HASİAD'ın hedefi uluslararası olmak

Kısa adı HASİAD olan Hadımköy Arnavutköy Sanayici ve İş adamları Derneği, Hadımköy Meydanı'nda “Sanayi Etkinliği 2016” isimli bir organizasyona imza attı. Burada gazetemize konuşan HASİAD Başkanı Hüseyin Bozdağ, “Bu sene birincisini düzenlediğimiz bu etkinliği ileriki yıllarda kapsam ve katılımını genişleterek önce bölgesel, daha sonra da uluslararası düzeye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi

HASİAD'ın hedefi uluslararası olmak

“Sanayici Etkinliği 2016" organizasyonu Hadımköy Meydanı'nda gerçekleştirildi. Adeta fuarı andıran etkinliği, Kadımköy Arnavutköy Sanayici ve İş adamları Derneği düzenledi. Fuarın açılış konuşmasını yapan HASİAD Başkanı Hüseyin Bozdağ, “İstanbul’un çeşitli bölgelerinde üretim yapan ve birbirine muhtaç olan çeşitli sektör temsilcilerinin bir araya gelerek işbirliği içerisine girmeleri ve tanışmaları için böyle bir girişimi başlattık” dedi. Bozdağ, “Biz burada balık tutmak isteyene balık tutmayı öğretmeye çalışacağız” dedi. Hadımköy’de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren sektör temsilcilerinin öz kaynakları ile hayata geçirilen etkinliğe bu sene 70’in üzerinde firmanın katıldığı belirtildi. Konu ile ilgili olarak gazetemize bilgi veren Bozdağ, “Bu sene birincisini düzenlediğimiz bu etkinliği ileriki yıllarda kapsam ve katılımını genişleterek önce bölgesel, daha sonra da uluslararası düzeye çıkarmayı hedefliyoruz” söyledi.

İş var beğenen yok

Hadımköy’de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 70’in üzerinde firma temsilcisi ve çok sayıda davetlinin yanı sıra İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, DESB (Deliklikaya Sanayi Bölgesi) Yönetim kurulu üyesi Hasan Büyükdere, Arnavutköy Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, CHP İlçe Başkanı A. İhsan Ercan, CHP Arnavutköy eski Belediye Başkan adayı Ruhi Tuncel, Emniyet müdürü Aykut Korkamz, Belediye Başkan Yardımcıları ve çeşitli STK temsilcilerinin katıldığı açılışta konuşan Arnavutköy Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı, “Bölgemizde insanlarımıza ve sanayicimize çok faydalı olacağına inandığım böyle bir etkinliğin düzenlenmesinden son derece memnun olduğunu” belirtti. Baltacı konuşmasında ülkemizin çok hassas bir dönemden geçtiğini kaydederek, özellikle 15 Temmuz öncesi ve sonrasında yaşanan gelişmelere dikkat çekti. Böylesine hassas bir dönemde sanayici’nin elini taşın altına bir kez daha koyarak yatırımlarına hızlı bir şekilde devam etmesi, ülkemizin ilerlemesinin ve kalkınmasının önüne taş koymak isteyenlerin suratına vurulmuş en büyük şamardır” dedi. Baltacı, Arnavutköy’de faaliyet gösteren çeşitli sektörlere ait fabrikalarda çok sayıda insanımızın ekmek yediğinin belirterek, “Aslında bölgemizde iş çok ama iş beğenmemezliği de çok” dedi. Bu durumun çok ta kötü bir şey olmadığının altını çizen Başkan Baltacı, “ülke insanımızın beklentilerinin ve yaşam standartlarının artması için iyi bir gelişme olduğunu kaydetti. Baltacı sanayiciye övgüler yağdırarak sanayicinin zaman zaman yalnız kaldığını belirterek, sanayiciye yardımcı olmak gerektiğini 
söyledi.

18 imar uygulaması

Sanayicinin kanayan yarası 18 imar uygulaması konusundaki çalışmalara da değinen Baltacı, “Hadımköy’de imar izni henüz alamayan sanayicilerin durumunu değerlendirdi.  Hadımköy’deki sanayicinin kanayan yarası “18 İmar uygulaması” üzerinde dört yıldır çalıştıklarını belirten Başkan Baltacı, 18 imar uygulamasının sadece Arnavutköy Belediyesinin değil aynı zamanda sanayicinin de lehine olacak bir çalışmadır” dedi. Bu konuda sanayicinin taleplerini her zaman değerlendireceklerini ve onların daha fazla yatırım yaparak istihdam sağlamaları için bu güne kadar olduğu gibi yarında yanlarında olacaklarının altını çizdi.

Kalite artırılmalı

Sanayi etkinliğinde konuşan Arnavutköy Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, “Bu tür ticari ve sanayi fuarların önemine değinerek, sanayicinin ürettiği ürünlerin tüketicilerle buluşması çok önemli” dedi. Dayıoğlu bu tür sanayi bölgelerinde üretilen ürünlerin dünya pazarlarında daha rekabetçi bir ortamda pazarlanabilmesi ve ülkemiz insanının tüketimine sunulan ürünleri kalitesinin artırılması için eğitimin önemine dikkat çekti, daha önce sözleşmeleri imzalanan ve inşaatına kısa zamanda başlanılacak olan “Tematik okulların” bir an önce hayat geçirilmesinin şart olduğuna vurgu yaptı. Fabrikalarda çalışan yetişmiş elemanların eğitim düzeylerinin yükseltilmesinin şart olduğunun altını çizen Kaymakam Dayıoğlu, “Eğitim kalitesi yükselmeden yapılan ihracatın çok fazla etkili rekabet edemeyeceğini söyleyerek bizim yapacağımız olsa olsa ancak ihracatın hamallığını yapmak olacaktır” dedi.

Daha fazla istihdam

Sanayi etkinliği açılışında bir konuşmada İSO Başkanı Erdal Bahçıvan yaptı. Bahçıvan, "Bu ülke insanının yaşadığı acı ve güçlükler bir batı ülkesinde yaşansaydı dayanamayacaklardı” dedi. Ülkemizde yapılan terör saldırıları bizi yıldıramayacak” diyen Erdal Bahçıvan, Arnavutköy Hadımköy bölgesinin devlet destekli büyük projelerle daha çekici bir duruma geldiğini belirterek, sanayicinin bu kötü günlerin çok daha kısa bir zamanda atlatılabilmesi için biz sanayiciler olarak daha fazla yatırım yapacağız inatla, daha fazla istihdam yapacaklarını belirtti. Bahçıvan sanayicinin özellikle imar konusunda yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması için bir affın getirilebileceğine değinerek, yapılan imar affına Ankara’nın da sıcak baktığını belirterek bir anlamda sanayiciye imar affı müjdesi verdi. Yapılan konuşmaların ardından kurdele kesim töreni gerçekleşti ardında plaket taktimi yapıldı. Etkinliğe katılan firma stantlarının gezilmesi ile tören son buldu. Sanayi etkinliğinin üç gün süreceği bildirildi.

ORHAN ŞİMŞEK 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.