İşverene vergi müjdesi

HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozdağ ve yönetim kurulu üyeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü. Ekonomi gündeminin masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Soylu, işverenin yükünün farkında olduklarını belirterek, bunu çözmek için Bireysel Kıdem Tazminatı hesabı açılarak işverenin bu konudaki yükünün hafifleyeceğini söyledi.

İşverene vergi müjdesi

Haber: Orhan ŞİMŞEK

Hadımköy-Arnavutköy Sanayici ve İş Adamları Derneği (HASİAD) Başkanı Hüseyin Bozdağ 70 bin çalışanı 20 milyar dolarlık iş hacmi olan HASİAD adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soyluyu makamında ziyaret etti. Bölgede bulunan iş dünyası ve çalışma hayatının sorunlarının konuşulduğu toplantıda, İstihdamı artırıcı önlemler, Kıdem tazminatının yüksekliği gibi konular ele alındı. 

Kıdem tazminatı düşürülecek

Süleyman Soylu, HASİAD Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde yaptığı açıklamada, Kıdem Tazminatı'nın yüzde 8.33 olan rakamın kademeli olarak yüzde 3.75 e indirilmesi için çalışma başlattıklarını belirtti. Kıdem Tazminatı Garanti Fonu’nun da oluşturulacağını sözlerine ekleyen Bakan Soylu, “Çalışma hayatı, Kıdem Tazminatı gibi konularda Türkiye’nin OECD ülkeleri içerisinde en yüksek kıdem tazminatının ödendiği ülke konumundadır. Birden fazla amaç güden özelliği nedeniyle kıdem tazminatı, hem işgücü girdi maliyetlerinin yüksekliğinin, hem de işgücü piyasasının katılığının temel nedenlerinden biridir. 2003 yılında yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanunu’nun geçici 6. maddesi ile Kıdem Tazminatı Fonu’na ilişkin kanunun yürürlüğe gireceği tarihe kadar işçilerin kıdemleri için İş Kanununun 14. maddesi hükümlerine göre kıdem tazminatlarının saklı olduğu belirtilmiştir. Ancak aradan geçen süreye rağmen, kıdem tazminatı konusunda herhangi bir gelişme sağlanamamıştır. İşsizlik sigortası ve iş güvencesi müesseselerinin uygulamaya girmesine karşın, 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde, kıdem tazminatı sorununun işçi ve işveren açısından hakkaniyete dayalı bir çözüme kavuşturulması, sanayi sektörü açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. Kıdem tazminatının yüksekliği, işten çıkarma maliyetini, dolayısıyla işten çıkışı zorlaştırmakta, işten çıkış zorluğu da işe almayı caydırıcı yönde etkilemektedir. Ulusal İstihdam Stratejisi’nde de yer alan ve kemikleşmiş bir sorun haline gelen kıdem tazminatı, hem daha geniş çalışan grubunun bu haktan yararlanmasına imkan sağlayan, hem de işletmenin varlığını ve rekabet gücünü gözeten bir yaklaşımla, ilgili ve yetkili tüm sosyal tarafların katılımıyla, etraflıca tartışılarak bir an önce yeniden düzenlenmelidir" açıklamasında bulundu.

Vergiler çok yüksek

"İstihdam Üzerindeki Prim ve Vergi Yükü Son yıllarda yapılan iyileştirmelere rağmen, Türkiye’de istihdam üzerindeki sosyal güvenlik ve vergi yükü yüksektir" diyen Soylu, "Sanayinin girdi maliyetlerini ve rekabet gücünü olumsuz etkileyen bu yük, istihdam üzerinde caydırıcı yönde etki yapmaktadır. İstihdam üzerindeki sosyal güvenlik ve vergi yükü, takvimli ve programlı bir şekilde OECD ortalamasına çekilmelidir. Ayrıca, prim ve vergilerini vaktinde ödeyen, dolayısıyla sorumluluklarını zamanında yerine getiren, hatta yüksek ödeme yapan işletmeler için ödül amaçlı destekler getirilmelidir. Belli bir oranın üzerinde istihdam sağlayan işletmelere ilave prim desteği getirilebilir. İstihdam teşvikleri sanayi istihdamından uzaklaşma eğiliminin önüne geçmek için sanayide istihdamı cazip kılacak önlemler alınmalıdır. Bu önlemlere örnek olarak; istihdam teşviklerinin sadeleştirilmesinin hızlandırılması, kadın istihdamındaki düzenlemelerde işverene daha fazla istihdam yaratabilecek bir ortam sunulması ve yukarıda da belirtildiği gibi belli bir oranın üzerinde istihdam sağlayan işletmelere ilave prim desteği sağlanması verilebilir" diye konuştu.

Esneklik sağlanmalı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman soylu, "Türkiye olarak, istihdamın sektörel dağılımı tablosuna odaklanma ve özellikle de sanayi istihdamından uzaklaşma eğiliminin önüne geçilme zorunluluğu vardır. Bunun için, istihdam maliyetleri rekabetçi seviyelere çekilmeli, esnek çalışma modellerinin önü açılarak işgücü piyasasının esnekliği sağlanmalı ve yüksek katma değerli üretimi gerçekleştirecek sanayi işçiliğini cazip kılacak önlemler alınmalıdır. Ulusal İstihdam Stratejisi’nde de yer alan ve kemikleşmiş bir sorun haline gelen kıdem tazminatı, hem daha geniş çalışan grubunun bu haktan yararlanmasına imkan sağlayan, hem de işletmenin varlığını ve rekabet gücünü gözeten bir yaklaşımla, ilgili ve yetkili tüm sosyal tarafların katılımıyla, etraflıca tartışılarak bir an önce yeniden düzenlenmelidir. Ayrıca Kıdem tazminatı fonunun Bireysel Emeklilik Sistemi modeli örnek alınarak oluşturulabileceği düşünülmektedir. Nitekim buna benzer bir modelin 64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı’nda yer alması sevindiricidir" açıklamasında bulundu.  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.