İŞKUR 2016 Ekim maaşları yattı mı? İŞKUR işsizlik maaşı başvuruları ve İşbaşı Eğitim Programı

Binlerce işsiz vatandaşın umut kapısı olan İŞKUR, çeşitli eğitim programlarıyla çalışmak ve iş sahibi olmak isteyenlere yardımcı oluyor. İşsizlik maaşı almak isteyenler, yada İŞKUR işbaşı eğitim programında yararlanmak isteyenlerin bazı yolları izlemesi gerekli. Peki İŞKUR işbaşı eğitim programı nedir? İŞKUR işsizlik maaş başvurusu nasıl yapılır? İŞKUR maaşlarının yatma tarihi- Maaşların yattığı banka

İŞKUR 2016 Ekim maaşları yattı mı? İŞKUR işsizlik maaşı başvuruları ve İşbaşı Eğitim Programı

Hükümet tarafından alımı daha da kolaylaştırılan işsizlik maaşı 2016 yılında ücret olarak artış gösterdi. İşsizlik maaşı alma şartları yerine getirildiğinde ve işsizliğiniz resmileştiğinde maaşınızı alabiliyorsunuz. İşsizlik maaşı hesaplama için en önemli noktalar primlerin ödenmiş olması ve gün sayısıdır. 

İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI NELER?

Bu uygulamadan faydalanmak için işten çıkartılmış olmanız gerekiyor, yani kendi isteğiniz dışında işinizi kaybetmiş olmanız örneğin; iş yerinin iflas etmesi gibi kendi isteğiniz dışında gerçekleşen olaylara bağlı olması gerekiyor. İşsizlik maaşını kimler alabilir sorusunun cevabı ise belli oldu. İşsizlik maaşı alma şartları arasında çalıştığınız yerden ayrılmadan önce 120 gün prim ödeyerek çalışmış olmanız da gerekiyor ve son üç yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortatı primlerinizi ödemiş olmak da gerekli oluyor. Eğer bu durumları yaşayan kişilerden biriyseniz bulunduğunuz statüye göre on aya kadar maaş alabiliyorsunuz. İşsizlik maaşı başvurusu için ise hizmet akdinizin fesh edilmesinden sonra otuz gün içerisinde İşkur'a gitmeniz gerekiyor, eğer gidemiyorsanız İşkur'un resmi web sitesi olan 'www.iskur.gov.tr' ye online olarak başvurabiliyorsunuz. İşi olmayan kişiler işte bu şartları yerine getirdiği takdir de kolayca uygulamadan faydalanabiliyor. 

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU VE HESAPLAMA İŞLEMİ

İşsizlik maaşı hesaplama için en önemli noktalar primlerin ödenmiş olması ve gün sayısıdır. Eğer otuz günlük süre zarfında işsizlik maaşı için başvurmazsanız uygulamadan yararlanma şansınızı kaybediyorsunuz. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre; yüz yirmi gün primlerini ödeyen çalışanların 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün olarak, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün olarak ve son olarak da 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği alma hakkı kazanmış oluyorlar. 2016 yılı ile birlikte işsizlik maaşında başka ne değişiklikler olacağı ise şimdiden merak ediliyor. İşsizlik maaşı sorgulama için ise e-devlet resmi web sitesine girerek bilgi alabilirsiniz.

 İşkur işsizlik maaşını çekmek için ptt hesabınız olması gerekmez ve herhangi bir ptt şubesinden maaşınızı çekebilirsiniz.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI 

İşbaşı eğitim programı yeni bir program gibi görünse de yıllardır İşkur tarafından uygulanan bir kurs programıdır. Bu programın bugüne kadar çok fazla duyulmaması İşkur’un gelişimini yeni yeni tamamlaması ve programın önceki uygulamalarında iş veren ve iş arayan için ciddi caydırıcı şartlar içermesinden kaynaklanmaktadır. Yeni gelen düzenlemeler programın hazırlık ve uygulanma aşamasında iş arayan ve iş veren için büyük kolaylıklar getirdi.

