Kira beyannamesi için son gün ne zaman? Emlak Beyannamesi nasıl verilir? Kira beyannamesi nasıl verilir? - 30 Mart 2016

Kira geliri elde edenlerin gelirlerini beyan edip vergilerini hesaplattırmaları için 25 Mart'a kadar süre var ancak bu süreyi geçirmemek gerekiyor. Gecikenler için hem vergi cezası uygulanıyor hem de 3 bin 600 liralık avantaj kaldırılıyor

Kira beyannamesi için son gün ne zaman? Emlak Beyannamesi nasıl verilir? Kira beyannamesi nasıl verilir? - 30 Mart 2016

Kira geliri elde edenlerin gelirlerini beyan edip vergilerini hesaplattırmaları için 25 Mart'a kadar süre var ancak bu süreyi geçirmemek gerekiyor. Gecikenler için hem vergi cezası uygulanıyor hem de 3 bin 600 liralık avantaj kaldırılıyor

Mart ayı baharın başlangıcı olarak kabul edildiği için tabi ki önemi büyük ancak kira geliri elde edenler için ayrı bir önem teşkil ediyor. Çünkü; bu ayda gelirlerini beyan ederek vergisini hesap ettirmeleri gerekiyor. Eskiden vergi dairelerine giderek yapılan ve zaman harcanan beyanname artık elektronik ortamda çok kolay olarak yapılıyor. Süreyi geçirir ve beyanname vermezseniz iki türlü kaybınız ortaya çıkar. Öncelikle kira geliriniz ne olursa olsun bunun 3 bin 600 lirası istisna kabul ediliyor ve vergisini ödemiyorsunuz. Ayrıca yaptığınız onarım, su, elektrik, hatta belli şartlarda eğitim sağlık gibi harcamaları da vergi matrahınızdan düşürebiliyor ve verginizi indiriyorsunuz. Ama 25 Mart'a kadar beyanname vermezseniz size sağlanan bu 3 bin 600 liralık istisnayı kaybediyorsunuz. Takvim'in haberine göre, böylece gelirinizin tamamı üzerinden vergi ödemek zorunda kalıyorsunuz. Buna birde gecikme cezanız ekleneceği için ödeyeceğiniz miktar yükseliyor. O yüzden ihmal etmemekte fayda var.


İnternet sitesinden takip
Elektronik ortamda hazır beyanname doldurmak imkanınız var. İşte adım adım yapacağınız işlemler: "Öncelikle gib.gov.tr adresine girerek TC kimlik numaranız ile işlemleri başlatın. Buradan beyanname doldur ekranına giderek burada sizden istenen bilgileri yazın. Burada yine kimlik bilgilerinizi yazmanız gerekecek. Bu bölümde ayrıca kira geliriniz ve konutunuzla ilgili bilgiler de isteniyor. Burada kaç lira kira geliri aldığınız da beyan edeceksiniz. Geçmiş yıllarda aynı konut ya da iş yerinden kira geliriniz varsa bu bilgiler de isteniyor. Sistem otomatik olarak götürü yöntemini seçiyor ve yüzde 25 gider indirimi yapıyor. Sizin yaptığınız giderler varsa gerçek gider yöntemini seçerek verginizi daha da düşürebilirsiniz. Bunu seçtiğinizde ekrana yaptığınız giderleri belirtmeniz için liste gelecek. Yapacağınız seçimlerden sonra sistem sizin ödeyeceğiniz vergiyi de hesaplıyor."

2015 takvim  yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresi yarın mesai  bitiminde sona eriyor. Mükellefler, GİB internet sitesi üzerinden 'hazır beyan sistemi' ile de kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları  için beyanname verilebilecek.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca daha önce 25 Mart olarak belirlenen, 2015 takvim yılına ait yıllık gelir vergisi beyannameleri verme süresi yarın mesai bitimine kadar uzatılırken, mükelleflerin elektronik ortamda  da beyannamelerini gün sonuna kadar gönderebilmeleri mümkün olacak.

Buna göre, kira, ücret, menkul sermaye geliri ile diğer kazanç ve  gelirler için internet üzerinden "hazır beyan" sistemi aracılığıyla beyanname verme süresi de yarın sona erecek.

Maliye Bakanlığınca hazırlanan hazır beyan sistemi ile vatandaşlar  başta kira geliri olmak üzere, ücret, menkul sermaye geliri ile diğer kazanç ve gelirler için internet üzerinden kendi adlarına hazırlanan beyannamesini  görüntüleyerek, onaylayabilecek veya gerekli değişiklikleri yapabilecek.

Sistemle ilgili alanlardaki vergi hesaplamaları otomatik yapılacak. Hazır beyan sisteminden yurtdışında yaşayan vatandaşlar da yararlanabilecek.

Mükellefler, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden  vergi dairesi şifresi veya güvenlik sorularını cevaplayarak sisteme giriş  yapabilecek.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.