğitimleri alıyordum. Dans ortamı çok keyifli bir ortamdı. Yıllardır yapmayı düşünüyorduk ama bir türlü yoğunlaşmadık buna. Çok da parlak bir öğrenci sayılmazdım. Ama çok keyif alıyordum. En sonunda fırsatı bulunca bu işe girelim dedik. Emre Hoca ile görüştük ve onlar da destek verince böyle bir işe girdik. Daha önce profesyonel olarak organizasyon sektöründeydim 6 yıl kadar orada çalıştım sonrasında işletmecilik tecrübemizi kullanarak bu işe girdik ama tabii dansla ilgili bir eğitimenlik tecrübem yok. Okulun başında dans direktörü olarak Emre Hoca var. Öğrencilerle iletişimi o belirliyor.

yunus emre öztürk 2 day dance

O halde Emre hocaya da sormak lazım.
E.Ö: Onur Bey ile de 3 sene önce öğrenci-öğretmeni ilişkisi olarak tanıştık. Onur Bey dans kursundan ayrıldıktan sonra da biz düşünüyorduk hep bir stüdyo açalım ismi şu şu olsun Beylikdüzü'nde olsun diye. Dedik nasıl yaparız diye hep düşündük. Bir süre sonra Onur Bey çıktı geldi bizim hayal ettiklerimizin aynısı yapmak istediğini söyledi. Sonra işte beraber yola çıktık.

Peki siz dansla nasıl tanıştınız, ne zamandır dans ediyorsunuz mesela?
Şu anda ben 24 yaşındayım. 13 yaşında başladım dansa. Tabii biz başladığımız zaman filmlerden görüp başladık. O filmleri izleyip kendimizce sokaklarda bir şey yapmaya çalışıyorduk. O dönem böyle stüdyolar çok yoktu. Olan stüdyolarda da modern danslar vardı hiphop vs yeni gelişiyordu. Youtube ya da diğer sosyal medya araçları yoktu. Sonra Kadıköy'de dans eğitmenliği vermeye başladım. Aylık 250 lira yol masrafım oluyordu ve 100 lira da maaş alıyordum. Paradan ziyade bu işe verdiğim değer benim için daha önemliydi. O şekilde eğitmenliğe başladım.

Huysuz'la Dans Eder Misin?
Bir yarışma geçmişiniz de var sanırım.

8 sene önce “Huysuz'la Dans Eder Misin?” yarışmasına katıldım 4'üncü oldum. Daha sonra kendim için de asıl eğitimim başlamış oldu. Sonra kendi dans grubumu kurdum. Selen Hoca ile de orada tanıştık şu an kendisi eşim. Kendi grubumu kurduktan sonra eğitim vermeye başladık. Ama bir dans okulu olmak çok zor. Şu anlamda; tamamen tüm kategorilerde birlik olmak 
lazım. Sadece çok iyi dans eğitmeni olmak çok iyi yönetici olmak yetmiyor. Bu iş ciddi bir iş ve ekip işi. Bizim de 2 Day Dance olarak çok iyi çalışan, uyumlu ve güçlü bir ekibimiz var.

onur-bora

Okulun ismi ilginç. Nasıl karar verdiniz?
O.B: Okulun ismini de Emre Hocam kurdu. Bu fikir doğduktan sonra burası yapılmadan önce de geçmiş bir süreç var. Bir 6 ay filan planlamayla geçti. Pek çok toplantılar yapıyorduk dans camiasından arkadaşlarımızın da katıldığı toplantılar yapıyorduk. Şu kadar öğrenciye ulaşmamız lazım sosyal medyada şöyle güçlü olmamız lazım diye hedefler koymuştuk hatta eğitim sistemimizin bile ilk temellerini orada atmıştık. Beylikdüzü'nde bir yer istiyorduk ama bu yer de belli değildi. Her şey zaman için de gelişti. 

E.Ö: 2 Day aslında İngilizce söylenişi bakımından today yani bugün anlamına geliyor yazıyla yazdığımızda ise başına rakamla iki geliyor. Bunun akılda kalacağını düşünürek bu ismi seçtim. Onur Bey de biz söyler söylemez onayladı. Artık hemen herkes tarafından bilinir bir isim haline geldi.

Peki bu yola çıktığınızda nerelerden geçtiniz, neler yaşadınız?
O.B: Daha burası inşaat halindeyken ilk sınıfımızı açtık tabii öğrenciler böyle bir okul açılırken veliler de bekleyen kitle de sürekli bize hadi okulun açın diyordu. 15 Nisan tarihinde okulu açtık. İlk sınıfı açtığımız zaman 8 kişi kayıtlı öğrencimiz vardı. Stüdyomuzdaki logolar yapıştırılmamış, ses kutusunu boya sandığının üzerinde filan kullanıyorduk. Sonrasında okul büyük bir ilerleme kaydetti iyi bir talep aldık. Bu noktaya geldik. Ama tabii bugün ki bu başarı noktası hep önceden planladıklarımız oldu. Maddi noktaları hep geride bıraktık sadece başarı odaklı işler yaptık. Haftada 3 gün eğitim vermemiz de bunun somut bir göstergesi.

