Ekrem Turan: Sermayemiz para değil dürüstlük

Ekrem Turan

Ekrem TuranRÖPORTAJ: Emek Karakaş 20 Nisan 2015, 11:15

 Esenyurt İnciler Çarşısı’nda emlak ve inşaat firması açan Ekrem Turan, «Bizim sermayemiz dürüstlüğümüz olacak. Bu zamana kadar yaptığımız işlerle ciddi 
başarılar elde ettik. Bundan sonra da çizgimizi bozmadan hizmet hayatımıza devam edeceğiz. Bizim sermayemiz para değil. Ancak bu şekilde bir yere gelebileceğimizi düşünüyoruz» dedi.

Esenyurt Mevlana Mahallesi'nde geçtiğimiz hafta açtığı firmayla inşaat ve gayrimenkul sektörüne adım atan Ekrem Turan, 'sözde değil özde güven' sloganı ile yola çıktıklarını ifade etti. İnciler Çarşısı'nda Ekrem Yapı İnşaat ve Gaynimenkul Danışmanlığı şirketini açan Turan, “Her şeyden önce yaptığımız işe ve müşteri memnuniyetine önem veriyoruz. Piyasaların sıkıntılı olduğunu, özellikle güven sorunu yaşandığını biliyorsunuz. Biz de ilk olarak güveni pekiştirmek istedik. Bu zamana kadar yaptığımız işlerle ciddi başarılar elde ettik. Bundan sonra da çizgimizi bozmadan hizmet hayatımıza devam edeceğiz” ifadesini kullandı. Turan, “Bizim sermayemiz para değil. Bizim sermayemiz dürüstlüktür. Biz bu dürüstlüğümüz üzerine bu yola girdik. Ancak bu şekilde bir yere gelebileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

Bu işe nasıl başladınız?
13 yaşında inşaatta çalışmaya başladım. İşçilikten tutun taşeronluğa kadar birçok noktasında çalıştım. Ne işimden ne de kişiliğimden taviz verdim. Bugün emlak dünyasına baktığınızda ciddi güvensizlik söz konusu. Böyle bir şeye tahammüllüm de yok, göz de yumamam. Yıllardır bu işin içinde biri olarak en doğru hizmeti vereceğimize inanıyorum. 'Hizmet bizim işimiz' sloganıyla yola çıktık; Allah utandırmasın.

Bölgede inşaat ve emlak işi yapan irili ufaklı çok firma var. Siz kendinizi nerede görüyorsunuz, hedefiniz neler?
Hakikaten inşaat piyasası güçlü kooperatif ya da özel şirketler üzerinde dönüyor. Ama bizim sermayemiz para değil. Bizim sermayemiz dürüstlüktür. Biz bu dürüstlüğümüz üzerine bu yola girdik. Ancak bu şekilde bir yere gelebileceğimizi düşünüyoruz, anlayışımız da budur. Bunun yanında alt yapımız da var. Bu bölgeyi iyi tanıyorum. Neredeyse 40 yıldır İstanbul'dayım; 16 yıldır da bu mahallede oturuyorum. 2007 – 2011 yılları arasından Büyükçekmece Apartman Görevlileri Derneği'nin başkanlığını yaptım. O zaman Esenyurt da, Beylikdüzü de ilçe değildi. Bugüne kadar geldik. Bulunduğumuz yer olan Esenyurt Mevlana Mahallesi'nin bütün apartman görevlileri benim üyemdi. Hala irtibatımız devam ediyor.

Bu bölgede ciddi bir yapılaşma var. Siz nasıl işler yapacaksınız?
Bu bölgede kentsel dönüşüm çalışmaları, çatı işleri oluyor. Biz bunları yapmaya hazırız. Bunun yanındaKumburgaz gibi yerlerde arsa işleri de yapıyoruz. Yeter ki iş gelsin...

Aile olarak güçbirliği yaptık

Bir ekonomik krizden bahsediliyor. Böyle bir durum varken yeni işyeri açmak risk olmadı mı?
Kriz olsa bile bizim kaybedeceğimiz çok şeyimiz yok. Bizim ufak tefek yatırımlarımız vardı. O da inşaatın bereketinden yine; işçilikle hiçbir yere gelinmez. O yatırımları toparladık, bunlarla ayakta durmaya çalışacağız. Bunun yanında iki üniversite, bir de liselim var. Eşim de çalışıyor. Çocuklarım hem okuyor, hem çalışıyor. Oğlum sürekli, kızım hafta sonları, küçük oğlum da yazın çalışacak. Ailenin güçbirliği ile bu firmayı ayakta tutacağız. Zaten logomuzu da onu anlatan bir logo seçtik; bu güçbirliğinin işareti.

Burası bir aile şirketi mi olacak?
Birbirimize güvenerek yola çıktık. Şuanda işyeri açmak da adam çalıştırmak da zor bir iş. Onun getirisi de götürüsü de var. Ama aile güçbirliği yapınca hiçbir endişe de görmüyorum.

Bölgede çok fazla rezidans, yaşam merkezleri adı altında inşaatlar yapıldı. Kimi çevreler bu kadar yoğun olmasını eleştiriyor. Siz nasıl bakıyorsunuz?
Ben 1978'den beri Esenyurt bölgesindeyim. Esenyurt'un adı Eşkinoz'du o zamanlar. Önce Çatalca'ya bağlıydı; sonra Büyükçekmece'ye bağlandı. Ama bugün Esenyurt Çatalca'yı da, Büyükçekmece'yi de geçti. Bu gelişmenin en büyük sebebi E – 5 ve E – 6'nın arasında olması. Bu büyük bir şans. Ama bu kadar yoğun yapılaşmaya gelince bu bana göre bir intihardır. Bana göre en fazla 5 katlı olmalıydı. Çünkü burası deprem bölgesinde ve daha tedbirli davranmak gerekiyor. Ben bir inşaatçı olarak bunu söylemek zorundayım. Bunun yanında yüksek katlar beni bağlayıcı değil. Çünkü ben bunları yapmayacağım. Ben 4 – 5 katı geçmeyen, mahalle imarına göre kat karşılığı inşaatlar yapacağım.

