Gümrük Birliği Anlaşması güncellendi

Gümrük Birliği anlaşmasında mutabakat zaptına imzalar atıldı. Teknoloji deyimiyle 20 yıllık anlaşma güncellenerek “yeni sürüm”ü uygulamaya kondu. Basın toplantısı düzenleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, daha adil bir sürecin başlayacağının altını çizerken, AB Komisyonu Ticaret’ten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström ise 20 yıllık anlaşmayı 21. yüzyıla taşımaya kararlı olduklarını söyledi

Gümrük  Birliği Anlaşması  güncellendi
14 Mayıs 2015 Perşembe 11:45

 Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) 20 yıllık Gümrük Birliği anlaşmasını güncelleme konusunda mutabakata vardı. Ayrıca Brüksel, AB ve ABD arasındaki dev serbest ticaret anlaşmasına yönelik Türkiye’nin endişelerini dikkate alma sözü verdi. Türkiye’nin AB’ye girme çabasında önemli bir adım olan Gümrük Birliği anlaşması 1995 yılında imzalanmış, 2005 yılında ise AB ile tam üyelik müzakereleri başlamıştı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük Birliği’nde dönüm noktası niteliği taşıyan yepyeni bir süreci başlattıklarını belirterek, “Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerinde ele alınacak hususlar üzerinde mutabakat sağladık” dedi.


Türkiye ne bekliyor?
Zeybekci, AB Komisyonu Merkez Binası’nda, komisyonun ticaretten sorumlu üyesi Cecilia Malmström ile basın toplantısı düzenledi. Gümrük Birliği Anlaşması’nın, Türk ekonomisine büyük katkılar sağladığını belirten Bakan Zeybekci, şunları dile getirdi: “Gümrük Birliği Anlaşması’nda yapısal sorunlar bulunuyor. Dünyada hız kazanan bölgesel entegrasyonlar ve Türkiye’nin ihtiyaçları, Gümrük Birliği’nin günümüz koşullarına uyarlanmasını zorunlu kılıyor. Türkiye olarak süreçten beklentimiz, ilk olarak AB’nin danışma ve karar alma mekanizmalarına etkin katılımın sağlanması. İkinci olarak serbest ticaret anlaşmalarına (STA) uyum kapsamında yaşanan sorunlara kalıcı bir çözüm bulunması ve son olarak karayolu kotaların kaldırılması. Söz konusu sistematik problemlere çözüm bulurken ticari ilişkilerimizin tarım, kamu alımları ve hizmetler alanında derinleştirilmesi amaçlanmaktadır. Diğer en önemli hedefimiz Türkiye’nin Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) Anlaşması’na dahil olmasının sağlanması. Sürecin başarı ile tamamlanması, ülkemizin TTIP’in parçası olmasını da kolaylaştıracak. 2023 hedefleri ile devler liginde yer almak isteyen Türkiye, TTIP sürecine mutlaka dahil olmak isteyecektir.”

Kapsam genişliyor
Cecilia Malmström, Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması’nın hizmetler, kamu alımları ve bazı tarım ürünlerini ve yatırımları kapsamadığını ve vadesi geçmiş bir anlaşma olduğunu belirterek, 20 yıllık anlaşmayı 21. yüzyıla taşımaya kararlı olduklarını söyledi. 

1 yıl hazırlık lazım
Güncelleme için fiziki müzakerelere geçmeden önce tarafların yaklaşık 1 yıllık sürece ihtiyaç duyacağını dile getiren Zeybekci, TTIP anlaşması hayata geçtiğinde Türkiye’nin buna taraf olmaması durumunda Gümrük Birliği Anlaşması’nın sürdürülemeyeceğinin altını çizdi.

ABD ile müzakere önemli
Cecilia Malmström, AB ve ABD arasındaki TTIP anlaşması sürecinde Türkiye’yi her aşamada bilgilendirmeye dikkat ettiklerini ancak ABD ile müzakereleri sonuçlandırıp anlaşmaya varmadan Türkiye’nin sürece dahil olamayacağını ifade etti. Malmström, “Anlaşma sağlandığında Türkiye buna eklenebilir” dedi.
HABER MERKEZİ

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.