Faizleri değiştirmedi ocak ayını işaret etti

Fed'in 10 yıl aradan sonra faizleri artırmasıyla gözler bir anda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'na çevrlidi. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, faiz oranlarını sabit tuttuklarını açıkladı. Başçı, daha sonra ekonomistlere gerçekleştirdiği sunumda Ocak’tan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabileceğini belirtti

Faizleri değiştirmedi ocak ayını işaret etti

12 YILI aşkın sözel yönlendirmenin ardından Amerikan Merkez Bankası (Fed) geçtiğimiz hafta yaptığı Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında 10 yıla yakın bir zamandır ilk kez faiz artırarak sıfır faiz ortamına son verdi. ABD'de 0,00-0,25 aralığındaki politika faizi 0,25-0,50 aralığına yükseldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise son Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek Fed'den gelecek adıma göre hareket edileceğini açıklamıştı. Nitekim de öyle oldu. Karar sonrası düzenlenen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonunda banka, politika faizi olarak bilinen 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,50'de tuttu. Faiz alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7,25'de, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini ise yüzde 10,75 seviyesinde aynen kaldı.

Sadeleşme adımları

NTVpara'nın haberine göre, Fed'in geçen 25 baz puanlık faiz artışına giderek yedi yıllık faiz dönemini sonlandırmasının ardından Türkiye Merkez Bankası'nın da artırıma gitmesi bekleniyordu. Merkez Bankası, faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Merkez Bankası ekonomistlere sunum gerçekleştirdi. Merkez Bankası sunumunda küresel normalleşme ile oynaklıklarda gözlenen düşüş kalıcı olursa önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabileceği ifade edildi.

Toplantıdan notlar
Erem Başçı toplantıda şu ifadeleri kullandı: "Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın da katkısıyla büyüme kompozisyonu net ihracat lehine değişmektedir. Enerji fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam etmekte. Bununla birlikte, birikimli döviz kuru hareketleri çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımları zayıf bir seyir izlemektedir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecek."

Enflasyonla mücadele mesajı verildi

MERKEZ Bankası'nın fazizleri sabit tutma kararına bir yorum da Eski Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'dan geldi. Yılmaz, "MB para politikasını sıkılaştırdı, enflasyonla mücadele ediyorum mesajı verdi" şeklinde değerlendirdi. Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası'nın Ağustos ayında, "Biz ABD Merkez Bankası'nı takip ediyoruz. Onlar faiz oranını artırdıktan sonra biz de para politikası uygulamalarımızda sadeleştirmeye gideceğiz" ifadesini anımsatttı. Yılmaz, bugün itibariyle de bir sadeleştirmenin henüz yapılmadığını, PPK'nın toplantısından sonra yapılan açıklamada, bu sadeleştirmenin Ocak 2016'dan itibaren yapılacağı yönünde açıklamanın olduğunu dile getirdi.

Piyasanın ihtiyacı
NTVpara'nın haberine göre, Yılmaz, faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmamasına ilişkin ise şunları söyledi: "Buradan çıkarılması gereken sonuç ise Merkez Bankası para politikasını sıkılaştırdı mı yoksa gevşetti mi? Hemen görünürde Merkez Bankası para politikasını sıkılaştırdı, enflasyonla mücadele ediyorum mesajı verdi. Ancak bunun asıl belirleyicisi yarın ve takip eden günlerde piyasanın ihtiyaç duyduğu paranın ne kadarı 7,50'den verilecek, ne kadarı 10,75'ten verilecek. Eğer tamamını 7,50'den verir, çok az bir kısmını 10,75'ten verirse ve bunun bankaların ortalama borçlanma maliyetini bugün 8,85'in altında. Bunu 8,60-8,70 verirse para politikası gevşetilmiş demek, enflasyonla mücadelede ağırdan alınıyor demektir. Fakat azını 7,50'den verir çoğunu da 10,75'ten verir de 8,85'in üzerinde 9-9,10 gibi bir yerde oluşursa o zaman para politikası sıklaşmıştır, enflasyonla mücadele ediliyor diyebiliriz."
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.