Ercan Albeniz: Farkındalık isteyen buraya gelsin

Ercan Albeniz

Ercan Albeniz15 Mayıs 2015, 08:22

Meydan LED tarafından Perlavista AVM’nin girişine kurulan led açık hava reklam alanı, farkındalık uyandırmak, belli kitlelere kendisini tanıtmak isteyen firmaları bekliyor. Günde yaklaşık 40 bin insan ve 20 binden fazla araç sürkilasyonunun olduğu bulvarda bulunan led ekranın kesinlikle farkındalık yaratacağını söyleyen Ercan Albeniz, «Beylikdüzü genelinde iyi bir proje. İyi bir kitleye hitap ediyoruz» dedi.

Reklam sektörünün son gözdelerinden biri olan led ekran, Beylikdüzü'ne iddialı bir giriş yaptı. Ercan Albeniz ve Kadir Can Akbulut tarafından kurulan Meydan LED isimli şirket, bugünden itibaren Perlavista AVM'nin girişinde yaklaşık 100 metrekare alana kurulan led ekran ile reklamını yapmak firmalara hizmet vermeye başladı. Günde yaklaşık 40 bin insan ve 20 binden fazla araç sürkilasyonunun olduğu bulvarda bulunan led ekranın kesinlikle farkındalık yaratacağını söyleyen Ercan Albeniz, “Beylikdüzü genelinde iyi bir proje. İyi bir kitleye hitap ediyoruz. Sektör anlamında bu bölgeye değer katacak bir proje oldu. Ürünlerini ya da hizmetlerini geniş kitlelere duyurmak, farkındalığı yakalamak isteyen firmaların gelip bu platformda yerlerini almalarını istiyoruz” dedi.

Led ekran reklam türü son dönemde oldukça popüler oldu. Bu reklam türünün geçmişi ne zamana dayanıyor?
Led sektörü yaklaşık 2005 yılından bu yana Türkiye'de kayan yazıyla yerini aldı. Ama son 4 yıllık süreçlerde led televizyon olarak devam ediyor. Bugün özellikle açık hava reklamcılığı çok daha etkin bir biçimde kullanılıyor. İnsanların yüzde 90'ının dikkatini çeken bir reklam türü. 10 kişiden 9'una sorduğunuzda en az bir açık hava reklamını gördüğünü söylüyor. Biz de bu sektörün içerisindeydik. Şimdi de açık hava reklamcılığına başladık.

Nasıl bir çalışma yapacaksınız?
Beylikdüzü'nde bir farkındalık uyandıralım istedik. Bu anlamda da en iyi lokasyon noktasını bulduğumuz yer Beykent Turgut Özal Bulvarı oldu. Burayla ilgili istatistiklere baktığımızda Perlavista AVM'nin önündeki merkezi bulvar noktasından günlük 40 bin insan sirkülasyonu oluyor. Bu rakam hafta sonu 60 – 70 bine dayanıyor. Yine hafta içi 22 – 23 bin, hafta sonu 38 – 40 bin araç geçişi oluyor. Bu anlamda Beylikdüzü'nün en işlek noktası olarak karar verdiğimiz Perlavista AVM'de açık hava reklamcılığı yapmaya karar verdik. Bu 7 aylık bir projeydi. 100 metrekarelik HD ekrandan bahsediyoruz. Bunun gerek toparlanması, gerek sistemin problemsiz bir hale gelip çalışması haliyle biraz zaman aldı ve bir takım yasal izinlerin alınması süreçler ve sonunda bunu koyduk. Artık Perlavista'nın giriş kapısının önünde 100 metrekarelik bir açık hava reklamı olacak.

100 metrekare bölgede yok

Birçok AVM'de bu tür çalışmalar görüyoruz ama siz 100 metrekarelik bir alandan bahsediyorsunuz. Diğerlerinden çok farklı oldu sanırım?
Evet, tam tamına 99.53 metrekarelik bir reklam alanı. Birçok AVM'de bulunan ekranlar 36-37 metrekareler. İstanbul içine indiğimizde 15-16 metrekare bile olabiliyor. Burada devasal HD bir led ekran konuldu. İnsanlar son dönemde açık hava reklamlarından çok fazla etkileniyor. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropol şehirlerde bir anket firmasının yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre insanların yüzde 65-66'sında alışverişe teşvik noktasında, yüzde 59'unda ise piyasadaki firmaların indirimlerini öğrenmeleri konusunda açık hava reklam panolarının etkisi var.

