4C kadro yasası 7 Kasım son dakika MEMUR-SEN

4C taşeronlarına kadro verilecek mi ? 4C taşeronları kadroya alınacak mı? 4C taşeron son dakika haberleri. 4C taşeronlara maaş zammı var mı? 4C taşeron ne demektir? 7 Kasım 2016 son dakika...

4C kadro yasası 7 Kasım son dakika MEMUR-SEN

 4C taşeronlarına kadro verilecek mi ? 4C taşeronları kadroya alınacak mı? 4C taşeron son dakika haberleri. 4C taşeronlara maaş zammı var mı? 4C taşeron ne demektir? 6 Kasım 2016 son dakika...

4C kadro MEMUR-SEN 6 Kasım son dakika gelişmeleri- 4C'lilere kadro verilecek mi? 4C yenilikleri nelerdir? 4C'lilere maaş artışı var mı? 4C nedir? 

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Çelik, 4/C kapsamında çalışan personelleri sözleşmeli pozisyona geçirmek için yasal düzenleme için çalışma yapılacağını belirtti. Ayrıca 4/C'li personele 150 TL ek ödeme verileceğini vuruladı.

Kamuda, Kanun Maddesinden dolayı 4C olarak bilinen, geçici işçilerin kadro talebi devam ederken 4C ile ilgili gerçeklerde şöyle;

Halen bu statüdeki geçici personel sayısı 23.666 kişidir.

Hükümet, bu yıl satmayı planladığı kurumlann işçileri için 47.000 kişilik 4-C havuzu yarattı. Satılacağı açıklanan diğer kurumların işçileri ile beraber, 2015 yılında 4-C statüsündeki geçici personel sayısının 80 bine çıkanlacağı söylenebilir.

4/C, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nın 4. maddesine eklenen C bendinde tarif edilen ve adına “geçici personel” denilen çalışma biçimidir. Bu statü, adı üstünde “geçici personeldir.

Satılan kurumlann satışından sonraki altı ay içinde başvuran ya da 6 ay içinde işten çıkarılan işçi, bu statüye kaydınlır. Uyanık bir işverenin 6 aydan bir gün sonra bile, bir bahane ile işten atması halinde, işçi tamamen işsiz kalacak, iş kaybı tazminatı için başvurma hakkı bile olamayacak.

Satılan kurumun işçisi, Mİlli Eğitim ve Adalet Bakanlığı ile Valilik ve Emniyet Genel Müdürlüğünde görevlendirilir. Satışı yapılan işletmenin olduğu ildeki bu kurumlarda iş yok ise, herhangi bir vilayetteki bu kurumlara görevlendirilir.

Yeni işyerinde işçinin eski kıdemi, eski tecrübesi yok sayılır. Amirinin vereceği herhangi bir işi yapmak zorundadır

İşçi, yılda 11 ay 28 günlük sözleşmelerle çalıştırılır. Sözleşmesini yenileme yetkisi, işyeri amirine aittir. Sözleşmesi yenilenmez ise, işi bitmiştir.

4/C statüsüne geçen işçinin, sendika üyeliği son bulur, toplusözleşme ile yararlandığı bütün haklannı kaybeder

Geçici personel, işçi sendikasına üye olamaz, dayanışma aidatıvererek ya da başka bir şekilde, o işyerinde yapılacak toplusözleşmeden yararlanamaz. Memur sendikasına üye olma hakkı vardır.

4/C statüsündeki geçici personel, mesai saatinin dışında da olsa, gelir getirici başka bir işte çalışamaz.

İlköğretim mezunu, iki çocuklu, eşi çalışmayan geçici personelin maaşı her türlü ödeme ile birlikte toplam 1.528 lira 64 kuruş, lise mezununun maaşı 1.640 lira 3 kuruş, yüksek öğrenim mezununun maaşı 1.750 lira 5 kuruştur.

Geçici personele başkaca bir ödeme yapılması, sözleşmesine bu amaçla eklemeler yapılması, yasa ile engellenmiştir.

Yıllık ücretli izin süresi, her ay için 2 gün olarak hesaplanır. Yıllık 22 gündür. Yaşlılık veya malullük aylığına hak kazandığında işine derhal son verilir ve bir daha sözleşme yapılmaz. ? Geçici personel ayda en çok 50 saat fazla mesai yapabilir. Fazla mesai ücreti devlet memurlan ile aynıdır.

4/C statüsündeki geçici personel, yerinden yurdundan kopanlıp gönderildiği ilde, çocuğunu yeni bir okula kaydetmek, ev kiralamak, yeni bir çevre yaratmak ve asgari ücretin bir miktar üzerindeki maaşla ev geçindirmek zorundadır.

4/C’li, amirleri ve diğer personel tarafından sürekli horlanma ve aşağılanmayla karşılaşır.

Bütün hakları gasp edilerek 4/C’ye sürülen yüzlerce işçinin ailesinde facialar yaşandı. Yuvalan dağıldı. Yüzlerce boşanma oldu. Tespit edilebilen 7 işçi, bu zor koşullara dayanamadı, canına kıydı. İşçi arkadaş, santralına, madenine sahip çıkmazsan karşılaşacağın bunlar olacak. ‘Haberimiz yoktu, bilmiyorduk’ deme.”

Yapılan değişiklik kimleri kapsıyor:

1- Yapılan düzenleme, 4/C'li olarak istihdam ed

ilme hakı tanınan, "özelleştirilen kamu kurumundaki işçi statüsündeki personeli" kapsamaktadır.

2- Daha önce sadece 2 yıllık süre içerisinde iş akdi özel sektör tarafından fashedilen işçi, 4/C'li olabiliyordu. Yine 4/C'li olarak atanabilmek için iş akdinin feshinden itibaren 6 ay içinde başvurmak gerekiyordu. bakanlar Kurulu hem 2 yıl hem de 6 ay şartını iptal etmiştir.

3- Ancak, esasların geçici 1. maddesinde "(1) Bu Esasların 2 nci maddesinde getirilen istihdam hakkından bu Esasların yayımı tarihinden önce özelleştirilen kuruluşlarda çalışmakta iken 3/5/2004 tarihli ve 2004/7898 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Esaslar çerçevesinde başvuru yapmayan veya başvuru yapıp atama teklifleri yapılanlardan, göreve başlamayan, istifa eden, herhangi bir nedenle hizmet sözleşmesi sona erdirilenler, bu Esaslar çerçevesinde başvuru yapma hakkına sahip değillerdir." hükmü yer almaktadır. Bu madde gereğince, daha önce iş akdi fesih edilenler bu haktan yararlanamayacaktır. Örneğin, 2007 yılında özelleşen ve 2010 yılında iş akdi fesih edilen bir işçi, bu düzenlemeden yararlanamayacaktır.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.