Gençler hiphop dansı çok seviyor
Hani alanlarda dans eğitimleri veriyorsunuz daha çok?

Hiphop, break dans ve modern dans gibi birçok alanda ders veriyoruz. Ama okulumuzu bugün bu noktaya getiren branş hiphop oldu.  Genelde eskiden latin, salsa gibi danslar tercih ediliyordu. Ama 
artık hiphop gibi danslar daha tercih edilir bir noktaya geldi. Bugün 6 yaşından itibaren dansa başlayan birçok çocuk bunu seviyor. Çünkü siz televizyonu açtığınız zaman bir klipte salsa vs çok görmezsiniz ama hiphop ve break dansı tüm kliplerde görürsünüz. Gençler bu yüzden bu dansları çok seviyor. Ama dans okulları bu talepleri karşılayamıyordu. Aslında ülkemizde dansın da talebi düşük. Talep düşük olduğu için dans okulları seviye belirleyemiyorlar. 1 aylık öğrenci de daha deneyimli öğrenci de aynı yerde dans ediyorlar bu da insanların seviyesine göre ayrılmayı engelliyor ama bunun temel sebebi talebin az olması ve sınıf açılamamısı.

Siz de var mı peki seviyeye uygun sınıflar?
Bizim burada her seviyeden ayrı öğrenci ve sınıflar var. 1 öğrenci sınıfda parladı mı hemen bir üst sınıfa alıyoruz ya da ağır geliyorsa bir alt sınıfına alıyoruz. Bu seviyeler korunduğu zaman öğrencilerin gelişimine yönelik aktiviteleri verebilmeniz de çok güzel oluyor. Şu an toplam 200 tane öğrencimiz var. 6 ayda biz bu rakama ulaştık. Türkiye'de bu şekilde büyümüş başka bir okul yok. Biz bir de yaz aylarında bu işe başladık dans okulları için en ölü diye tabir edilen bir sezondu. Şimdi çok hızlı bir şekilde ilerliyor.  Zaten bu okul ve stüdyo artık bize yetmiyor. Bir büyüme hedefimiz de var. Biz 200 öğrenciyi 1 senede hedefliyorduk. Şimdi yeni hedefler devreye girmiş oldu. 1000 kişilik bir öğrenci hedefimiz var. Ama tabii bu tek bir şube ile mi olur başka şubeler açar mıyız ona karar vereceğiz.

Beylikdüzü'nü tercih ettik  
Neden Beylikdüzü bu arada?

E.Ö: Beylikdüzü'nü istedik çünkü yaşadığımız yer. Yaşadığımız yerde bir dans okulu olması güzel bir şey. Diğer taraflarda çok fazla dans kursu var. Bunlar bize rakip olur diye demiyorum ama insanlar oralara gitti iyi eğitim görmeyince bıraktı. Biz ise burada dansla sıfırdan tanışan ve ilk defa tanışan insanlarla buluşmak istiyoruz. Dansı 2 Day Dance akademisiyle keşfedin diyebiliriz. Burası bir aile ortamı. Buraya gelen çocuklar sadece dans etmiyor çok daha güzel bir sosyal çevre ediniyorlar. Mesela bizim 11 yaşında 
öğrencilerimiz var bunlar Türkiye'nin en iyi dansçıları olmaya adaylar. Bu çocuklar sürekli dans ediyorlar bunlar güzel bir şey.

Bir dans yarışmasına filan katılmak gibi hedefleriniz var mı?
O.B: Biz dans yarışmalarına Türkiye'deki konumlandırmada pek sıcak bakmıyoruz aslına bakarsanız dans yarışmalarındaki değerlendirme ve kıstasların çok etkin olduğunu düşünmüyorum. Şu an katılmamayı düşünüyoruz. Eğitim sistemi olarak da bu yönde öğrenciler hazırlamak istemiyoruz. Öğrenciler yarışmaya hazırlanırken stress yaşıyor 6 ay boyunca yarışma kareografisi tekrar ediliyor çocuklar yeni şeyler öğrenemiyor ve sıkılıyor. Sonra çocuk o yarışta kaybettiği zaman da psikolojik olarak olumsuz etkileniyor. O yüzden biz okulda yaptığımız dans ve şovları kitlelere ulaştırmayı daha çok önemsiyoruz. 135 bin görüntülenme mevcut. Profesyonel hayattan geldiğimiz için zaten sosyal medyayı kendimiz kullanıyoruz.

