İşverenler için son 4 ay!

2011’de getirilen torba kanunla işsiz kadınlar için sağlanan istihdam teşviki 31 Aralık 2015’te sona eriyor. İşsiz kadınları bu tarihe kadar işe alan işverenler, 54 aya kadar varan sürede ayda 261 lira daha az prim ödeyecek. 14 bin TL avantaj elde edecek

İşverenler için son 4 ay!

4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Fonu Kanunu’nun Geçici 10. maddesi, 2011 yılında çıkarılan torba kanunla yürürlüğe girdi. Yasayla 18 yaşından büyük 29 yaşından küçük erkekler ile 18 yaşından büyük kadın işsizler için istihdam teşviki sağlanıyor. Teşvikten yararlanmak için bu kişilerin 31 Aralık 2015’ten önce işe alınmaları gerekiyor. 31 Aralık’tan sonra 29 yaşından büyük kadınlar için sağlanan ayrıcalık sona erecek. Bakanlar Kurulu’nun süreyi uzatma yetkisi bulunuyor.


54 aya kadar teşvik
Habertürk'ün haberine göre, geçici 10. madde kapsamındaki teşvik, 18–29 yaş grubundaki genç erkekler ile 18 yaşından büyük tüm kadınlar için uygulanıyor. Eğer bu kişiler mesleki yeterlilik belgesine sahipse işveren primi 48 ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu tarafından ödeniyor. Mesleki yeterlilik belgesi yok ama mesleki ve teknik eğitim veren kurumlardan mezun olan ya da Türkiye İş Kurumu’nun düzenlediği işgücü yetiştirme kurslarını bitirenleri istihdam edenlere ise 36 ay süreyle teşvik sağlanıyor. Bu iki belgeye sahip olmayanları istihdam edenler için ise 24 aylık teşvik uygulanıyor. Eğer işe alınan kişi, İŞKUR’a kayıtlı bir işsiz ise yukarıdaki sürelere 6 ay daha ilave ediliyor. Örneğin, İŞKUR’a kayıtlı olan ve mesleki yeterlilik belgesine sahip bir kadını yıl sonuna kadar işe alan bir işveren 54 ay süreyle teşvikten yararlanacak. İşverenlerin genç ve kadın istihdam teşvikinden yararlanabilmek için istihdam edilecek kişilerin son 6 ay içerisinde sigortalı olarak bir işte çalışmamış olması şart. Ayrıca, işverenin son 6 aydaki işçi sayısının üzerine ilave olarak istihdam edilmeleri gerekiyor. İşsiz gençleri ve kadınları istihdam eden işverenler asgari ücret üzerinden ödemeleri gereken işveren priminden kurtuluyorlar. Bu da, şu anki asgari ücret üzerinden işçi başına ayda 261 lira, yılda ise 3 bin 162 lira daha az prim ödemek anlamına geliyor. İşverenin bir kadın işçi için 54 ayda elde edeceği avantaj ise bugünkü asgari ücret üzerinden 14 bin liraya ulaşıyor.

6 ay işsiz olmak şart
Teşvikten yararlanabilmek için istihdam edilecek kişilerin son 6 ay içinde sigortalı olarak bir işte çalışmamış olması gerekiyor.

Prim borcuna dikkat
İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanan işveren primi teşvikinden yararlanabilmek için işverenin prim borcunun bulunmaması, aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermeleri gerekiyor. Borçlarını af yasası kapsamında yapılandırarak ödemelerini düzenli olarak yapmaya devam edenler teşvikten yararlanabiliyorlar. Denetimlerde sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen işverenlere bir yıl yaptırım uygulanıyor. Bu işverenler bir yıl süreyle teşviklerden yararlanamıyorlar.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.