Firma sahipleri neden reklam vermeli?
Ürün veya hizmetleri hiç kullanmamış potansiyel tüketici kitlesi firmanın müşteri portföyüne katmaları için reklam gerekli. Aslında rakiplerin müşterilerinden müşteri kazanmak için reklam verilmeli. Bu bölgede ciddi anlamda büyük işletmeler olduğu gibi onların iki üç katı küçük firmalar bulunuyor. Lokasyon olarak baktığımızda bu semt içerisinde olan rekabeti arttırması açısından reklama önem vermelerini öneriyorum. Marka olarak bu çevrede 'baba' olarak nitelendirilen firmalar var. Kendisini kanıtlamış, artık bir marka oluşturmuş. Ama markasını sürdürebilmek ve tazeliğini korumak adına çok fazla ilerleyebilmiş değil. Göz önünde olmakta çok fazla ilerleyebilmiş değil, çoğu geri planda kalıyor. Bu firmaların özellikle reklam konusunda katılmalarını istiyorum. Bizim bu sektörü seçmemizin en büyük sebeplerinden bir tanesi insanlar gördükleri ve izledikleri reklamları hatırlıyorlar. Bu noktada özellikle büyük firmaların da hareketli mecraları seçmelerinin en büyük sebeplerden bir tanesi de budur. Beylikdüzü genelinde iyi bir proje. İyi bir kitleye hitap ediyoruz. Sektör anlamında bu bölgeye değer katacak bir proje oldu. Artık biz de firmaların gelip bu platformda yerlerini almalarını istiyoruz.

Görsel daha inandırıcıdır

Açık hava reklamlarının pankart, afiş, televiyon reklamları ya da gazete reklamlarından farkı ne? Avantajı var mı?
Sürekli hedef kitleyle iletişim halindesiniz aslında. Piyasadaki reklamların yüzde 90'ını insanlar fark etmez. Bir farkındalık yaratmak ve insanların dikkatini çekmek noktasında açık hava reklamcılığında led tv reklamları devreye giriyor. Bugün ciddi araştırmalar sonucunda da elde edilen sonuçlara baktığınızda insanların dikkatini çeken indirimlerin en çok haberdar edilmesi kaynağı olarak kullanılan tek reklam sektörü diyebiliriz. Aynı alanı sürekli değiştirebiliyorsunuz. Örneğin sabit bir afiş pankart günlerce kalsa dahi aynı mesajı veriyor. Ama siz bu ekranda 10'ar saniyelik spotlarla istediğini reklamları sunabiliyorsunuz. Bize göre reklamcılık büyük bütçelerle beklenen bir etkiyi yaratmak değil. Minimum bütçelerle beklenen iyi bir etkiyi yaratabilmek önemli. Bunu da iyi bir görsel inandırır, daha iyi bir görsel unutulmaz. Bizim işimizde bu unutulmaz görseli hedef kitleye ulaştırmak.

Kurumların talepleri nasıl?
Yeni yeni gelişen bir sektör fakat baktığınızda özellikle büyük ve lider firmaların talebi çok iyi ama ama orta ölçekli ve küçük işletmelerde çok iyi bir reklam talebi yakalayamıyorsunuz. Aslında Beylikdüzü'ne ve çevre ilçelerimize baktığımızda bu tarz bir ekran henüz bu lokasyonda mevcut değil. Firmalar insanların dikkatini çekmeyi, bir gün içerisinde 30 – 40 bin kişinin bunu fark etmesini ve marka anlamında insanların akıllarında kalabilmeyi istiyorlarsa bizi tercih edebilirler.

Bu kadar büyük bir alan olunca fiyat konusunda insanların kafasında soru işaretleri oluşacaktır?
Bugüne kadarki saha çalışmalarımızda bize dönen sonuçlara baktığımızda bütçenin çok yüksek olacağı algısıyla karşılaştık. Çünkü insanlar bilmiyor ve gerçekten orada dev bir HD ekran gördüklerinden ötürü reklam fiyatlarının çok yüksek bir rakam olduğunu zannediyor. Bu noktada onların kafalarındaki gibi bir bütçe olmayacağını belirtmek istiyorum. Hemen hemen her bütçeye göre reklam programı var, korkmasınlar yani... İnsanların kafasında bir netlik oluşturmak adına öyle örnek verebilirim; Beylikdüzü'nde yapılacak bir pankartlama çalışmasının altında bir fiyat çıkar. Biz Beylikdüzü'nde farklı bir çehre, farklı bir bakış açısı yarattık. Farkındalık uyandırma anlamında belli kitlelere kendisini tanıtmak isteyen firmaları davet ediyoruz. Çünkü Beylikdüzü ve çevre ilçelerin esnafı bizim için önemlidir. Fiyat konusunda korktukları bir rakam yok. Kesinlikle bizi arayıp fiyat almalarını özellikle öneriyorum.

