Adam besleyip konuşturma dönemi bitti!

Derin Analiz programında konuşan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut, FED'in faiz artırımı sonrası, Türkiye Merkez Bankası'nın faiz kararını değerlendirdi.

Adam besleyip konuşturma dönemi bitti!

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut, TRT Haber TV'de Hasan Kurtulmuş'un sunduğu Derin Analiz programında, FED'in faiz artırımı sonrası Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın üstünde baskı oluşturulduğunu, faiz artırımına zorlandığını, ancak Merkez Bankası'nın FED'in rüzgarında savrulmayarak FED'e karşı bağımsız olduğunu gösterdiğini söyledi.

"Türkiye'ye yönelik inanılmaz bir beyin yıkama, inanılmaz bir propaganda var" diyen Bulut, artık Türkiye'de modern Arsen Lüpenlerin döneminin bittiğini vurgulayarak, Türkiye'de artık adam besleyip televizyonlarda konuşturma devrinin de sona erdiğini ifade eti.

Yiğit Bulut şöyle konuştu:

MERKEZ BANKASI'NA "FAİZ ARTIR" DİYE YOĞUN BASKI YAPILDI
Merkez Bankası'yla ilgili bir süredir, faizi 0,25 veya 0,50 artırması yönünde, koridoru yukarı doğru itmesi yönünde anket sonuçlarına dayanan bir baskı vardı. Bugün de özellikle malum medyanın gazetelerinde ve bazı yabancı kaynaklı internet sitelerinde, televizyonlarda Türkiye Merkez Bankası'nın faiz artıracağına dair haberler vardı. Bu haberler saat 14.00'a kadar da yayınlandı.

Ama Merkez Bankası pozisyonunu korumayı tercih etti. Yani FED faiz artırsa bile benim kendi pozisyonum var, ben bu pozisyonu koruyorum ve bu pozisyonu da net olarak ortaya koyuyorum diye faizi değiştirmedi.

FAİZ LOBİSİNİN GÜÇ KAYBETTİĞİNİN GÖSTERGESİ

Bence bu Türkiye açısından çok önemli ve referans olabilecek bir gelişme. Merkez Bankası'nın yerinden kıpırdamamasını çok iyi analiz etmekte yarar var. Özellikle Türkiye'de faiz baskısı yapan faiz lobisinin de nasıl güç kaybettiğinin altını çizmekte yarar var.

MERKEZ BANKASI, FED'E KARŞI BAĞIMSIZ OLDUĞUNU GÖSTERDİ
Bağımsız olmak demek sadece siyasi otoriteye karşı bağımsız olmak demek değildir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, aldığı kararla FED'e karşı da bağımsız olduğnu gösterdi. Bağımsızlık sadece tek yönlü olmaz. Çok yönlü bağımsızlık gerekiyor.

Türkiye Merkez Bankası faiz artırmazsa içeride çok büyük sorunlar çıkar, dolarda şöyle hareket olur, böyle hareket olur gibi senaryoların işlemediği piyasada çok net olarak görülüyor.

Çünkü bugün Türkiye Cumhuriyeti devleti sadece FED referansıyla tanımlanamayacak kadar iyi bir ekonomiye, iyi bir ekonomik hikayeye sahiptir.

TÜRKİYE'YE YÖNELİK İNANILMAZ BİR BEYİN YIKAMA FAALİYETİ VAR
Türkiye'ye yönelik inanılmaz bir beyin yıkama, inanılmaz bir propaganda var. Ve her propagandada Türkiye'nin belli bir noktadan bir yerlere bağlı olduğu iddia ediliyor ve bu bağın zayıflaması, kopması halinde de Türkiye'nin sürükleneceği iddia ediliyor.

Dünyadaki seçimlere, siyasi sonuçlara baktığınız zaman, yüzde 50'ye yakın oy almış, iktidarının 10'uncu yılında olan bir partinin dünyada ikinci bir örneği yok. Yani Türkiye'de siyasi bir istikrar var. Yüzde 52'yle seçilmiş bir Cumhurbaşkanı var. Devletin en tepesinde oturuyor. Siyasi olarak da en büyük siyasi figür.

MODERN ARSEN LÜPENLERİN DEVRİ BİTTİ
Modern Arsen Lüpen'lerin devri bitti. İnanılmaz kibar, önü sürekli ilikli, herkesle arası iyi... Ama ne yapıyor, rantçıların ağa babası, rantçıların adamı. Böyle dünya üzerinde dolaşan yüzlerce adam var.

Sokağa inen, tırnaklarının arasına toprak girmiş politikacı, terleyen Cumhurbaşkanı olmalı.

Cumhurbaşkanı dedi ki, "terleyen bir cumhurbaşkanı olacağım". Cumhurbaşkanı'nın terlediği yerde başka kimsenin oturmaya hakkı yoktur. Cumhurbaşkanı terliyorsa sen daha çok terleyeceksin. Devletin başı terliyorsa, bütün Türkiye terleyecek.

KORKMAYIN, ARTIK DEVLET ARKANIZDA!

Türkiye'de bir şey yapardınız eskiden, patent alamazdınız. Bürokrasi önünüze geçerdi. Neden? Çünkü İstanbul surları içine yerleşmiş Bizans sermayesi Anadolu sermayesini tahakküm altına almak üzerine kendini planlamıştır. Yerleşik medya düzeni üzerinden baskı yaparlar, alsa alamaz, satsa satamaz.

Hiç kimseden korkmayın. Hiç kimse size hiçbir şey yapamaz. O düzen bitti. Yerleşik düzen yıkıldı. Modern Arsen Lüpenler için yolun sonu. Üretin, sorgulayın.

Anadolu'da öyle şirketler var ki, öyle işler yapmışlar ki... Ama diyor ki, "ben bunu ortaya çıkartırsam, bunun aynısını İstanbul'da yapan X holding var. Beni mahvederler" diyor. Haklı. Geçmişte devletin gücü onu koruyamamış.

Çünkü geçmişte bakıyorsun; holding patronlarıyla kol kola girmiş başbakanlar, mafya babalarıyla kol kola girmiş içişleri bakanları, mafya babalarıyla kol kola girmiş yargı mensupları... Kim kimi kimden koruyacak?

Bugün geldiğimiz noktada hiç kimseden korkmayın. Üretecekseniz üretin, yapacaksanız yapın. Arkanızda duran bir Türkiye Cumhuriyeti devleti ve onun başında oturan sizin seçtiğiniz bir devlet başkanı var. Şimdi üretme zamanı.

ADAM BESLEYİP TELEVİZYONDA KONUŞTURMA DÖNEMİ BİTTİ
Lütfen, içeride karamsarlık pazarlayıp pozisyon tutanların kendi ayrı pozisyonları olduğunu unutmayın. FED'den bağımsız bakabileceğimiz bir Türkiye'yi sorgulamak zorundayız. Dünyadan kopalım demek değil bu, ama dünyayla birlikte hareket ederken bağlı olma katsayısını kendi gerçeklerin doğrultusunda ayarlamak zorundasın.

Adam besleyip televizyonda konuşturmak, adam besleyip çete kurmak... Bunlar serbest piyasa kurallarına dahil değil. Geçti o dönemler. Modern Arsen Lüpenlerin dönemi bitti bu ülkede.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.