Neredeyse Asgari ücret miktarında kursiyer ücreti veren bu program işsizlik maaşına alternatif olarak daha karlıdır, nedeni ise asgari ücretle çalıştığınız bir iş yerinden ayrıldığınızda 500 lira işsizlik maaşı alırken işbaşı eğitim programı ile bir iş yerinde çalışırsanız hem 1300 TL ücret hem de yeni bir meslek edinme fırsatı bulursunuz. Bu nedenlerle ilerleyen günlerde yeni bir iş edinmek isteyen işsizlerin kullanacağı bu kurs programının adını sık sık duyacaksınız.

işkur

İşbaşı eğitim programı nedir ?


Program için kısa bir tanım yaparak bu kısmı atlayacağım çünkü yazımızın devamını okudukça işbaşı eğitim programını daha iyi anlayacaksınız. İşinize yarayacak faydalı bilgiler de edinmiş olacaksınız.

İşbaşı eğitim programı belli yaş aralıklarında (16 – 70) bulunan kişilerin İŞKUR tarafından tanımlanmış tüm meslek dallarında deneyim kazanmaları için düzenlenen, işi işin başında öğretmeyi hedefleyen bir kurs programıdır.

Örneklersek; Yapabileceğiniz bir mesleğiniz olmadığını, muhasebe mesleğine ilgi duyduğunuzu  ama bu meslekte bugüne kadar hiçbir deneyiminizin olmadığını varsayalım. Deneyiminiz olmadığı için hiçbir muhasebe bürosu da iş başvurunuzu kabul etmiyordur muhtemelen. Çünkü işveren sizi işe alarak hem zaman hem de maddi anlamda kayıp yaşayabileceğini düşünecektir. İşte tam bu noktada devreye İŞKUR’ un düzenlemiş olduğu işbaşı eğitim programı giriyor. Yapmanız gereken işveren ile bir iş  görüşmesi ayarlayarak işverene bu programın işveren ve iş arayan açısından avantajlarından bahsederek işvereni ikna etmek olacaktır. İşverenin programı kabul etmesi durumunda ise işverenle İşkur’a başvurarak İŞKUR yetkilisi işveren ve sizin de adınızın geçtiği sözleşme imzalamanız olacaktır.

İşbaşı eğitim programı hem çalışanlara hem de iş verenlere büyük fayda sağlamaktadır;

İşbaşı eğitim programı ile günde max 7,5 saat haftada en fazla 45 gün çalışırsınız. Maksimum çalışmanız sonucu haftada 1 gün tatil yaparsınız.

İşbaşı eğitim programı kursa katılacaklara ne gibi fayda sağlar ?

Açılacak olan kursa göre maksimum 1 yıl (320 fiili gün) günde 50 lira cep harçlığı
Yeni bir iş, meslek edinmek isteyenlere kendini yeni bir işte deneme fırsatı
Üniversiteliler için okul sonrası ücretli staj avantajı
Ağır ve tehlikeli (aşçılık,boyacılık…) işlerde sertifika sahibi olma (Sertifika zorunluluğu olan işlerde kullanabilirsiniz)
Kurs bitiminde işverenin sizi en az 2 ay işe alma zorunluluğu. Bu sayede en az 2 ay sigortalı olarak çalışma fırsatı.
Kurs süresince Genel Sağlık Sigortası ile sağlık hizmetlerinden yararlanma gibi faydaları bulunmaktadır.

İşbaşı eğitim programı (İEP) İŞKUR maaşları Ziraat Bankası şubelerinden ATM veya veznelerden alınabilir. 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rumuz ela - 1 yıl önce
İş başi egitim programi ekim ayı maaslari yattimi açana arkadaşlar
Avatar
Rumuz ela - 1 yıl önce
İş başi egitim programi ekim ayı maaslari yattimi açana arkadaşlar