Olumsuzluklara rağmen ekonomi çıtası yükseliyor

Devlet erkanında ekonomi cenahının en yetkili iki ismi 2014 büyüme rakamlarını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ‘’Büyümeyi sınırlandıran koşullar var’’ derken Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ‘’Olumsuz konjonktüre rağmen ekonomimiz 2014 yılında da büyümeye devam etti’’ yorumunda bulundu

Olumsuzluklara rağmen  ekonomi çıtası yükseliyor

 Ekonomi yönetimi 2014 büyüme rakamlarını değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Küresel finansal piyasalardaki dalgalanmalar, jeopolitik gelişmelerin olumsuz etkilerinin artması ve elverişsiz hava koşulları 2014'te büyümeyi sınırlandırdı” dedi. Başbakan Yardımcısı, “Önümüzdeki dönemde 25 öncelikli dönüşüm programının uygulanmasıyla, yapısal reformlar potansiyel büyümeyi artıracak ve ekonomideki kırılganlıklar azalacak” diye devam etti.


Üst sıralarda yer aldık
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 2014 Yılı büyüme rakamlarını değerlendi. Şimşek, “Olumsuz konjonktüre rağmen ekonomimiz 2014 yılında da büyümeye devam etti. Türkiye ekonomisi 2014 yılında yüzde 2,9 ile OVP tahminin bir miktar altında büyümüştür. Ancak küresel ekonomideki zayıf seyir, en büyük ticaret ortağımız olan AB’de devam eden durgunluk, jeopolitik gerginlikler ile finansal belirsizlikleri göz önünde tuttuğumuzda geçen yıl başarılı bir performans sergilediğimiz görülmektedir” dedi. Şimşek Türkiye’nin 2014 yılı büyümesi ile küresel ölçekte üst sıralarda yer aldığını belirtti ve şöyle devam etti: “Türkiye’nin 2014 yılı büyüme performansı Latin Amerika için öngörülen yüzde 1,3’ün, Gelişmekte olan Avrupa için öngörülen yüzde 2,5’in, Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ülkeler için öngörülen yüzde 2,7’nin üzerindedir.”

İhracat itici güç
Şimşek, ihracatın 2014 yılı büyümesinin itici gücü olduğunu belirtti ve 2014 yılının tamamında net ihracatın büyümeye katkısının 1,8 puan, nihai iç talebin katkısı 1,1 puan olduğunu ifade etti. 

Yapısal reformlar yolda
Şimşek, “Orta ve uzun vadede Türkiye’nin büyüme potansiyelini artırmak amacıyla ikinci nesil yapısal reformları hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede belirlediğimiz 25 öncelikli dönüşüm programı kapsamında 1.350 civarında eylem belirledik. Hedeflere dayalı ve sonuç odaklı yönetim anlayışımızın bir gereği olarak oluşturulan bu programlar Türkiye’nin uzun vadeli hedeflerine ulaşmasını sağlayacaktır” dedi.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.