Zorunlu BES geliyor! Bireysel Emeklilik Sistemi'nde işveren yükümlülükleri ve cezaları

1 ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere başlayacak olan Zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası ile ilgili bilinmeyenler ve problemle bulunuyor. Özellikle işverenlerin çoğu BES konusunda net fikir sahibi olmadığı için ceza yemekle karşı karşıya kalabilir. Peki Bireysel Emeklilik sistemi nedir? İşçilerden mi kesilir yoksa işveren mi öder? BES cayma için ne yapılmalıdır? İşte tüm detaylar...

Zorunlu BES geliyor! Bireysel Emeklilik Sistemi'nde işveren yükümlülükleri ve cezaları
Burak
Burak
15 Eylül 2016 Perşembe 12:55

Çalışan her vatandaşı kapsayan Bireysel Emeklilik Sistemi 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle uygulamaya başlanacak. Hem çalışanlar hem de işverenlerin sisteme dahil olması nedeniyle önemli bir konu haline gelen sistemle ilgili bazı bilinmeyen cevaplar açığa kavuşuyor. Star Gazetesi'nden Resul Kurt, BES'e dair ayrıntıları köşesine taşıdı ve BES'le ilgili detaylara verdi. İşte BES ile ilgilli son dakika maddeleri ve bilgileri

ÇALIŞANLARIN İMZASI GEREKİYOR
BES uygulamasının mevcut haliyle usul ve esasları belli olmayıp uygulama genel olarak;
- Bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım, 01.01.2017 tarihinden itibaren uygulanacaktır.
- 45 yaşını doldurmamış olmakla birlikte 4/a ve 4/c kapsamında sigortalı olanlar sisteme otomatik olarak dâhil olacaktır.
- Çalışanlardan düzenli olarak her ay prime esas kazancın yüzde 3’ü kadar prim kesintisi yapılacaktır.
- Çalışanların bizzat kendilerine imzalatılacak emeklilik sözleşmesi, işveren tarafından hazırlanacaktır.

CAYMAK İÇİN NE YAPMALI?
- Çalışan isterse emeklilik sözleşmesini imzaladığı tarihten itibaren iki ay içerisinde sözleşmeden cayabilecektir.
- Emeklilik sözleşmesinden cayabilmek için, iki ay içerisinde cayma dilekçesinin verilmesi gerekir.
- Cayma dilekçesinin verilmesi halinde ödenen tutarlar 10 işgünü içerisinde geri ödenecek.
- Otomatik katılım zorunlu olduğu halde, bireysel emeklilik sisteminde kalmak zorunlu değildir, çıkış konusunda tercih vardır.
- Caymak istemeyen çalışanlardan her ay düzenli olarak prime esas kazancın yüzde 3’ü kadar kesinti yapılmaya devam edilecek.İŞVEREN GEÇ KALIRSA...
- Daha fazla tutarda kesinti yapılmasını isteyen çalışan, emeklilik sözleşmesinde bunu talep edebilecektir.
- Kesintiler işverence yapılacaktır. Kesilen tutar, en geç çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden işgünü, işveren tarafından emeklilik şirketine aktarılacaktır.
- İşveren katkı payını zamanında şirkete aktarmaz veya geç aktarırsa çalışanın birikiminde oluşan parasal kaybından sorumludur.
- Emeklilik planları kapsamında şirketlerce (emeklilik şirketi) fon işletim gideri kesintisi dışında başka bir kesinti yapılamayacak.

İŞVERENE CEZA
İşverenler, yükümlülükleri bakımından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından denetlenecek. Yükümlülüklerine aykırı davranan işverenlere, her bir ihlal için ÇSGB tarafından 100 Türk Lirası idari para cezası uygulanacaktır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.