Yoksulluğu ahlak yok edecek

6. Boğaziçi Zirvesi, toplam 80 ülkeden siyasilerin ve yatırımcıların katılımıyla gerçekleştirildi.

Yoksulluğu ahlak yok edecek

Zirvede, yoksulluğun yok edilmesi için dünyanın yeni bir ahlak anlayışına gerek duyduğu vurgulandıUluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından düzenlenen 6. Boğaziçi Zirvesi 80 ülkeden siyaset ve ekonomi aktörlerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Zirvede refah ve yoksulluk ile ilgili hedefler ele alındı. UİP Organizasyon Komitesi Başkanı Cengiz Özgencil, “Yoksulluğun yok edilmesi ve evrensel refahın yakalanması konusunda hükümetler, ekonomi aktörleri, sivil toplum örgütleri el ele vermek durumundadır. Hükümetler sosyal duyarlılıkları bulunan yatırımcıları; sivil toplum örgütlerinin sosyal sorumluluk değerlerinin yaygınlaşmasına katkıda bulunmalarını ve şirketlerin bu değerlere uyduğunu denetlemelerini teşvik etmelidir. Kar maksimizasyonu paradigması, dünyanın kalkınma hedeflerini yakalaması için yeterli değildir. Bu paradigma yoksulluğa karşı duyarlı değildir. Yeni paradigmanın iktisadi ilerlemenin yanında iki ilave temel sütuna bina edilmesi gerekmektedir. Bunlardan ilki refahın toplumların her katına yayılmasını mümkün kılan bir sosyal taraftır. Burada refahın artan maddi refahı paylaşmaktan ibaret olmadığı eğitim, sıhhat ve korkudan özgür olma konularını da kapsadığını hatırlanmalıdır. Diğeri ise iklim ve doğal varlıkların tüketimine karşı duyarlı olmak, itinasız üretim ve tüketim alışkanlıklarımız nedeniyle çocuklarımızın geleceğini ipotek altına almamaktır. Sosyal bir paradigmaya geçiş ve bunun uygulanması iyi yönetişim gerektirmektedir. Bu anlamda devlet-toplum bağı önemlidir. Bu da etkin iletişim ve güç birliği gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Din ve kültür

Hukukun egemenliğinin, siyasilerin şeffaflığının önemine değinen Özgencil, şöyle devam etti: “Bundan böyle yeni bir ahlak anlayışına gerek vardır. Bu ahlakın temel öğelerini dünya dinlerinde ve kültürlerinde bulmak mümkündür. Ancak kalkınma hedefleri çerçevesinde bu ortak değerleri ortaya çıkarmak, sistemleştirmek, dünya önderlerinin, siyasa yapımcılarının, yatırımcıların, sivil toplum temsilcilerinin ve son olarak toplumların bunları özümsemesini ve eylemlerini yönlendirmesini mümkün kılmak gerekmektedir. Böyle bir ahlak anlayışı olmadığı takdirde kalkınma hedeflerinin başarılması güç olacak, belki de mümkün olmayacaktır.” CİHAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.