E Bordro - İşçilerin ve Memurların Detaylı Maaş Bordorsu ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? E Bordro Sorgulama Ekranı - Gazetem İstanbul

E Bordro - Detaylı maaş ve döküman sorgulama işlemleri ile ilgili güncel bilgileri Gazetem İstanbul'da yer alan haberimizden öğrenebilirsiniz. Peki hangi memur ne kadar maaş alacak? Bordro detaylarında hangi bilgiler yer alır? Maliye Bakanlığı'nın E-Bordro sorgulama sayfasından bilgilerinizi girerek gereken sorgulama ve bilgi edinme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Güncel maaş ve E-Bordro ile ilgili tüm detaylar haberimizde bulunuyor.

E Bordro - İşçilerin ve Memurların Detaylı Maaş Bordorsu ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? E Bordro Sorgulama Ekranı - Gazetem İstanbul

E Bordro - Detaylı maaş ve döküman sorgulama işlemleri ile ilgili güncel bilgileri Gazetem İstanbul'da yer alan haberimizden öğrenebilirsiniz. Peki hangi memur ne kadar maaş alacak? Bordro detaylarında hangi bilgiler yer alır? Maliye Bakanlığı'nın E-Bordro sorgulama sayfasından bilgilerinizi girerek gereken sorgulama ve bilgi edinme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Güncel maaş ve E-Bordro ile ilgili tüm detaylar haberimizde bulunuyor.

Memurların maaşları ile ilgili bilgileri içeren E-Bordro sisteminde tam randıman alabilmek ve verileri elde edebilmek için memurların giriş yapmaları konusunda aldıkları kişisel bilgilerini bilmeleri gerekmektedir. Peki E-Bordro sistemine nasıl giriş yapılır? Memurlar maaşlarını E-Bordro sisteminden nasıl öğrenebilir? E-Bordro sistemine giriş için hangi bilgiler gerekmektedir? İşte cevapları ve haberler...

Memur maaş katsayıları, 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında 0,079095, taban aylık katsayısı 1,23858, yan ödeme katsayısı da 0,025081 olarak uygulanacak. Söz konusu düzenlemenin ardından en düşük memur maaşı 2 bin 45 liradan 2 bin 114 liraya yükseldi.

Aile ve çocuk yardımı almak kaydıyla müsteşar maaşı 7 bin 838 liradan 8 bin 90 liraya, genel müdür maaşı ise 6 bin 877 liradan 7 bin 101 liraya çıktı. 12'nci derecenin 1'inci kademesinden maaş alan bir hizmetlinin 2 bin 45 lira olan maaşı 2 bin 114 liraya, 13'üncü derecenin 3'üncü kademesinden maaş alan bir devlet memurunun 2 bin 179 lira olan aylık maaşı 2 bin 251 liraya, 8'inci derecenin 1'inci kademesindeki maaş alan bir polis memurunun 2 bin 929 lira olan maaşı da 3 bin 24 liraya yükseldi. 3'üncü derecenin 1. kademesinde yer alan başkomiserin maaşı ise 3 bin 306 liradan, 3 bin 412 liraya çıktı. 7'inci derecenin 1'inci kademesinden maaş alan bir öğretmenin mevcut 2 bin 480 lira olan maaşı 2 bin 562 lira oldu. Aynı derece ve kademede yer alan araştırma görevlisinin maaşı 3 bin 462 liradan 3 bin 573 liraya çıkarken, 1'inci derecenin 4. kademesindeki profesörün maaşı da 6 bin 105 lira olarak belirlendi. 7'inci derecenin 1'inci kademesinde olan bir doktorun maaşı 3 bin 456 liradan 3 bin 567 liraya yükselirken, 1'inci derecenin 4'üncü kademesinde yer alan bir uzman doktorun maaşı ise 4 bin 187 liradan 4 bin 320 liraya çıktı.

Güncel Memur Maaşları Şu Şekilde
Halen Çalışanların Aylıkları (Aile Yardımı Dahil)
Unvanlar Derece 2014 Aralık 2015 Ocak
Müsteşar 1/4 7.838 8.090
Genel Müdür 1/4 6.877 7.101
Şube Müdürü 1/4 3.590 3.704
Memur 9/1 2.183 2.256
Memur 13/3 2.179 2.251
Hizmetli 12/1 2.045 2.114
Öğretmen 1/4 2.759 2.849
Öğretmen 7/1 2.480 2.562
Kaymakam 7/1 3.762 3.882
Başkomiser 3/1 3.306 3.412
Polis Memuru 8/1 2.929 3.024
Uz. Doktor 1/4 4.187 4.320
Doktor 7/1 3.456 3.567
Hemşire-Lise 11/3 2.375 2.454
Mühendis-Büro 1/4 3.665 3.782
Teknisyen-Büro 11/1 2.274 2.350
Profesör 1/4 5.920 6.105
Araştırma Gör. 7/1 3.462 3.573
Vaiz 1/4 2.796 2.887
Avukat 1/4 4.340 4.478


*Bölgesel ödemeler ile ek ders ve yabancı dil tazminatı gibi ödemeler hariç, aile ve çocuk yardımı ödeneği ile vekalet ücreti dahildir. Aile yardımı ödeneği hesabında eşi çalışmayan ve 2 çocuk (0-6 yaş grubu ve diğer) esas alınmıştır.