Reklam periyodu 10 saniye

Daha çok talep almak adına küçük ebatta veya farklı AVM'lerde çalışmalarınız olacak mı?
Şimdilik tek noktamız burası. Bu nokta zaten Beylikdüzü'nün ana kalbi dediğimiz noktalardan bir tanesi. İleriki süreçte projelerimiz olacak ama burayla başladık ve bu noktada şimdilik devam ediyoruz.

Reklam periyodu nasıl olacak?
Anlaşmalar 1 aylık olarak yapılıyor. İster video istenirse görsel olarak reklam yayınlayabiliyoruz. 10'ar saniyelik aralıklarla firmaların reklamları bu alanda yayınlanıyor. Görseli değiştirme hakkına sahipler. Örneğin firma 10 günlük bir kampanya düzenliyor ve bununla ilgili 1 aylık reklam anlaşması yapıyor. O kampanya bittiğinde 20 gün boyunca farklı reklamını yayınlayabiliyor.

10'ar saniye kısa değil mi?
Bizim reklam paketlerimiz 10 dakikada bir ve 5 dakikada bir olarak iki bölümden oluşuyor. 10 dakikada bir 10 saniyelik spot girer. İkinci 10 dakikada bir ikinci spotu girer. Üçüncü 10 dakikada bir yine aynı şekilde üçüncü spot girer. Bir de 5 dakikada bir 10'ar saniyelik spotlar halinde gerçekleştiriyoruz. Tabi bazı müşterimiz, 'ben 10 dakikada bir 20 saniyelik videomu oynatmak istiiyorum' diyor. O zaman ona 10 dakikalık paketimizden 2 tane satıyoruz ve reklamları ardı ardına bağlanmış oluyor. 20 saniyelik gösterimiyle ekranda kalıyor. Zaten şöyle bir durum var, birisi araçla bulvara girdiğinde bekleme süresi ortalama 1 dakikayı buluyor. O 1 dakika içerisinde 10 görsel fark edilebiliyor. Yayaların trafik ışıklarının yanmasıyla karşıdan karşıya geçmesi de ortalama 3 dakikayı alıyor. Bu noktada da yine görselin görünmemesi gibi bir durum söz konusu değil.

Reklam algısı değişiyor

Peki kayan yazı olacak mı?
Bizde kayan yazı yok, o ayrı bir sektör. Led sektörünün Türkiye ile tanışmasının ilk penceresi oldu. Ama bizde sadece led tv, led ekran olacak.

Kayan yazı sektöründen birisiyle yaptığım röportajda 'kayan yazı tabela kirliliğini ortadan kaldıracak' demişti. Açık hava reklamları bu noktada pankartlar, afişler, duvarlara yapıştırılan reklamları toparlayacak, bu kirliliği ortadan kaldıracak bir sektör olacak mı?
Bu noktada zaten baktığınızda artık hızla zamanın aklı ve ruhu yenileniyor. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla reklam anlamında da yenilenmeler başladı. Bir çok Avrupa ülkesinde tabela göremezsiniz. Onların tamamı dijital ortama geçmiştir çoktan. Türkiye bu sürece yeni yeni alışıyor. Tabi alışması ve her noktaya bunun ulaşması biraz zaman alacaktır. Ama şöyle bir gerçek var; özellikle büyükşehir belediyeleri bu noktada hem kontrol altında hem tutabilme hem de bu kirliliği ortadan kaldırmak adına güzel bir uygulama başlattı. Ana arterleri kendi bünyesine alıp denetleyerek olumsuzlukları minimuma indiriyor. Bu noktada da büyükşehirlerimizde dönüşüm başladı. Tabi ki eski tabela sistemleri büyük ihtimalle zamanla ortadan kalkacaktır. Çünkü insanların özellikle bu mecralara talepleri gün geçtikçe de fazlalaşıyor. Çünkü artık eskisi gibi çok fazla televizyon izleyen bir kesim bile neredeyse kalmadı. Artık insanlar akıllı telefonlara alıştı, akıllı iletişim araçlarına alıştılar. Bundan dolayı bu yeni mecralar biraz daha göze çarpar hale gelecek. İnsanlar gördükleri reklamın neredeyse yüzde 90'ını unutumuyor. Bu yüzden hem farkındalık yaratmanız gerekiyor hem de diğerlerine ve özellikle bu işi yapıyorsanız rakiplerinizi çok iyi takip etmeniz gerekiyor.

