Asgari ücret 1900 lira olsun

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Mecidiyeköy Meydanı’nda düzenlediği basın açıklaması ile asgari ücretin net 1900 TL olmasını talep etti.

Asgari ücret 1900 lira olsun

Birleşik Metal İş Sendikası Üyeleri'nin de katılımının sağlandığı basın açıklaması DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı. Mecidiyeköy Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasında konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "Hepinizin bildiği gibi 2016 yılı için asgari ücret belirlenmek üzere, Asgari ücret belirlenirken masada yeni işverenler var. Ama masada yine işçinin sesi yok. 2016 için asgari ücrette yaşanacak reel artış işçi sınıfı mücadelesinin bir kazanımı olacaktır. Yıllardır DİSK olarak asgari ücret tespit sürecinde işçilerin insanca yaşam taleplerini sokaklarda, meydanlarda dile getiriyoruz. Bu yıl içinde talep ettiğimiz asgari ücret net 1900 liradır. Özellikle 2014 yılı Kasım ayından beri asgari ücret tartışması Türkiye gündeminden hiç düşmedi. O tarihte düzenlediğimiz bir çalıştayın ardından 2015 yılı için Asgari Ücretin 1800 lira olması gerektiğini ifade etmiştik. Bir ay boyunca Türkiye'nin dört bir yanında bildiriler dağıtarak, basın açıklamaları yaparak, yürüyüşler düzenleyerek bu talebi yükseltmiştik" diye konuştu.

Asgari ücret işçiye zulümdür
Asgari ücrete dair talepleri muhalefet partilerinin de gündeme aldığını söyleyen Kani Beko, "Bu konudaki vaatleri sermaye temsilcilerine şikâyet eden AKP, 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidarı kaybettikten sonra asgari ücretin 1300 lira olacağını vaat etmeye başladı. Mücadelemizin küçük bir kazanımı olsa dahi şu gerçek değişmemektedir. 1300 liralık asgari ücret açlık sınırının altındadır. Türkiye'de açlık sınırı 1393 TL'dir ve açlık sınırının bile altında bir asgari ücret işçiye zulümdür. Türkiye'de yoksulluk sınırı ise 4403 TL'dir. 1300 lira asgari ücretle bir hanede 3 kişi çalışması durumunda dahi yoksulluk sınırı aşılamamaktadır. Türkiye'de bu kadar işsizlik varken, bir haneden 3 kişinin çalışması zaten çok düşük bir ihtimaldir" dedi.

Adaletsizlik büyüyor
Türkiye'de gelirin değil adaletsizliğin büyüdüğünü söyleyen Kani Beko, "Ülkeyi yönetenler milli gelir büyüyor diye övünmekte ama büyümeden işçiler pay almamaktadır. 2025 yılı kişi başına düşen milli gelir tahmini 2 bin lira civarındadır. Dört kişilik asgari ücretlinin evine, kiş başına milli gelirin birinin bile düşmemesi çarpıcıdır. Ülke büyümekte, servetler büyümekte, saraylar büyümekte ama işçilerin ekmeği büyümemektedir. 1978'den bu yana asgari ücret kişi başına milli gelir oranında artsaydı 2015 yılı için brüt 2142 TL olacaktı. Evet, Türkiye'de büyüyen birşey varsa o da adaletsizliktir. Türkiye çalışma saatlerinin en uzun olduğu, her yıl yaklaşık 2000 işçinin öldüğü ve ucuz emek politikalarının geçerli olduğu bir ülkedir" ifadelerini kullandı.

Ücretler asgari kârlar azami
Ülkeyi yönetenlerin Avrupa'da en yüksek asgari ücretin Türkiye'de olduğu iddiası da tamamen hayal mahsulüdür diyen Beko, "Türkiye asgari ücrette üçüncü ligdedir. Oysa aynı Türkiye kâr oranlarında zirveye oynamaktadır. Yani Türkiye'de ücretler asgari kârlar azamidir. Bu manzara ortada iken sermaye temsilcileri asgari ücretten 'yük' olarak bahsetmekte, yükün paylaşılmasını istemektedir. Bu manzara ortada iken sermaye temsilcileri asgari ücretten 'yük' olarak bahsetmekte, yükün paylaşılmasını istemektedir. Ücret, paylaşılması gereken bir yük değildir. İşçinin ürettiği değerin çok küçük bir bölümü olan ücret, işverenin sorumluluğundadır. Devlet işverenin işçiye karşı yükümlülüklerini fazlasıyla paylaşmaktadır. Örneğin 2008'den beri süren SGK prim indirimi ile işverenin devletten aldığı miktar 42 milyar TL'dir. Asgari ücret artışının maliyetini 16 milyar TL olarak açıklayan işverenler bunun neredeyse 3 katına yakınını devletten almıştır" diye konuştu.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.