Merkez Bankası yılın ikinci enflasyon tahminlerini açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın yeni başkanı Murat Çetinkaya ikinci enflasyon tahminlerini açıkladı ve bundan sonraki süreç ile igili değerlendirmelerde bulundu.

Merkez Bankası yılın ikinci enflasyon tahminlerini açıkladı

Enflasyon tahminlerinin değişmediği açıklamalarda, daha sade bir ekonomi belirleyeceklerini ifade eden Çetinkaya, küresel ekonomik değişimler ve Çin'deki durumdan Türkiye'nin olumlu bir şekild etkilendiğini belirtti. Çetinkaya çekirdek enflasyonda ise hala bir değişiklik yaşanmadığını da açıkladı.

Uzmanpara'nın haberine göre, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Enflasyon tahminleri değiştirilmezken, ilk sunumunu yapan Çetinkaya "Yeni dönemde tercihimiz daha sade ve öngörülebilir bir para politikasından yana" dedi.

Geçen hafta Erdem Başçı'dan görevi devralan Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. İlk sunumunda Çetinkaya, enflasyonda değişikliğe gidilmediğini belirtirken, "Yeni dönemde tercihimiz daha sade ve öngörülebilir bir para politikasından yana" dedi. İşte Çetinkaya'nın konuşmasından satır başları:

"*Yakın dönemde küresel oynaklıklarda gözlenen düşüş sürdü ve küresel finansal koşullarda iyileşme yaşandı. Son zamanlarda Çin ekonomisine yönelik belirsizliklerin azaldığı gözlendi. Gelişmekte olan ülkelerdeki finansal koşullarda iyileşmeler gördük. Küresel piyasalarda yaşanan bu gelişmeler Türkiye ekonomisini olumlu etkiledi.

*Çekirdek enflasyon eğilimi bir miktar iyileşme sergiledi. Para politikası çerçevesinde sadeleşmeye yönelik adımlar attık. Likidite politikasındaki sıkı duruşumuzu sürdürdük. Fonlama faizi nisan itibariyle yaklaşık yüzde 8,6 seviyesine geriledi. Önümüzdeki dönemde para politikası duruşu enflasyon görünümüne bağlı olmaya devam edecektir. Para politikasındaki sıkı duruşumuzu gerekli gördüğümüz süre boyunca koruyacağız.

Sadeleşme sürecine devam

*Yakın dönemde getiri eğrisi tüm vadelerde aşağı kaymış, kur oynaklıkları düşüşünü sürdürmüştür. Küresel gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuzluklarının sınırlandırılması büyük önem taşıyor. Kredi büyüme eğilimleri 2016 yılı ilk çeyreğinde artış gösterdi. Merkez Bankası olarak sıkı para politikasını daha dar bir para politikası içinde uygulayabileceğiz, önümüzdeki dönemde koşullar elverdiği ölçüde sadeleşme adımlarına devam edeceğiz.

Çekirdek enflasyonda arzu edilen dğeişiklik yok

*Hem ticari kredilerde hem de tüketici kredilerinde büyüme eğilimlerinin 2016 başından itibaren bir toparlanma sergilediğini görüyoruz. Ticari krediler tüketici kredilerine göre daha yüksek oranda büyüdü.  yıllık kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyredeceğini öngörüyoruz. İlk çeyrekte enflasyonda, temelde işlenmemiş gıda fiyatları kaynaklı olmak üzere, belirgin bir düşüş gerçekleşti. İlk çeyrekte işlenmemiş gıda fiyatları belirgin bir şekilde geriledi. Çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde temel mal grubu kaynaklı olarak yavaşlama kaydedildi. Çekirdek enflasyonda henüz arzulanan iyileşme gerçekleşmedi.

Gıda enflasyonu %9

*İktisadi faaliyetteki ılımlı ve istikrarlı büyüme eğilimi devam ediyor. Yurt içi talebin büyümenin sürükleyicisi olduğu görülürken, net ihracat büyümeye yeniden katkı verdi. İlk çeyrek verileri, gerek iç gerek dış talebin bu dönemde büyümeye katkı verdiğini gösteriyor. Artan jeopolitik risklere karşı AB ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerinde olumlu etkisi sürmektedir. Cari açıkta gözlenen iyileşme eğiliminin devam etmesini bekliyoruz.

*Ham petrol fiyatlarına dair varsayımlarda yukarı yönlü güncellemeler yapılmıştır : ithalat fiyatlarını aşağı yönlü güncelledik. Petrol varsayımı 37 dolardan 40 dolara yükseltildi. Gıda enflasyonu varsayımını 2016 için yüzde 9 olarak koruduk. Gıda enflasyonu varsayımını 2017 için yüzde 8 olarak koruduk.

Tahminler değişmedi

*2016 sonunda enflasyonun yüzde 7,5 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz(önceki %7,5). 2017 sonunda enflasyonun yüzde 6,0 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz(önceki %6,0). 2018 yılında enflasyonun yüzde 5 seviyesinde istikrara kavuşmasını bekliyoruz(önceki %5,0)

*2016 sonunda enflasyonun 70% olasılıkla %6,3-8,7 aralığında -orta noktası yüzde 7,5- gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz(önceki %6,1-8,9 ile %7,5). 2017 sonunda enflasyonun 70% olasılıkla %4,2-7,8 aralığında -orta noktası yüzde 6,0- gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz(önceki %4,2-7,8 ile %6,0)"

*Fiyat istikrarının kalıcı olarak sağlanması istihdamı olumlu etkiliyor. Tam anlamıyla fiyat istikrarına ulaşıldığını söylemek mümkün değildir. Geçmiş deneyimler fiyat istikrarına ulaşmanın kalıcı bir çabayla ulaşılacağını göstermiştir. Merkez Bankası olarak fiyat istikrarına ilişkin olarak yapısal tedbirler ve çözüm önerileri konusunda sonuç odaklı bir yapı içinde olacağız.

'Yeni dönemde tercihimiz...'

*Yeni dönemde tercihimiz daha sade ve öngörülebilir bir para politikasından yana olacak. Finansal ve reel sektörü daha iyi anlamak için çaba göstermeye devam edeceğiz. Nihai amacımız fiyat istikrarını sağlayarak ekonomik istikrarı pekiştirmek olacaktır.

'Kademeli sadeleşme sürecinin adımlarını atmaya başladık'

*Sadeleşmede birçok faktöre bakıyoruz, en başat faktörün küresel oynaklıklar olduğunu söylemeye devam edebilirim. önümüzdeki dönemde de önümüzdeki bu set çerçevesinde sadeleşme adımlarına imkanlar elverdiği ölçüde devam ederek, daha dar ve simetrik bir koridor aşamasına ulaşmayı düşünüyoruz. bu dönemde kademeli bir sadeleşme süreci yaşayacağımızı söylemiştik, onunla ilgili adımları da atmaya başladı.

*Sadeleşme konusunda kurul üyelerinin tamamının net ve ortak bir görüşü söz konusu. Tüm küresel risk göstergeleri ve diğer faktörlere bakarak sadeleşmeyi en makul hızla tamamlama hedefindeyiz."

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.