Siz de açık hava reklamıyla bu farkındalığı çok net bir şekilde yaratacağınızı düşünüyorsunuz...
Beylikdüzü'nde kendini duyurmak, kendini insanlara ifade edebilmek, kendini tanıtmak anlamında düşünen tüm firmaların reklamlarını bekliyoruz. Sadece firmaların değil kişisel kutlama mesajları olabilir. Özel günlere ait mesajlar olabilir. Bu noktalardaki kısımları da bekliyoruz.

Şirket yeni, hedef büyük
Meydan LED isimli şirketi Kadir Can Akbulut ile birlikte bu yıl kurduklarını söyleyen Ercan Albeniz, “Şirketimiz 2015 yılı itibariyle faaliyetimize başladık. Bireysel olarak yaptığımız işler de devam ediyor. Uzun soluklu bir şirket olacağını inanıyoruz. Çünkü hepimiz yaratıcıyız, yaratıcılığın özü farklı olmaktan gelir. Reklam sektöründe de verdiğiniz veya yayınladığınız bir ürünün farklı olması gerekiyor. Farkındalık uyandırması gerekiyor. Önümüzdeki süreci özellikle küçük işletmeler zor biçimde geçirecek. Bu dönemlerde rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri için bizim asıl amacımız ürünlerini pazarlamalarını sağlamak. Bu da doğru kitleye doğru iletişim aracıyla ulaşmakla olur” diye konuştu.

Google bizi daha iyi tanıyor
Şirketin ortağı Kadir Can Akbulut ise reklamcılık sektörünün teknoloji ile sürekli harmanlandığını belirterek, “İnternet reklamlarında bile artık belli kurallar değişiyor. İnsanlara zoraki reklamlar değil, daha çok takip ettiği şeylerin reklamlarını izliyor. Özellikle belli başlı arama motorları, sosyal medya siteleri ellerindeki datayı reklam pazarı olarak oluşturuyor. O ürün kime hitap ediyorsa ya da kişi hangi sayfalara baktıysa ona göre reklamlar çıkıyor. Yani bizim direk fizibilitemizi çıkarabiliyor. Aslında Google, bir çok arkadaşımızdan daha iyi tanıyor diyebiliriz. Artık reklam ne kadar kişiye ulaşsın değil, ne kadar nokta atışı kişilere ulaşsın amacı güdülüyor. Bizim de hedefimiz bu” diye konuştu. “Bölgede billboardlar her yerde var. Ama insanlar artık bakma ihtiyacı bile duymuyor” diyen Akbulut, “Bizim buradaki hedefimiz alışılmışın dışında. Sokakta yürürken yukarıda 100 metrekarelik bir görsel oynuyor. Özellikle akşamları daha farklı bir atmosfer oluşuyor. Bu şekilde de insanların ilgisini çekebiliyorsunuz. Bölgede zaten devlet hastanesininde açılacak olması, bu lokasyon en büyük göbeklerden bir tanesi Beylikdüzü'ndeki birleştirici noktalardan biri bu noktada çok büyük artıları olacaktır” ifadesini kullandı.

100 yıllık ailenin evladı
1984 yılında Beylikdüzü'nde doğan Ercan Albeniz, Beylikdüzü'nde 100 yıldır ikamet eden aileden geliyor. İlk olarak Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde İşletme bölümüne başlayan, ardından Fatih Üniversitesi'ne geçerek buradan mezun olan Albeniz, evli ve bir çocuk babası. 2005 yılında ticarete atılan ve Gürpınar'da bilgisayar firması kuran Albeniz, bu işini de sürdürüyor. Albeniz ayrıca birçok sivil toplum kuruluşunda yer aldı ve yöneticilik yaptı.

KELİME OYUNU
Aile: Mutluluk
Çocuk: Sevgi
İstanbul: Aşk
Türkiye: Sevda
Dostluk: Paylaşım
Geçmiş: Tecrübe
Bugün: Hayat
Gelecek: Güven
Siyaset: İnsan 
kazanma sanatı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.