5 milyar euroluk kafa karışıklığı!

3. havalimanını yapacak konsorsiyumun alacağı kredinin 5 milyar Euro’luk kısmına kefil olduklarını söyleyen Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım kafaları karıştırdı. Ekonomi bürokratları krediye kamunun garanti vermediğini açıkladı

5 milyar euroluk kafa karışıklığı!
11 Mayıs 2015 Pazartesi 13:42

 Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım’ın açıklamaları, 3. havalimanına büyük bölümü kamu bankalarından alınacak krediye “Garanti mi verilecek” tartışmasını başlattı. Yıldırım, “Alınacak kredinin 5 milyar Euro’luk kısmına kefil olmuş oluyoruz. Bizim de krediye belli şartlarda garanti vermemiz söz konusu” dedi. Ekonomi bürokrasisi ise alınacak krediye kamunun bir garanti vermesinin söz konusu olmadığını savunarak, “Ancak sözleşme feshedilirse, o tarih itibariyle kalan krediler için yükümlülük söz konusu olur” bilgisini verdi.


Kısmi garanti
Hürriyet'in haberine göre, DHMİ Genel Müdürü Yıldırım yaptığı açıklamada, 3. havalimanında yer tesliminin 1 Mayıs itibariyle resmen yapıldığını belirtirken, kredi sözleşmesiyle ilgili de bir sıkıntı olmadığını söyledi. DHMİ olarak kredi sözleşmesine kısmen garanti verdiklerini ifade eden Yıldırım, “Sözleşmemizde yatırım miktarının belli bir kısmı, öz kaynaklarla karşılanmak zorunda, bir kısmı da kredilendirilecek. Kredilendirilme kısmına belli şartlarda bizim garanti vermemiz söz konusu. Borç üstlenim anlaşması diye geçiyor. Çünkü DHMİ işin asıl sahibidir. Alınacak kredinin belli bir yüzdesine biz, borç üstlenim anlaşmasıyla kefil olmuş oluyoruz. Sözleşme şartlarıyla bellidir, rakam olarak söylemek gerekirse üstleneceğimiz kısım 5 milyar Euro civarında. Sözleşme netleşip imzalandıktan sonra kesin rakam ortaya çıkacak” şeklinde konuştu.

Kredi garantisi söz konusu değil
Yıldırım’ın açıklamaları kredi anlaşmasına yönelik bilinmeyen “Bir garanti mi var” tartışmalarını doğururken, ekonomi bürokratları şu an için böyle bir garantinin söz konusu olamayacağını belirtti. Bilgi veren bir yetkili, özetle şunları söyledi: “DHMİ veya kamunun şu an için bir kredi garantisi vermesi söz konusu değil. Bu durumun tek istisnası sözleşmenin feshedilmesi hali. 3996 sayılı Yap İşlet Devret Kanunu’nun 11. maddesinde sözleşmenin feshedilmesi durumunda izlenecek yol anlatılır. Buna göre, sözleşme herhangi bir nedenden dolayı feshedilirse, tesislere bedelsiz olarak el konulur. Bu durumda tesislerin yapılması için çekilen ve o tarih itibariyle ödenmemiş kredinin sorumluluğu kamuya geçer. Yasada yer alan bu hüküm, ihale şartnamesine de taşındı. Bu durumda direk bir garanti verilmesi gündemde değil. Ancak sözleşme feshedilir ve tesislere bedelsiz olarak el konulursa; o tarih itibariyle ödenmemiş krediler için bir ödeme yükümlülüğü gündeme gelir ki; bu da sadece bir ihtimaldir ve net olarak ‘Kredinin şu kadarlık bölümüne garanti veriyoruz’ gibi bir açıklama sağlıklı değildir.”

7 Kamu bankası kredi verdi
3. havalimanını yapacak olan konsorsiyum adına geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, konsorsiyumun 7 bankadan 4.5 milyar Euro kredi alacağını söyledi. Kredinin 2.7 milyar Euroluk bölümünü oluşturan yüzde 60’lık kesiminin Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank’tan karşılanacağını belirten Özdemir, “Yüzde 40’ını da Garanti, Yapı Kredi, Denizbank ve Finansbank karşılayacak. Kredi 4 yılı ana para ödemesiz toplam 16 yıl vadeli olacak” dedi.

3996 sayılı kanun
Görevli şirket ile yapılacak sözleşmede, sözleşmenin feshedilerek yatırım ve hizmetin süresinden önce ilgili idare tarafından devralınması hükmünün bulunması hâlinde, yatırım ve hizmetlerin gerçekleştirilmiş kısmına tekabül eden yurt dışından sağlanan finansmanın ve varsa bu finansmanın teminine yönelik türev ürünlerden kaynaklananlar da dâhil olmak üzere mali yükümlülüklerin idare tarafından üstlenilmesine, gerçekleştirilmemiş yatırım ve hizmetlere ilişkin kısmının ise idarenin talebine bağlı olarak kullanılabileceğine ilişkin hükümlere yer verilebilir.Genel bütçe dışındaki kamu kurum ve kuruluşları ile bağlı ortaklıklar ve mahalli idareler tarafından gerçekleştirilen yatırım ve hizmetlere yönelik sözleşmelerde sözleşmelerin süresinden önce feshedilerek tesisin ilgili idareler tarafından devralınmasının öngörülmesi hâlinde, yatırım ve hizmetlerin finansmanı amacıyla temin edilen yurt dışından sağlanan finansmanı ve varsa bu finansmanın teminine yönelik türev ürünlerden kaynaklananlar da dâhil olmak üzere mali yükümlülükleri üstlenmeye söz konusu idare yetkilidir. Bu idarenin, özel bütçe kapsamında olması hâlinde bu yükümlülüklerin ilgili idarenin bağlı olduğu Bakanlığın teklifi üzerine ilgili idare tarafından üstlenilmesine karar vermeye, üstlenime konu mali yükümlülüklerin kapsam, unsur ve ödeme koşullarını belirlemeye ve teyit edilmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemeye Bakanlar Kurulu yetkilidir.

HABER MERKEZİ

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.