İSİFED Romanya’ya adeta çıkarma yaptı

İstanbul Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (İSİFED), komşuya adeta çıkarma yaptı. İSİDEF, Romanya'ya yoğun katılımlı bir iş gezisi düzenledi. Gezi sonrası ortaya çıkan tablo Romanya ve Türkiye ekonomisinin işbirliğini gözler önüne serdi

İSİFED Romanya’ya adeta çıkarma yaptı

İstanbul Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (İSİFED), komşu ülkelerden Romanya’ya iş gezisi düzenledi. Gezide Bükreş’te Büyükelçilik, Ekonomi Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı, Milli Kobi Meclisi,Tiad (İşadamları Derneği) Eximbank, resmi kurumlar ve Türk firmaları ile görüşmeler yapıldı. Bu görüşmelerde Romanya ile ilgili ticaret olanakları teşvik ve fonlar ve işbirlikleri konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu.

Kimler katıldı?

İSİFED Genel Başkanı Muammer Ömeroğlu, İSİFED Yönetim Kurulu Üyesi ve ESİDER Başkanı Fevzi Torolsan, İSİFED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kurtöz, SANDER Başkanı ve İSİFED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kocasakal, ESİDER Yönetim Kurulu Üyeleri, Soyyiğit Grup A.Ş.’den Temel Soyyiğit, Savlı Gıda Firmasından Turgut Şavlı, Santana Tekstil firmasından Sedat Çelik, Adres Patent firmasından Av. Ali Yüksel, Archled Aydınlatma firmasından Murat Selvitop,Osv Ambalaj Sanayi Özkan Piyade ve Görüşmelere Ticaret Ateşemiz Mükerrem Aksoy da eşlik etti.

Türk firmaları bekleniyor

Türkiye’nin büyük ticari ortaklarından olan Romanya, son yıllarda giderek artan Türk yatırımlarına sahne oluyor. Bugün yaklaşık 7 bin Türk firmasının aktif olarak faaliyet gösterdiği Romanya’daki girişimlerin toplam tutarı 6 milyar dolara ulaştı. Topraklarının dörtte biri ormanlık olan ve doğal zenginliklerinin başında kerestelik orman ürünleri gelen ülkede, 45 milyon dolarlık potansiyel pazar makine ihracatı için Türk firmalarını bekliyor. Ülkenin son yıllarda sanayileşme konusunda attığı adımlar, yabancı yatırımcıya yönelik sağladığı kolaylıklar ve Avrupa Birliği tam üyesi olması ile Avrupa’nın cazip ülkelerinden birine dönüştü. Doğu Avrupa’nın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisine sahip olan Romanya, uluslararası yatırımcıların da her geçen yıl umutlarını artıyor. 19.7 milyonluk nüfusu ile Avrupa’nın Polonya’nın ardından Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük ikinci pazarı durumunda.

22 milyar euro fon

Romanya’nın ekonomik büyümesine ilişkin önemli öngörüler var. 2014 yılında yüzde 2,8 oranında büyüyen ülkenin, 2016-2019 döneminde ortalama büyüme oranının yüzde 3,7 olması öngörülüyor. Romanya’nın AB fonlarından faydalanma miktarının da önümüzdeki dönemde diğer yıllara göre daha fazla olması bekleniyor. Bu durumun ülke ekonomisinde olumlu bir etki yaratacağı tahmin ediliyor. 2014-2020 yılları arasında Romanya’nın kullanabileceği fon miktarının 22 milyar Euro düzeyinde olması bekleniyor.  

7 bin Türk firması

Romanya’da 7 bin civarında Türk firması aktif olarak faaliyet gösteriyor. Romanya’daki sistem değişikliğinden sonra küçük yatırımlarla Romen piyasasına giren Türk girişimciler, daha sonra hizmet ve imalat alanında yatırımlara yönelseler de son dönemde daha büyük ölçekli yatırımlar yapmaya başladı. Önemli transit yolları üzerinde bulunması, eğitimli işgücü, gelişmiş altyapısı ile yatırımcılar için cazip bir ülke olan Romanya’da Türk sermayeli yatırımcı sayısı sürekli artıyor. Romanya’daki Türk yatırımlarının değeri üçüncü ülkeler üzerinden gelenlerle beraber toplam 6 milyar dolara ulaşmış durumda.

BARBAROS ÖZÇELİK

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.