‘Kara'nlık günün zararı 1 milyar lira

Türkiye’yi felç eden elektrik kesintisi nedeniyle dün sanayide çarklar durdu. 1 milyar 154 milyon lirayı bulan günlük sanayi üretimi sekteye uğradı

‘Kara'nlık günün  zararı 1 milyar lira

Türkiye genelindeki elektrik kesintisi, günlük hayatın yanı sıra ekonomiyi de vurdu. Tüm Türkiye’de makineler durdu, organize sanayi bölgeleri karanlığa gömüldü. İşçiler pek çok yerlerde evlerine döndü. Türkiye’nin günlük sanayi üretimi 1 milyar 154 milyon lirayı buluyor. Milliyet'in haberine göre, Enerji yönetiminin Ege bölgesi kaynaklı olduğunu belirttiği arıza için farklı iddialar da ortaya atıldı. 

Bakımsızlık iddiası
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Türkiye’yi felç eden kesintinin sebepleri ile ilgili ilginç iddialarda bulundu. EMO açıklamasında, “İletim sisteminde bakım ve rehabilitasyon eksiklikleri nedeniyle büyük çaplı bir arıza meydana gelmiş olabilir” denildi. Bazı santralların devreye girmemesi nedeniyle tüm enterkonnekte sistemi etkileyecek boyutta arıza meydana gelmiş olabileceği belirtilen açıklamada, “Santralların devreye girmemesinde bir büyük santralda yaşanmış olan arıza nedeniyle sisteme elektrik vermemesi, bu açığın diğer santrallardan da karşılanamaması ve TEİAŞ’ın da yük attırma yöntemiyle oluşan açığı yönetip planlı elektrik kesintileri yapamamış olmasından kaynaklanabilir” ifadeleri kullanıldı.

Bilerek mi kestiler?
Son günlerde elektrik piyasasında yaşanan fiyat düşüşlerinin de kesintide etkili olabileceğini ifade eden Elektrik Mühendisleri Odası açıklamasına şöyle devam etti: “Piyasada oluşan fiyatları düşük bulan santrallar kesintinin yaşandığı saatte piyasa fiyatından elektrik üretmeyi kabul etmemişlerdir. Böylece sistemde arz açığı oluşmuştur. Oluşan arz açığının yönetilememesi sonucunda iletim sisteminde büyük arızalar meydana gelmiş olabilir. Yine üretim tesislerine de sahip olan dağıtım şirketlerinin özellikle kayıp ve kaçak bedeliyle ilgili mahkeme kararının ardından yurttaşlara ödeme yapmak zorunda kalmamak için TBMM’deki kayıp ve kaçak bedelini yasalaştıran ve mahkeme masrafları da dahil olmak üzere yapılan ödemelerin de yurttaşlardan faturalar yoluyla yeniden tahsil edilmesini öngören tasarının seçimler öncesinde geçirilmesi için hükümeti zorlamak üzere var olan kurulu gücü sisteme elektrik vermemek üzere kullandıkları da iddialar arasındadır.”

Vergiler de ödenemedi
ANKARa Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, elektrik kesintisi nedeniyle, işadamlarının vergi ödemesi yapamadığını bildirdi. Bezci, “Bir günlük uzatma talebinde bulunuyoruz” dedi. Türkiye’nin yaklaşık 70 bin MW kurulu gücü bulunuyor. 42 milyar KWh enerji üreten bu tesislerin yüzde 34 HES’ler, yüzde 31’ini doğalgaz ve LNG, yüzde 29’unu termik santraller.


Avrupa sistemi sorunları

Kesintinin, TBMM’de Sinop nükleer santrali görüşmelerine denk gelmesinin manidar bulunduğu açıklamada, “Türkiye’nin enterkonnekte sisteminin Avrupa’da bile zaman zaman sorunlara neden olduğu son 2-3 yıl bilinmektedir. Geçtiğimiz günlerde de Avrupa enterkonnekte sisteminden anlık olarak Türkiye’nin çıktığı bilgisi vardır. Avrupa enterkonnekte sisteminde Türkiye’nin frekans bozukluğuna yol açmış olması nedeniyle sistemin kesintiye uğramış olması da yaşanan elektrik kesintisinin nedenlerinden biri olabilir” denildi. Bir diğer iddia da aynı anda bir çok termik santralin arıza vermesi nedeniyle kesinti yaşandığı yönünde oldu. Enerji kaynaklarının artması nedeniyle düşen elektrik fiyatları nedeniyle üreticilerin hükümete mesaj vermek için santralleri aynı aynı anda devre dışı bıraktığını öne sürenlere göre aynı anda 100’den fazla elektrik üreten santral aynı anda arıza verdi. Aralarında doğalgazla çevrim santralleri, HES’ler ve termik santralleri bulunan tesislerin gece 1’le öğleden sonra 15.00 arasında bilinçli olarak arıza bildirimi yapıp sistemden çekildiği ve Türkiye’nin elektriksiz kalmasına neden olduğu öne sürüldü.


Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.