Sıfırdan otomobil yapacak gücümüz var!

Ford Otosan’ın Sancaktepe’de 68 milyon liralık Ar-Ge merkezinin açılışında konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, “Ford Otosan bugün bir aracı sıfırdan ticari bir ürün haline getirecek tüm yetenek ve altyapıya sahip” dedi.

Sıfırdan otomobil yapacak gücümüz var!

Ford Otosan’ın Sancaktepe’de 68 milyon liralık Ar-Ge merkezinin açılışında konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, “Ford Otosan bugün bir aracı sıfırdan ticari bir ürün haline getirecek tüm yetenek ve altyapıya sahip” dedi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç Ford Otosan'ın Sancaktepe'deki Ar-Ge Merkezi'nin açılışında konuştu. Koç, Ford Otosan’ın, bugün bir aracı sıfırdan ticari bir ürün haline dönüşene kadar, motoru da dahil olmak üzere, komple tasarlayacak, geliştirecek ve test edecek gerekli tüm yetenek ve altyapıya sahip tek Türk otomotiv şirketi olduğunu söyledi. Koç, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla düzenlenen Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi açılışında, Ford Otosan’ın 68 milyon lira yatırımla hayata geçirdiği merkezin Türkiye için geleceğin müjdecisi olacağını kaydetti. Finlandiya Başbakanı Alexander Stubb’ın Apple’ı ülkedeki ekonominin kötüye gidişinin sorumlusu olarak göstermesini örnek veren Koç, teknolojinin dünyadaki ekonomik kuralları yeniden belirlediğini söyledi.

Katma değeri yüksek ürünler
Ar-Ge ve inovasyona yapılan yatırımın daha rekabetçi ve daha katma değeri yüksek ürün demek olduğunu belirten Koç, “Artan inovasyon, ürettiğimiz ve ihraç ettiğimiz her bir birimin daha büyük bir yüzdesinin ülkemize değer olarak kalması demek. Bu değer de çarpan etkisiyle, daha büyük nitelikli istihdam, daha az genç işsizliği ve daha hızlı büyümeye olanak veriyor” ifadelerini kullandı. Ar-Ge kavramı henüz Türkiye’de yokken, Koç Topluluğu’nun kurucusu merhum Vehbi Koç’un, ülkeleri ve şirketleri geleceğe taşıyacak yolun araştırma ve geliştirmeden geçtiğini kavradığını söyleyen Koç, yaklaşık yüzde 10’luk bir payla, özel sektörde en çok Ar-Ge harcaması yapan grup olduklarını belirtti. 2007-2014 yılları arasında Ar-Ge’ye yaklaşık 4.5 milyar lira yatırım yaptıklarını kaydeden Koç, “Bünyemizde bulunan 14 Ar-Ge merkezimizde 3 bini aşkın mühendisimiz görev yapmaktadır. Bu rakam, ülkemizdeki Ar- Ge merkezlerinde çalışan, tescil edilmiş mühendis ve doktoralı mühendisin yüzde 20’sini teşkil etmektedir” diye konuştu.

Üniversitelere yeşil ışık
Törende konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık “Üniversitelerimizde Ar-Ge yapan hocalarımızın maalesef elde ettiği gelirlerin yüzde 50’si gidiyor. Şimdi diyoruz ki yüzde 5 Ar-Ge payı, yüzde 10 döner sermaye kesintisi… Gelir vergisini melir vergisini kestik. ‘Hocam ürettiğin değerin gelirinin yüzde 85’ini kendin al’ diyeceğiz” dedi. Koç Ailesi’ni ve Ford Otosan’ı tebrik ederek grubun başarısının ülkenin başarısı olduğunu söyleyen Işık, otomotiv sektörünün Türkiye ekonomisinin aynası olduğunu söyledi. Ford Otosan’ın Ar-Ge çalışanı sayısına bakıldığında 2009-2010 arasında neredeyse ikiye katlandığını bir sayı olduğunu belirten Işık şöyle devam etti: “Her yıl belirli oranda artarken 2009’dan 2010’a geçişte sıçrama görüldü. Neden? Orada kanunu çıkardık ve dedik ki ‘Ey Koç Topluluğu, ey Ford Otosan! Eğer sen Ar-Ge merkezi kurarsan senin yaptığın masrafların yaklaşık yüzde 40’ını devlet olarak ben finanse edeceğim.’ Çünkü biliyoruz ki Ford Otosan kazanınca Türkiye kazanacak.”
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.