Kölelik sistemi değişecek

Türkiye ekonomisinde geniş yer bulan Özel İstihdam Büroları Aracılığı ile Geçici İş İlişkisi İstanbul Üniversitesi'nden düzenlenen bir panelde masaya yatırıldı. Panelde konuşan TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Mehmet Çetin, özel istihdam büroları aracılığıyla kurulan iş ilişkisini köleliğe benzetti ve Meclis'teki tasarı kanunlaştığı takdirde söz konusu koşulların “kölelik sistemini kökleştireceğini” iddia etti.

Kölelik sistemi değişecek

Özel İstihdam Büroları Aracılığı ile Geçici İş İlişkisi, İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen bir panelle tartışmaya açıldı. İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Doktora Salonu'nda gerçekleştirilen panelin sunumunu Araştırma Görevlisi Neşe Çakır yaptı. Oturum başkanlığını Prof. Dr. Toker Dereli'nin yaptığı panelde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Sayın, TİSK Araştırma Eğitim Dış İlişkiler Uzmanı Esra Belen, Türk-İş Genel Sekreteri Mehmet Çetin, DİSK İSG Dairesi Müdürü Tevfik Güneş, Hak-İş Genel Sekreteri Osman Yıldız panelistler içerisinde yer aldı. Açılış konuşmasını İnsan Kaynakları Araştırma Merkezi Müdürü Mustafa Delican ve Prof. Dr. Murat Sedat gerçekleştirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Sayın, İŞKUR tarafından yetkilendirilmiş 440 civarında özel istihdam bürosu bulunduğunu belirterek, "Bu bürolar sadece işe aracılık hizmeti sunuyor, geçici iş ilişkisiyle ilgili yasal durumları söz konusu değil. Özel istihdam büroları aracığıyla 2015'te yaklaşık 12 bin işçi, 2004-2015 döneminde 254 bin işçi işe yerleştirildi" dedi.

İşçiye örgütlenme imkânı
Sayın, Sosyal Siyaset Konferansları kapsamında İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen "Özel İstihdam Büroları Aracılığı ile Geçici İş İlişkisi" başlıklı programdaki sunumunda, esnek çalışmanın 1990'lı yıllarda gündeme geldiğini dile getirerek, esnek çalışma modellerine ilişkin düzenlemeyi de içeren İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının TBMM'de olduğunu söyledi. ILO Sözleşmesinde bu konudaki temel ilkelerden birini "emek piyasasının işleyişinde esnekliğin öneminin bilincine varılması" şeklinde açıklayan Sayın, bir başka ilkenin de kötü niyetli uygulamalarına karşı çalışanların korunma gereksinimi olduğuna işaret etti. Sayın, yasa düzenleme gerekçelerini de "iş gücü piyasasında güvenceli esneklik sağlanması", "kayıt dışı çalışan işçilere yasal koruma ve örgütlenme imkanı sağlanması", "iş gücüne katılım oranının artırılması", "uzun süreli işsizliğin azaltılması", "iş ve yaşam dengesine uyumlu olması" ve "işverenlerin rekabet gücünün artırılması" şeklinde sıraladı.

Kölelik sistemi kökleşecek
TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Mehmet Çetin de yaklaşık 100 yıllık geçmişe sahip olan özel istihdam bürolarının, üretim ve istihdamı artırmaya yönelik amaçlarla kurulduğunu dile getirerek, "Raporlar, Avrupa'da 2 ülke haricinde özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulmasıyla ulaşılmak istenen hedeflerin gerçekleştirilemediğini, sistemin üretim ve istihdam artışına yol açmadığını, tam tersine kötü sonuçlar verdiğini gösteriyor. Özel istihdam büroları aracılığıyla kurulan iş ilişkisini "emeği, alın terini meta haline getiren bir sistem, kölelik" olarak tanımlayan Çetin, insanın başlı başına, değerli ve onur sahibi olduğuna ilişkin sözleşmelere devletin imza attığını ve sözleşmelerde "köleliğin ve kölelik ticaretinin yasak olduğunu"nun yer aldığını anlattı. Çetin, Meclis'teki tasarı kanunlaştığı takdirde söz konusu koşulların "kölelik sistemini kökleştireceğini" iddia ederek, TÜRK-İş olarak tasarının Meclis gündeminden geri çekilmesi gerektiğini savunduklarını söyledi.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.