Sosyal medyaya epey önem veriyorsunuz.
Prodüksyon ekibimiz çok güçlü. Emre Hoca ve kardeşi Eyüp Hoca burada çok belirleyici oluyor. Siz bir şeyi iyi yaparsınız güzel bir ortamınız vardır ama bunu diğer insanlar görmüyorsa bunun çok kıymeti olmuyor ama biz bir video çekip paylaştığımız zaman Afrika'daki bir insana bile ulaşma şansımız oluyor. Karşılıklı bir paylaşım oluyor bu. Yurtdışındaki insanları biz nasıl görüyorsak onlar da bizi görüyor ve karşılıklı ilham alıyoruz. Çocuklar da her videoda kendilerini görebiliyorlar. İyi, kötü eleştiri alıyorlar ve kendilerini geliştirecekleri noktaları belirliyorlar.

Pekala sizle beraber kaç eğitmen var?
Beni de sayarsak toplam 14 tane eğitimenimiz var. Ekip anlamında çok iyi bir iş çıkarıyoruz. Buraya gelen çocukların dans anlamında gelişimleri adına ciddi bir özen gösteriyoruz. Çünkü yaptığımız işi çok seviyoruz.

Ekrem İmamoğlu'nu eskiden tanırım
Beylikdüzü demişken Beylikdüzü Belediyesi geçenlerde hazırladığınız bir videoyu paylaşmış. Belediyeyle iletişim halinde misiniz?

E.Ö: Yaşam Vadisi'nde yaptığınız dans gösterisini paylaştılar bu doğru. Hem oranın bir tanıtımı oldu hem de bizim performansımız görülmüş oldu. Bu anlamda çok iyi bir şey oldu diyebilirim. Belediye ile ilgili sürekli bir kontağımız yok ama Ekrem Bey'i belediye başkanı olmadan önce tanıyordum. İmamoğlu İnşaat'ta oturuyordum oradan tanıyordum. Ben Yetenek Sizsiniz yarışmasına çıkacaktım o dönem giyeceğim kostüm için filan gidip ondan sponsorluk istemiştim. Sağ olsun beni geri çevirmemişti. O da beni ne zaman görse 'hala dans ediyor musun?' diye sorardı.  Bizimde burada bu akademiyi açıp Yaşam Vadisi'nde öyle bir video yapmamızı çok beğenip destek oldular sağolsun. Geçen sefer ki çektiğimiz videoda da spor salonunu bize tahsis ettiler. İlk kullananlardan biri de biziz. Orada ilk tozu biz attık diyebiliriz. Teşekkür ediyoruz kendilerine.

Veliler iletişim de önemli olmalı. Zira epey çocuk öğrenciniz var.
O.B: Veliler çocuklarının hep iyi bir noktaya ulaşmasını ister. Biz de çocukların gelişimi için elimizden geleni yapıyoruz. Velilerle birebir ilgileniyoruz, ortak iletişim gruplarımız var çok çok görüşüyoruz. Ortak bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Veliler de çocuklarla ilgili birçok beklenti var ama bunlar daha çok ilerde ne olacak şeklinde. Biz de diyoruz ki çocuklar dans ederken de doktor olabilir mühendis olabilir. Bunu hobi olarak görseler bile iyi bir şey. Yani kafe kültüründen daha değerli ve güzel bir şey bu. Özgüvenlerini destekleyecek bir aktivitenin içinde olmak çok önemli.

Ünlü eğitmenler ders veriyor 
Bir de workshop çalışmalarınız var. Biraz bahsedebilir misiniz?

O.B: Workshoplarımız var çok önemli. Ünlü dans eğitmenleri gelip burada öğrencilerimize yeni stiller öğretiyor, gösteriyor. Öğrencilerimiz de bu tüm Türkiye'de ünlü olan eğitmenlerle çalışma fırsatı yakalıyor. Öğrencilerimiz bu sayede farklı stilleri görüyor, önemli dansçıları izleme fırsatı buluyor, bir Türk eğitmen ile bunu düzenlediğimizde katılımcı sayısı 100 kişiyi buluyor. Büyük stüdyolar yapıldıktan sonra daha da öne çıkacak workshoplarımız olacak. Ama Türkiye'de de çok değerli eğitmenlerimiz var. Farklı bir eğitmenin farklı bir okulda verdiği workshop anlamında en çok sayıya biz ulaştık.

Dans bütün kasları çalıştırıyor
Dans spor anlamında da önemli bir aktivite değil mi?

E.Ö:  Elbette hem de spor anlamında ciddi bir katkı veriyor. Dans ederken bütün vücudumuzu kullanıyoruz, bütün kaslar çalışıyor. Beynimize sürekli hareketlerimize dair komut gönderiyoruz. Bütün bunlar hem vücumuza hakim olmakta hem de aklımızı daha iyi kullanabilip, daha seri düşünmekte faydalı oluyor. Hatta bu durum normal hayata da yansıyor. Dans eden birisi daha özgüvenli bir insan oluyor. Dans insanın hayatını düzene sokan ve başarıya götüren bir şey var. Bu gerçeği kabul etmek gerekiyor. Nitekim birçok dans eğitmeni de bu doğrultuda yaşıyor. Kendimden yola çıkıp söyleyebilirim ki hayatım düzen içerisindeyse bunu dansa borçluyum.  

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.