Reformlar istihdamı ve geliri artıracak

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İhracatçılar Meclisi (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısına konuk oldu.

Reformlar istihdamı ve geliri artıracak

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İhracatçılar Meclisi (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısına konuk oldu. Şimşek, çalışma hayatı ile ilgili reformların ekonominin yararına olacağını vurguladı. Şimşek, bu reformlar ile istihdamın ve gelirin artacağını dile getirdi. Toplantıda ekonomiye değinen Şimşek, şunları ifade etti: “Biz Türkiye adına büyümenin artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Neden? 2015 gibi çetin bir dönemde bile Türkiye yüzde 4 büyüyebildi. Biz ‘bu sene muhtemelen yüzde 4,5 büyürüz’ diyoruz. Dış şoklar belki bir miktar büyüme oranlarına sirayet eder. Milli gelirde de merhale aldık. Bu alanda Avrupa Birliği (AB) ile arayı kapattık. Birey başına milli gelir 2000 itibari ile AB’nin yüzde 30 idi, şu an yüzde 55. Keşke her 15 senede AB ile arayı 20-25 puan kapataydık.”

Enflasyon tek hanede
Enflasyonun tek hanede olduğuna işaret eden Şimşek, "Burada kur ve gıda sorunu var. Peki ne yapmalıyız? Gıda anlamında oturup rekabet ile ilgili engelleri kaldırmamız gerekiyor. Bu konuda toplantımız da oldu. Kur konusu da ekonomi ve sermaye ile ilgili. Tabii 2016’da asgari ücret ve gıda odaklı riskler var. Ama emtia odaklı aşağı yönlü gidiş de var. Bunlara uyumlu olarak gayemiz enflasyonu yüzde 5-7 patikasına oturtmak, sonra 5 ve aşağısına indirmek" dedi.

İstihdam reformu
İstihdamı arttırma adına reformlar yapacaklarını anlatan Şimşek, şöyle devam etti: “Tabii esnek çalışma ile ilgili reforma alttan alta engel olma gayretine girenler var. Ama biz istihdamı arttırma, çalışanın şartlarını iyileştirme derdindeyiz. Kıdem tazminatından tutun diğer bütün reformların yanında çalışanlar. Çünkü reformlar onların menfaatine. Yapılacak her reform ‘daha çok istihdam, daha çok gelir’ demek. Bunu her yerde dillendiriyorum. Bütün sivil toplum örgütlerinin, toplumun reformların yanında olduğu kanaatindeyim. İnşaallah bu reformlar güçlü şekilde hayata geçer."

İşçi haklarını korumalıyız
Kıdem taazminatlarına da değinen Şimşek, "Tabii kıdem tazminatını da tartışalım. İşçi haklarını koruyalım. Korumalıyız. Şu an korunuyor mu? Hayır. Kamuyu dışarıda tutun çalışanların büyük kısmı kıdem tazminatı alamıyor. Ben, sendikaların buna karşı çıkmasını anlamakta güçlük çekiyorum. Yani ‘işçinin kıdem tazminatı hakkını garanti altına alalım ‘diyoruz. ‘Hayır, buna dokunamazsınız’ cevabını veriyorlar. Onun için bizim bu reformları yapmamız gerekiyor. Dünyanın en ileri ülkelerinde kıdem tazminatı var. Yani ABD, İsveç, İsviçre kötü ülkeler mi? Burada çalışanlar korunuyor. Onun için kıdem tazminatını ele almamız gerekiyor. Her kesimin de bunun yanında durması gerekiyor" diye konuştu.  CİHAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.