Abdülhamit Han'ın çılgın projeleri

Sultan II. Abdülhamid Han, 98. ölüm yıldönümünde Esenler'de anıldı. 2. Abdülhamid Han döneminde hazırlanan projeler hakkında konuşan panelist Dr. Ahmet Uçar, GAP Projesi, Konya Ovası Sulama Projesi, Adana Ovası Sulama Projesi onun zamanında düşünüldü. 1876'da ilk tüp geçit projesi yapıldı" dedi

Abdülhamit Han'ın çılgın projeleri

 Esenler Belediyesi Şehir ve Düşünce Merkezi ile  ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, Sultan II. Abdülhamid’in 98. ölüm yıldönümü münasebetiyle "2. Abdülhamid ve Şehircilik" paneli gerçekleştirdi. Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen panele, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı ve çok sayıda Esenlerli katıldı. Tarih ve Medeniyet Dergisi Genel Yayın Müdürü Mehmet Fatih Can moderatörlüğünde gerçekleşen programda; Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu ve Dr. Ahmet Uçar ile Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selman Can konuşmacı olarak yer aldı. 

Abide yapılara imza attı
Paneldeki ilk konuşmacı Tarih ve Medeniyet Dergisi Genel Yayın Müdürü Mehmet Fatih Can, 2. Abdülhamid Han'ın şehircilik ve mimari anlayışını 'muhteşem' olarak nitelendirerek,"Günümüzde bile şehrimizin en muhteşem abide yapıları O'nun imzasını taşıyor. Sadece İstanbul'da değil bütün imparatorluk çapında büyük bir mimari ve inşai hareket başlatan on binlerce okul açan bir padişahtan bahsediyoruz. Devletin sonunun geldiğini bile bile imparatorluğunun uzak vilayetlerinde bile çok ciddi imar faaliyetleri vardı" diye konuştu.
 
Şehirleşmeyi başlattı
Abdülhamid Han'ın şehrin dokusu için 'Enbiye Nizamnamesini' yürürlüğe koyduğunu hatırlatan Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu, "Abdülhamid Han'ın tahta çıkış zamanı Avrupa'nın baskı uyguladığı, dış borçların biriktiği ve iç muhalefetin arttığı döneme denk gelmiştir. Sultan bu sorunlara rağmen çevre ve şehircilik alanında büyük öneme sahip 'Enbiye Nizamnamesini' yürürlüğe koymuştur. 50 yıl yürürlükte kalan bu nizamname neticesinde cadde ve sokakların genişletilmesi, sokakların aydınlatılması, kaldırımların döşenmesi gibi çalışmalarla şehir dokusu disiplin altına alınmıştır" şeklinde konuştu. 
Birçok proje yaptı
2. Abdülhamid Han döneminde hazırlanan projeler hakkında konuşan panelist Dr. Ahmet Uçar, şöyle konuştu:  "Abdülhamid Han zeki, yumuşak huylu, mütevazı, etkileyici, kültürlü, irfan sahibi olan bir padişahtı. O'nu gören bazı yabancı devlet yetkilileri 'sıradan bir paşa gibi yaşıyor' demişler. O'nunla görüşüp de O'nun etkisi altında kalmayan çok az diplomat vardır. Abdülhamid Han'ın döneminde hazırlanan projelerden bazıları şunlardı; GAP Projesi, Konya Ovası Sulama Projesi, Adana Ovası Sulama Projesi üzerinde de çalışılıyor. Abdülhamid Han birçok proje gerçekleştirdi. Hastaneler, mektepler, demir yolları ve tersaneler kurdu. 1876'da ilk tüp geçit projesi yapıldı. Bu proje sunulduğu dönemde savaş yılları olduğu için proje değerlendirmeye bile alınmıyor."  
İmar ve inşaa ustası
Paneldeki son konuşmacı Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selman Can ise mimari ve sanatın milli kimliğin oluşması için önemli meseleler olduğunu vurgulayarak, "Türk'ün çekildiği her bölgede eserleri yok ediliyor. Sebebi Türk'e duyulan hınç değil Türk'ü unutturmaktır. Abdülhamid'in hala bilmediğimiz çok yanı var. II. Abdülhamid, imar ve inşa ustasıdır fakat bu mimari çalışmalarının yeterince üzerinde durulmadı" şeklinde konuştu. Panel, soru - cevap bölümünün ardından sona erdi.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.