SGK ve SSK sorgulama işlemleri nasıl yapılır? 2016 Online sorgulama

Artık SSK ve SGK sorgulamalarınızı internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için gerekli olan tek şey çevrimiçi olarak gezinebileeğiniz bir ağa sahip olmak. SSK ve SGK sorgulamalarını herhangi bir ücret ödemeden tamamen bedaava olarak gerçekleştirebilirsiniz.

SGK ve SSK sorgulama işlemleri nasıl yapılır? 2016 Online sorgulama

Sigortalıların ve emeklilerin her platformda en hızlı şekilde işlemlerini yapabilmek adına çalışan Soyal Güvenlik Kurum, kendisine bağlı vatandaşlar için projelerine devam ediyor.

Türkiye’de 2006 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sigorta hizmetlerinde gelişmiş ülke seviyesinin yakalanabilmesi ve vatandaşların ihtiyaçlarının en etkin biçimde karşılanabilmesi amacı ile kurulan Sosyal Güvenlik Kurumu, günümüzde çatısı altında Sosyal Sigortalar Kurumu, BağKur ve Emekli Sandığı sigorta kurumları ile hizmet veriyor. Bu yüzden günümüz Türkiye’sinde özel sektörde çalışan, kendi nam ve adına çalışan ve kamu personeli olarak çalışan her vatandaş Sosyal Güvenlik Kurumu ile işlem gerçekleştiriyor.

Vatandaşın bu işlemlerine ek olarak isteğe bağlı özel sigorta ve Genel sağlık Sigortası işlemleri de ilave olunca Türkiye’de sosyal güvence ve sağlık güvence hizmetleri sunan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun oldukça yoğun şekilde işlem gerçekleştirilen bir devlet kurumu haline gelmesine neden oluyor. Bu yüzden Türkiye’de her sigorta ve sağlık güvence hizmetleri ile ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından dijital hizmetler sunuluyor. Bu kapsam dahilinde de Sosyal Güvenlik Kurumu özel sektör çalışanlarına yönelik olarak SSK ve SGK sorgulama hizmeti sunuyor.

Dijital platform üzerinde kolay bir şekilde birkaç dakika süren işlemlerle gerçekleştirilebilen SSK ve SGK sorgulama işlemi ile özel sektörde çalışmışlığın getirmiş olduğu SSK prim bilgilerini tüm ayrıntıları ile birlikte güncel halde öğrenebilmek mümkün oluyor. Özellikle de dijital platform üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e-SGK portalı hizmetleri ile gerçekleştirilebilen SSK ve SGK sorgulama işlemi için elektronik ortam üzerinde E-SGM uygulama hizmeti bulunuyor. Vatandaş E-SGM uygulaması üzerinden SSK sigortalılığının güncel bilgilerini öğrenebiliyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından E-SGM uygulamasının 2015’in son aylarından itibaren bakım ve yenileme çalışmasına alması dolayısı ile vatandaş SSK ve SGK sorgulama işlemlerini bu uygulamadan yapamıyor.

E-SGK hizmet ve uygulamaları arasında yer alan SSK ve SGK Sorgulama işlemleri, kapsamları kurumun altyapısal hazırlıklarını tamamlamasına paralel olarak, halen artmaya devam eden ve yakın bir gelecekte kurumla ilgili her konuda işlemin online gerçekleştirileceği bir gelişme süreci yaşıyor.  SSK ve SGK Sorgulama işlemleri, e-devlet platformuna giriş için gerekli olan şifre bilgilerine sahip her vatandaşımız tarafından, platform üzerinde ki E-SGK hizmet ve uygulamaları arasından seçtiği sorgulamaları dakikalar içerisinde gerçekleştirebiliyorlar.  Sanal devlet portalı e-Devlet sistemi üzerinde kimlik doğrulaması yapan her SSK sigortalısı ‘e-hizmetler’ kategorisi altındaki Sosyal Güvenlik Kurumu elektronik hizmetlerinden ‘4A hizmet bilgisi’ ekranını kullanarak SSK ve SGK sorgulama gerçekleştirebiliyor. Bu şekilde Sosyal Sigortalar Kurumu sigortası mükellefliği dahilinde SSK prim ödemelerini ve SSK müstahaklık durumu bilgileri gibi çok önemli sigorta bilgilerinin en güncel dökümleri internet kolaylığında alabiliyor. Kaynak: Milliyet

Emekli maaşı nasıl hesaplanır?
Emekli maaşları, Sosyal güvenlik Kurumu (SGK)tarafından prim gün sayısı ve kazanca göre hesaplanıyor. Prim ödeme sayısı ve sigortaya bildirilen kazanç önem arz ediyor.

Çoğu işyeri tarafından düşük gösterilen ve SGK'ya da bu şekilde bildirilen primler, emekli maaşlarının belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Çalışırken asgari ücret üzerinden yatırılan primler nedeniyle emekli maaşları yılda 20-30 lira arasında azalabiliyor.

2008 yılından sonra 10 yıllık bir çalışma hayatının içerisinde bulunan çalışanlar, 200-300 lira daha az maaş alıyor. Bu durumda emekli olurken bağlanacak olan maaşın çalıştıkça düşmesini önlemek, hatta arttırmak mümkün olabiliyor. Emekli maaşını çalıştıkça düşüren sistem, 3 bin lira formülü ile tam tersine çevrilebiliyor.

100 LİRA CİVARINDA ARTIŞ SAĞLANABİLİYOR
Çalıştıkça maaşın düşmesini engelleyen 3000 lira formülü, brüt maaşın 3 bin liranın üzerinde yatırılması sayesinde sağlanabiliyor. Bu şekilde yılda 80 ile 100 lira arasında bir artış gerçekleştirilebiliyor. 

Emekli olurken Tahsis formu'nda doldurulan bakmakla yükümlü olduğu kişi hanesine eş, çocuk gibi yakınların eklenmesi, "Aylık Bağlama Oranı"nı arttırdığından maaşın hesaplanmasında ekstra bir katkı sağlıyor. Ayrıca iki farklı yerde sigortalı veya son 4 yılda SGK'ya tavandan kazanç (10.750 TL) bildirebilecek bir iş imkanınız olursa, emekli maaşınız aylık 20-30 lira arasında artış gösterecektir.

Kaynak: Habertürk http://www.haberturk.com/ekonomi/haberin-var-mi/haber/1253558-emekli-maasi-hesaplamada-bilinmeyenler

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.