Bu çerçevede söz konusu rakamlar içerisinde,

- Avukatlara kazandıkları davalar nedeniyle alabilecekleri 869 TL tutarında vekalet ücreti

- Eş için 169,24 lira tutarında aile yardımı ödeneği,

- 0-6 yaş grubu çocuklar için 39,65 lira tutarında, diğer yaş gruplarında yer alan çocuklar için 19,83 lira tutarında aile yardımı ödeneği,

- Aile yardımı ödeneğine bağlı olarak 43,80 lira asgari geçim indirim tutarı yer alıyor.

E-Bordro uygulamasına giriş yapabilmeniz için öncelikle yukarıda sizler için verilen E-Bordro linkine tıklamanız gerekiyor. Bu linke tıkladıktan sonra maaş sorgulama yapabileceğiniz ekran olan E-Bordro uygulamasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfa açıldıktan sonra size E-Bordro işlemleri ile ilgili açıklamaları bildiren bir pencere gelecek. E-Bordro açıklamasında size belirtilenleri daha açık bir şekilde yazmak gerekirse;

E-Bordro uygulamasına giriş yaparak maaş bordronuzu alabilmeniz için emekli sandığı sicil no ve memuriyet sicil no bilgilerinizin olması gerekmektedir. Ancak bu bilgilerin sadece sizin elinizde olması yeterli değil, bu bilgilerin bir de sisteme tanıtılmış olması gerekiyor. Tanıtılmayan sicil no bilgileri ile E-Bordro uygulamasına giriş yapılamamaktadır. E-Bordro açıklamasının ilk paragrafında size söylenen de tam da bundan ibaret, yani eğer E-Bordro sistemine girişte yazdığınız memuriyet sicil no ve emekli sicil no bilgilerinizin doğruluğundan eminseniz ve sistem size E-Bordro girişinde hata veriyorsa demek ki sicil numaralarınız sisteme henüz tanıtılmamış. Bu bilgileri sisteme tanıtmak için kişilerin kendi kurum mutemetlerine müracaat ederek bu eksik bilgileri muhasebe birimi tarafından düzelttirmeleri gerekmektedir. Ancak bu şekilde E-Bordro sistemine girerek maaş bordrosu alınabilir.

Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan personellerine, kurumları tarafından memuriyet sicil numarası verilmediği, bunun yerine mebsis numarası verildiği bildirilmiştir. Bu yüzden E-Bordro sistemine giriş yapabilmeleri için kişilerin kendi kurum mutemetlerine müracaat ederek, memuriyet sicil numarası istenen yere, mebsis numaralarını kayıt ettirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde E-Bordro uygulamasına giriş yapılamayacaktır.

E-Bordro açıklamalarının en alt paragrafında yer alan kısımda ise, E-Bordro sistemine bu bilgilerin sisteme tanımlı olmadığı için giremeyen kişiler, eksiklerini düzelttikleri halde maaş bordrolarını alamıyorlarsa, kbs@muhasebat.gov.tr adresine e-posta göndermeleri gerektiğidir. Ancak bu mail adresine sadece E-Bordro uygulamasını kullanarak maaş bordrosunu alamayan kişiler e-posta gönderebilirler.

E-Bordro açıklamalarını sizler için detaylandırdıktan sonra E-Bordro sistemine girişin nasıl yapıldığını, maaş bordrosunun nasıl kullanıldığını anlatmaya geldi sıra. Bunun için öncelikle yukarıda verilen E-Bordro linkine tıklamanız gerekiyor. Bu linke tıkladıktan sonra gelen E-Bordro açıklama penceresini kapatarak işleme devam edebilirsiniz. Karşınıza gelen ekranda sizden T.C kimlik numaranız, memuriyet numaranız, emekli sicil numaranız, ay, yıl ve güvenlik kodu istenmektedir. Öncelikle bu bilgilerinizi eksiksiz girmeniz gerekiyor. Sizden istenen ay ve yıl boşluklarına, E-Bordro sisteminde hangi tarihin maaş bordrosunu görmek istiyorsanız o tarihleri işaretlemeniz gerekiyor. Yani bu ay ve yıl sizin işe giriş tarihiniz değildir. Tüm bunları girdikten sonra istihdam tipini de girerek ‘Gönder’ butonuna basmanız gerekmektedir.

Gönder butonuna bastıktan sonra farklı bir sayfaya yönlendirilmeden aynı sayfada E-Bordro girişinin alt tarafında adınızı ve parantez içerisine yazılmış T.C. kimlik numaranızı göreceksiniz. Ve hemen altındaki tabloda ise, E-Bordro ‘nuzu görmek istediğiniz ay ve yılı göreceksiniz. E-Bordro tablosunun en sağ sütununda ‘Bordro Al’ kısmı bulunuyor. Bu butona tıkladıktan sonra E-Bordro uygulaması sizler için maaş bordronuzu excel dosyası halinde bilgisayarınıza indirecek ve siz istediğiniz her an bu bordroya ulaşabileceksiniz.