Esenyurt'ta inşaat patlaması oldu

nKat karşılığı inşaatların şartları, oranları nasıl?
Esenyurt'ta ilk dönemlerde toprak sahiplerinin hakkı yüzde 30 – 35'lerdeydi. Şimdi yüzde 40'lara çıktı. Esenyurt'ta büyük bir patlama oldu. Bunun da etkisi var.

Daire fiyatları hangi aralıkta?
Daire fiyatları gitgide artıyor. Biz bunun bir yerde durabileceğini düşünmüştük ama olmadı. Kiralık daire bulunmuyor. Özellikle Suriye gibi yerlerden gelenler de bunda etkili oldu. Onların da gelmesiyle talep arttı. Ama öte yandan işçilik öldü. Çok ucuzladı. Önceden bir kişinin alacağı maaş bin 500 liraysa şimdi asgari ücrete düştü. Asgari ücretle de bir evin geçinmesi mümkün değil.

Özellikle rezidanslarda çok yüksek fiyata daire satılıyor. Öte taraftan da asgari ücretle geçinen ya da banka kredisiyle ev almak için çabalayan insanlar var. Bu rezidans tarzı yerlerdeki yüksek fiyatlı daireleri kimler alıyor?
İstanbul'da yaşayanların birçoğu ne kadar büyük şehirde olsalar bile hala örflerine, geleneklerine bağlıdır. Aile yapıları güçlüdür. Ben o rezidansları zaten otel gibi görüyorum. Bir ailenin oralarda oturabileceğini düşünemiyorum. Eğer bizlerden birisi de alıyorsa yatırım için alıyordur, oturmak için değil.

İnşaatın önü tıkanmaz

İnşaat sektörü şu an ekonominin lokomotifi olarak görülüyor. Siz bu sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Eskiden bir yerde tıkanırdı. Ama İsrail hariç bütün dünya devletlerine ev satma şansımız var. Bu olduğu sürece inşaatın önü tıkanmaz, böyle devam eder.

Arapların, Suriyeliler ya da diğer ülkelerden alım çok oluyor mu?
Çok alıcı var. Her dairenin aynı bir müşterisi var. Fiyatı göre alım da oluyor; kiralama da. Ancak Suriyeliler genelde Esenyurt'un içinde ev kiralıyorlar. Çünkü Beylikdüzü ya da Güzelyurt taraflarında kiralar da çok yüksek olduğu için buralarda oturamıyorlar. Ancak zengin olanlar geliyor. Onlar da çok değil zaten.

Önümüzde bir seçim var. Siz bu seçimin nasıl sonuçlanacağını tahmin ediyorsunuz?
Eğer HDP barajı aşarsa AK Parti'nin oy oranı düşer. Ama aşmazsa da AK Parti daha da güçlenir. Yani bu seçimin kaderini HDP'nin barajı aşıp aşmayacağı belirleyecek.

13 yaşında inşaat başladım
ben 1964 yılında Kars'ın Selim ilçesinde doğdum. İlkokulu orada bitirdim 1977'de İstanbul'a geldik. Yeşilyurt Hava Harp Okulu'nun yapımında inşaat işine başladım. Büyük işlerde usta başı olarak çalıştım. 1984'te askere gittim, 1986'da terhis olduktan sonra taşeronluğa devam ettim. Müteahhit olarak Kars'ta çeşitli belediye binalarının yapımını gerçekleştirdim. Kars'ta kış şartları uzun olduğu için inşaat işi de zordu. Tekrar İstanbul'a döndüm. 1999'a kadar hep inşaat işinde çalıştım. İnşaat üzerine yeni bir firma açmıştık ki deprem oldu ve kapatmak zorunda kaldım. Bunun üzerine Beylikdüzü'nde bir sitede apartman görevlisi olarak işe başladım. Bunun yanında ufak tefek emlak işleri de yapıyordum. Şimdi de bu büroyu açtık. 

Tek maaşlı olan sitede kalamıyor
Burada kooperatiflere girerek ilk ev alanların bir çoğu satıp gidiyor. Çünkü çoğu emekli, şartların ağırlığı nedeniyle emekli maaşıyla bir sitede oturmak çok zor. Ya da tek maaşlı aileler zorlanıyor. Faturalar, site aidatı, blok aidatı derken giderler çok fazla. Özellikle de merkezi sistemin olduğu sitelerin yaz kış giderleri var. 1000 – 1200 lira emekli maaşıyla ayakta kalması çok zor. Hele ki bir de çocuk okutuyorsa daha da zor. 

KELİME OYUNU
Aile: En kutsal, güç birliği
Çocuk: Bir eser
İstanbul: Başka İstanbul
Türkiye: Demokrasiye muhtaç
Dostluk: İstanbul'da biraz zor
Geçmiş: Geçmişini bilmeyen geleceğini bilmez
Bugün: Bugünü aramak lazım, geçmiş daha kötüydü
Gelecek: Görünmüyor, önümüz karanlık
Siyaset: Hiç denemedim, güvenmiyorum
Muhalefet: Doğru yerde yapılmalı
İktidar: AK Parti olarak bakarsak artıları var
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SEDAT HOCA - 2 yıl önce
sektörde başarılı işler yapacağından eminim, hayırlı olsun.