Ortak düşünce: Bu durum sürecek!

Ekonominin liderleri büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Ortak düşünce: Bu durum sürecek!

Ekonominin liderleri büyüme rakamlarını değerlendirdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek büyümenin süreceğini belirtirken; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci “Ekonomideki büyüme güçlü bir şekilde devam ediyor” dedi. Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da dış talepteki daralmanın büyümeyi sınırladığını kaydetti

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, büyümenin siyasi belirsizlik ve küresel piyasalardaki dalgalanma gibi nedenlerle ikinci çeyrekte sınırlı kaldığını belirterek, göstergelerin üçüncü çeyrekte ılımlı da olsa büyümeye devam edeceğini gösterdiğini söyledi. Şimşek, büyüme verilerine dair yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde olumsuz konjonktüre rağmen beklenenin üzerinde yüzde 3.8 büyüdüğünü ve yılın ilk yarısında büyümenin yüzde 3.1 olduğunu belirterek, "Siyasi belirsizlik nedeniyle ertelenen yatırım, küresel finansal piyasalarda dalgalanma, artan jeopolitik gerginlikler ile AB'deki durgunluk yılın ilk yarısında ekonomik büyümeyi sınırlamıştır" dedi. Olumsuz dış konjonktür nedeniyle net ihracatın büyümeyi 2015 yılının ilk yarısında 1.2 puan aşağı çektiğini, iç talebin büyümeye katkısının ise 4.4 puan olduğunu kaydeden Şimşek, söz konusu katkının en önemli bileşeninin 3.4 puan ile özel tüketim olduğunu kaydetti. "Siyasi belirsizlikler ve olumsuz dış konjonktür nedeniyle büyümenin OVP'de öngörülen yüzde 4'ün altında kalması muhtemeldir" diyen Şimşek, şöyle devam etti: "Ancak otomotiv, konut ve beyaz eşya gibi bazı temel sektörlerdeki güçlü satış trendi ekonominin 3. çeyrekte ılımlı da olsa büyümeye devam edeceğini göstermektedir." Şimşek, son 13 yılda uygulamaya koyulan yapısal reformlar sayesinde Türkiye ekonomisinin temellerinin hâlâ sağlam olduğunu kaydederek, "Güçlü mali dengelerimiz, sağlıklı bankacılık ve dinamik özel sektörümüz ile artan istihdam bunun ispatıdır" dedi. Şimşek, "Hiç kuşku yok ki orta-uzun vadede sürdürülebilir yüksek büyüme patikasına geçebilmek için öncelikli yapısal reformları hızla uygulamaya koymalıyız. Bunun için de güçlü bir siyasi irade olmazsa olmaz koşuldur" dedi.

Büyüme beklentilerimizle uyumlu
NTVpara'nın haberine göre, bugün açıklanan Türkiye'nin ikinci çeyrek GSYİH büyüme rakamlarının beklentileri aşmasına üzerine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, büyümenin güçlü bir şekilde devam ettiğini söyledi. Zeybekci yaptığı yazılı açıklamada, bugün açıklanan 2. Çeyrek büyüme verilerine göre Türkiye'nin 2. Çeyrekte %3,8 gibi dünyada çok az ülkenin ulaşabildiği bir büyüme oranını yakaladığına değinerek, "Ekonomideki büyüme güçlü bir şekilde devam ediyor" dedi.

Büyümeyi ne sınırladı?
Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ilk çeyrekte olduğu gibi bu yılın ikinci çeyreğinde de büyümenin yurtiçi talep kaynaklı olduğunu belirterek, net dış talepteki daralmanın büyümeyi sınırladığını kaydetti. Yılmaz TÜİK tarafından açıklanan büyüme verilerine dair yaptığı açıklamada, "Türkiye ekonomisi 2009 yıllı son çeyreğinden itibaren sürdürdüğü kesintisiz büyüme sürecine, 2015 yılı ikinci çeyreğinde de devam etmiştir" dedi. Yılmaz, şöyle devam etti: "Tarım sektörü katma değerinde; baz etkisi ve olumlu hava koşulları sebebiyle 2015 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.7 artış gerçekleşmiştir. Yılın ilk çeyreğinde olduğu gibi yurtiçi talep kaynaklı büyüme söz konusudur. Otomotiv, beyaz eşya üretim satışları ile konut satışları yurtiçi üretim ve talebi destekleyen göstergeler olmuştur."
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.