Bilgisayarınıza inen excel formatındaki E-Bordro ‘ya tıkladıktan sonra karşınıza bir tablo gelecek. Bu tablo size karışık gibi görünmesin, biraz inceledikten sonra E-Bordro detaylarınızı net bir şekilde görebileceksiniz. E-Bordro tablosunun en üst kısmında nerede çalıştığınızın bilgisi yer almaktadır, alt satırlarda ise hangi ay ve yıl için E-Bordro almak istediğiniz bulunmaktadır. Tabloyu açıklamamız gerekirse;

Personel bilgileri, gelir ve kesinti tutarlarının yer aldığı üç farklı sütun göreceksiniz. E-Bordro tablosunun personel bilgileri kısmında sizin memuriyetiniz ile ilgili bilgiler yer almaktadır, ünvanınız, medeni haliniz, derece ve kademeniz, ek göstergeniz veya belirttiğiniz tarihte aldığınız raporlu gün sayınız bu sütunda yer almaktadır. E-Bordro tablosunun gelir sütununda yer alanlar ise, kişinin her gelirini içerisinde barındırıyor. Kıdem aylığı, taban aylık, yan ödeme, çocuk yardımı, aile yardımı şeklinde sıralanıyor. E-Bordro tablosunda yer alan kesinti sütununda ise, kişinin aldığı maaştan ne kadar kesinti yapılıyor ve bu kesinti nerelere gidiyor, kesintiler hesaplandıktan sonra en son olarak net ödenen maaşın ne kadar olduğu listeleniyor.

Emekli Sandığı ‘na bağlı memurlar E-Bordro uygulaması sayesinde her türlü gelirlerini, kesintilerini, derece ve kıdemlerini E-Bordro tablosunda açık ve net bir şekilde görebiliyor. E-Bordro uygulaması sayesinde memurların kuruma gitmelerine gerek kalmadan, hangi ay ve yıldaki aldığı maaşı merak ediyorsa karşısında görmesi sağlanıyor.

e-Bordro Sorgulama Ekranı

Herhangi bir kamu kurumunda çalışan veya devlet kurumunda çalışan vatandaşlarımız her ay belirli miktarlarda maaş almaktadır. Bu aldıkları maaş hakkındaki bilgilere de maaş bordrosu denen belgeden ulaşabilirsiniz. Maaşınız hakkındaki tüm bilgilere hangi aylarda ne kadar maaş aldığınızı, hangi aylarda kesintiler yaşadığınızı ve maaşınızdaki tüm değişikleri maaş bordronuzdan öğrenebilirsiniz. Maaş bordrosu hayatımızın bazı yerlerinde bize lazım olabilir. Gelir tespiti yaptıracağınız sırada, bir bankadan kredi çekeceğiniz zaman veya herhangi bir başvuru sırasında bu belge sizden istenebilir. Maaş bordrosu Maliye Bakanlığının bir hizmetidir. Yani maaş bordronuza Maliye Bakanlığına bağlı olan maliye kurumlarına giderek elde edebilirsiniz.

Yaşadığınız şehrin maliye kurumuna nüfus cüzdanınız ile giderek maaş bordronuza ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden de maaş bordronuza ulaşabilirsiniz. Maaş bordrosunun internet ortamındaki adı E-Bordrodur. E-Bordronuza internet üzerinden e-devlet sistemi aracılığı ile ulaşabilirsiniz. 

E-Devlet sistemi devletin kurumlarının tek bir çatı altında toplanması ile kurulmuş bir sistemdir. Bu sistem üzerinden bir çok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sisteminden gerçekleştirebileceğiniz işlemlerden bir tanesi de E-Bordrodur. E-Bordronuza E-Devlet sisteminden ulaşabilirsiniz. Maliye Bakanlığının ve bir çok bakanlığın internet uygulaması E-Devlet sistemi altında yer aldığı için E-Devlet sistemine giriş yaparak bu bakanlıkların internet uygulamalarına ulaşabilirsiniz ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet sisteminden işlem gerçekleştirebilmek için ilk olarak sisteme giriş yapmanız gereklidir. E-Devlet ana sayfasında sisteme giriş linkini tıkladıktan sonra karşınıza E-Devlet sistemine giriş yolları gelecektir. Bu giriş yollarından E-Devlet şifresi ile giriş yolunu seçtikten sonra sistem sizden T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi isteyecektir. Eğer E-Devlet şifrenizi bilmiyor iseniz üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğu nüfus cüzdanınız ile istediğiniz PTT kurumuna giderek 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifreniz ile beraber T.C. kimlik numaranızı da sisteme girerek giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan E-Hizmetler bölümüne girmelisiniz. Bu bölüme giriş yaptıktan sonra açılan hizmetlerden Maliye Bakanlığını bulmalısınız. Maliye Bakanlığını bulduktan sonra alt bölümlerinden Maliye Bakanlığı E-Bordro hizmetini seçerek internet üzerinden E-Bordronuza ulaşabilirsiniz.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.