Küresel oynaklık azaldı

Merkez Bankası Başkanı Başçı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na yaptığı sunumda büyümeden enflasyona birçok konuya değindi. Başçı, küresel para politikalarının normalleşmeye başlamasıyla birlikte küresel oynaklık göstergelerinde bir miktar azalış gözlendiğini belirtti

Küresel oynaklık azaldı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine sunum gerçekleştirdi. Sunuma ilişkin Merkez Bankası internet sitesinden yapılan açıklamaya göre; Erdem Başçı sunumunda dengeli büyüme, para politikası ve normalleşme ile enflasyon konularına değindi. 75 sayfalık sanumunda Başçı, "Küresel büyüme yavaşlamaktadır. Küresel büyümedeki yavaşlama gelişmekte olan ülkelerde daha belirgindir. Aşırı borçlanma küresel büyümenin önünde önemli bir engel teşkil etmektedir. Türkiye’de büyüme oldukça istikrarlı bir seyir izlemektedir. 2015 yılının üçüncü çeyreğinde dış talep büyümeye katkı verirken, iç talep ılımlı seyretmiştir. Son yıllarda Türkiye’de diğer ülkelere göre daha güçlü bir istihdam artışı gözlenmektedir. İstihdamdaki istikrarlı artış devam etmektedir. Öncü göstergeler iktisadi faaliyetteki ılımlı büyümenin sürdüğüne işaret etmektedir" dedi.

Normalleşme yol haritası
"ABD Merkez Bankası 22 Mayıs 2013 tarihinde normalleşme sinyalini verdikten sonra ilk faiz artırımını 2015 yılının Aralık ayında yapmıştır" diyen Başçı, "ABD Merkez Bankası’nın normalleşme sinyali sonrasında ABD doları önemli ölçüde değer kazanmıştır. 18 Ağustos 2015 tarihli TCMB yol haritasının yayımlanmasından sonra Türk lirası daha istikrarlı seyretmiştir. Önümüzdeki dönemde Merkez Bankası fonlamasının temel yöntemi bir haftalık repo ihaleleri olacaktır. Küresel para politikalarının normalleşmeye başlamasıyla birlikte küresel oynaklık göstergelerinde bir miktar azalış gözlenmiştir. Oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabilecektir" şeklinde konuştu.

Enflasyon rakamları
Enfalsyon konusuna da değinen Başçı, "Kararlı para politikası duruşu ve mali disiplinin desteğiyle enflasyon son yıllarda tek haneli seviyelerde seyretse de, fiyat istikrarı halen tam olarak sağlanamamıştır. Döviz kuru hareketleri enflasyonu olumsuz yönde etkilemiştir. Uzun vadeli enflasyon beklentileri kısa vadeli enflasyon beklentilerine göre daha istikrarlı seyretmektedir. Gıda fiyatları üzerindeki konjonktürel ve yapısal etkiler Gıda Komitesi tarafından ele alınmaya başlanmıştır. 2016 yılında enflasyonun görünümü açısından kamu harcamalarının ve belli başlı maliyet unsurlarının kontrol altında tutulması önem arz edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir" ifadelerini kullandı. CİHAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.