İhtiyaç Kredisi borçları taksitlendirilebiliyor! 2016 İhtiyaç Kredisi yapılandırma şartları

Türkiye'de yüz binlerce vatandaşı etkileyecek müjdeli bir haber geldi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre daha önce kredi borcu olan kişiler borçlarını yapılandırabilecek.

İhtiyaç Kredisi borçları taksitlendirilebiliyor! 2016 İhtiyaç Kredisi yapılandırma şartları

Çeşitli nedenlerle daha önce ihtiyaç kredisi kullanan vatandaşlar bir defaya özel olmak üzere borçlarını 72 taksitte ödeyebilecek. Resmi Gazete'de yayımlanan kararla birlikte yürürlüğe giren yönetmelik değişikliği sonrası binlerce talep olması bekleniyor. Geçen hafta Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan müjde ile beklenen yapılandırma haberi bugün resmen bildirildi.

Kredi kullanıcıları daha önce yapılandırdıkları kredilerinin üstüne eğer kredi çekerlerse bu süre en fazla 48 ay olacak. Resmi Gazete'de dört madde halinde yer verilen yönetmelik değişikliklerine aşağıdaki ayrıntılardan ulaşabilirsiniz.

 MADDE 1 – 1/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin 12/A maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde sekseni aşamaz. Sınırlamaya konu krediler için teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesinin Kurul veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması zorunludur.”


MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 12/A maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(3) Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 684 üncü maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler ve eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi kırk sekiz ayı aşamaz.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu maddenin yayımı tarihinden önce kullandırılan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir. Yeniden yapılandırma kapsamında borçluya ilave kredi kullandırılması halinde ilave kullandırılan kredinin vadesi kırk sekiz ayı aşamaz.”

MADDE 4 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.