Empati ve sempati arasındaki fark


Şirvan Yücel

Şirvan Yücel

10 Ekim 2017, 07:11

Bireyin empati niteliği geliştiğinde insanların acılarını, parçalanmış hayatlarını, istiaplarını hissedebilir ve konularda etkili eylemlerde bulunanlar. Empati olmak için kişi kendi iç dünyasının farkında olmalı ve doğal olmalıdır. Empati merhamet duygusunu harekete geçirir. Empati ve merhamet özün nitelikleridir, doğal, nedensiz, beklentisiz olarak ortaya çıkar ve elele çalışır.
 Toplumda genelde empati yerine sempati duygusu daha yaygındır ve çoğu zaman da empati yerini sempati duyulur. Empati ve sempati, bu iki kavram birbiri ile çok sık karıştırılmaktadır, oysa bunlar iki faklı olgudur. Bir kişinin acılarını hissetmek ona acımak  ve onun acılarına ortak olarak acı çekmek, onunla ağlamak sempatidir. Acı çeken kişiye sempati duymak onun acılarını hafifletmez, sadece sempati duyan kesinin de  acı çekmesine neden olur. Bunun empati ile bir ilgisi yoktur. Oysa empati yeteneği devreye girdiğinde birey sadece kişinin acılarını hissetmez, onun ötesinde acıların kaynağını görür ve acıları dindirmek için ne yapılacağını da bilir. Bu yanıyla empati sempatiden daha üstün bir yetenektir. Empati kurulduğunda çözüm de bilinir ve sunulur.
     Empati kurulabilmesi için kişinin  sorunu en derinden anlaşılmalıdır, bu işe gerçek bilgelik gerektirir. Kişilerin acılarının nedeni dışsal değildir, oysa çözümü hep dışarıda arar. Bu yüzden de insanlar acı çeken kişiye sempati duyar ve dışsal nesnelerle ona yardım etmeye çalışır. 
Ancak gerçek bir bilge empati kurabilir ve beklentisizce insanlığa merhamet gösterebilir. İnsanlığın gerçek sorunu bütünden kopuş ve gerçeklikten uzaklaşmış olması, yalnız kalması ve kendi doğasına aykırı yaşamasıdır.
Fakat bireyin gerçek doğasının ne olduğunu insana anlatacak bilge sayısı azdır. Her bireyin kendi içinde bir dinamiği vardır, bunu hem algılamak hemde buna yönelik be yapılacağını bilmek bir ustalıktır. Bu ustalığı en ince ayrıntısıyla öğreten sanat ise Orijinal Yoga Sistemi dır. Bu sanatla kendi hayatınızın ve diğer kişilerin hayatına yüzeysel yaklaşmak sempati duman yerine, daha derinsel çok yönlü kesin çözümler ile yaklaşıp empati yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.
    İnsanlığın sorunlarına kalıcı çözümler sunabilmek için Orijinal Yoga Sistemi tekniklerini kullanarak geliştirmeli ve bunu paylaşmalıdır. Ancak bu şekilde  toplumun ve insanların acıları kesin olarak biter ve kalıcı dönüşüm gerçekleşebilir.
   SEMPATİDEN, EMPATİYE GEÇMENİZ 
DİLEĞİMLE SANATLA KALIN...

Bu köşe yazısı 10 Ekim 2017, 07:11 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.