Yüzde 86'ya ulaşacağız!

CHP Esenler İlçe Başkanı Bülent Ütebay, “Esenler’de şöyle bir algı var. Esenler için AKP’nin kalesi deniliyor, biz AKP'nin kalesini yıkacağız” dedi. “Yüzde 86 insanımıza da ulaşarak neden bize oy vermediklerini öğrenmek için çalışacağız” diyen Ütebay, “Esenler’de CHP yok diyenlere CHP’nin varlığını göstereceğiz. Esenler’e CHP’nin sancağını dikeceğiz” dedi

Yüzde 86'ya ulaşacağız!

İstanbul'da CHP'nin en az oy aldığı ilçelerden bir tanesi olan Esenler'de yapılan kongrenin ardından Bülent Ütebay, CHP'nin yeni ilçe başkanı seçildi. Bülent Ütebay'ı bekleyen görevlerden bir tanesi de Esenler'de yok denilen CHP'yi yeniden etkili hale getirmesi. Yapacakları ile ilgili sorularımızı yanıtlayan Ütebay, Esenler'de yeni bir anlayışın hakim olacağını belirterek, "Sosyal demokratım diyen bir partinin burada taban bulması gerekir. Biz bu tabanı neden bulamıyoruz sorusuna kafa yorduk. Arkadaşlarımızla birlikte yüzde 86'ya nasıl ulaşırız sorusunun cevabını aradık. Burada yüzde 14 oy oranını kabul etmiyoruz. Oyumuzu en kötü şartlarda yüzde 30'lara çıkarmamız lazım. Yüzde 86 insanımıza da ulaşarak neden bize oy vermediklerini öğrenmek için çalışacağız. Sosyal demokrat poltikalarımızla, STK'larla içiçe olacağız. Halka ulaşacağız, sosyal demokrasinin; emekçilerin ve dar gelirlilerin yanında olacağını anlatacağız. Bizim eksikliklerimiz var ve bu eksikliklerimizin ne olduğunu biliyoruz" ifadesini kullandı.  
İnsanlar kendi emeğiyle yaşamalı
Esenler'de yönetime talip olduklarını söyleyen Ütebay, "Esenler'de yeni bir anlayışla yönetime talip olduk. Yönetime talip olurken biz bir Esenler analizi yaptık. Partimiz Esenler'de son olarak yüzde 14 oy aldı. Esenler emek eksenli bir yer. Emekçilerin ve geliri düşük olanların yaşadığı bir yer. Elbette 14 yıldır iktidarda olan AKP'nin devlet ve belediye olanaklarını kullanarak siyasette bizim önümüze geçtiği bir gerçek. En son seçimlerde açılışlar bahanesiyle yine devletin bütün olanakları kullanıldı. Bu haksız bir rekabet ortaya koyuyor. Örneğin insanları umreye götürmek siyasi partilerin işi değildir. Önemli olan insanların her türlü ihtiyaçlarını kendi emeğiyle sağlayabilecekleri ortamı yaratmaktır" dedi.

Farklı bir yöntem uygulayacağız
CHP'nin Esenler'de farklı bir uygulama çalışacağını söyleyen Ütebay, "Biz iki yılımızı bir hazırlık olarak geçireceğiz ama biz belediye başkan adayımızı bir yıl önceden belirleyip bir 'Belediyeyi İzleme Komisyonu' oluşturacağız. Belediye başkan adayı yapmayı planladığımız arkadaşımızı da bu komisyonun başına getireceğiz. Gölge başkan gibi olacak. Esenler'de bütün yapılanları, yapılması gerekenleri insanlara anlatacağız. Meclis üyesi sayımız yeterli değil ama çok tecrübeliler ve işlerini çok iyi biliyorlar. Belediyeciliği imar işlerini çok yakından takip ediyorlar. 3 kişiyle 33 meclis üyesine ders verecek nitelikte çalışma yapıyorlar. Bu meclis üyelerinin nasıl bir ses getireceğinide herkese göstereceğiz. Bu dönem onlara katkıda sunacağız" dedi.

Eğitim ve trafik sorun
Eğitimin de büyük sorun olduğunu söyleyen Ütebay, "Esenler İstanbul'un en çok göç alan ilçesi. Metrekare başına en çok insan sayısının düştüğü ilçelerden bir tanesi Esenler. Sınıflar 40-50 kişilik. İlçemizde 2 kilometrelik yol 30 dakikada anca gidilebiliyor. Belediye başkanımız iki dönemdir belediye başkanlığı yapıyor. Esenler'de hep büyükşehir yatırım yapıyor. Esenler'in ben kendi bünyesinde yaptığı bir yatırımı  bilmiyorum" dedi.

3 defa plan değiştirdiler
CHP'nin kentsel dönüşüme karşı olduğu algısı var insanlarımızda. Ama biz kentlerin yaşanılabilir hale gelmesine karşı değiliz aksine katkı sunmaya hazırız” diyen Bülent Ütebay, “Esenler'de yapılan dönüşümün halkın yararına değil de birilerine rant sağlamak için yapıldığı görüyoruz. Mesela Havaalanı Mahallesi'nde 3 defa plan değiştirilerek kendilerine rant sağladılar. 300 tane daire yapılacakken 600 tane daire yapılıyorsa orada mülk sahibi bundan yararlanamıyorsa bundan yararlanan başka birileri var demektir. Havaalanı Mahallesi'nde kentsel dönüşüm yapılıyor hak sahiplerine 125 metrekare yerine 95 metrekare brüt net olarakta 65 metrekare daireler verilecek. Orada satılacak daireler var. Bu satılacak dairelerle hak sahiplerine verilecek daireler arasında kullanım açısından farklılıklar var. İnsanlara hamam, sauna yüzme havuzu yapıp satacağız deniliyor ama bu hak sahiplerine verilmiyor. Bu AKP'nin anlayışına bir örnek teşkil ediyor. Biz kentsel dönüşüm yaparsak insanları mağdur etmeyeceğiz. Asgari ücretle yaşayan insanın evini alıyorsunuz. Önce 125 metrekareden 65'e düşürüyorsunuz hakkını ve sosyal donatı hakkından mağrum ediyorsunuz. Bu kabul edilebilir bir durum değil” ifadesini kullandı.

Belediye Başkanı ayrım yapıyor

Esenler Belediyesi'nin kendi yandaşlarına kaynak aktarımı yaptığını savunan bu konu ile ilgili de bir çalışmayı başlattıklarını söyleyen Ütebay sözlerini şu cümlelerle sürdürdü, "Esenler'de belediye başkanı kendine oy veren seçmeni ayrı tutuyor, oy vermeyenler ayrı tutuluyor. Belediye başkanı tarafsız olmalı. Esenler'de iyi olan herşeyin arkasında olacağız. Onlarla birlikte çalışacağız. Yanlış yapılanlarında karşısında olacağız. Esenler'de yapılan yanlışlara eylemlerle itiraz edeceğiz.  Biz Esenler'de gençlerimizin eğlenmek için ya da vakit geçirmek için Esenler'in dışına çıkma gereksinimi duymadığı bir yer hayal ediyoruz. Park ve bahçelerinde yürüyen birbirine selam veren insanları hayal ediyoruz bunun için çalışacağız. Mutsuz insanların yoğunlukta olduğu bir Esenler'i biz tam tersine mutluluk getiren bir kent haline getireceğiz. Esenler'de şöyle bir algı var. Esenler AKP'nin kalesi deniliyor biz bu iki yıl içerisinde AKP'nin kalesini yıkacağız. Esenler'de CHP yok diyenlere CHP'nin varlığını göstereceğiz."

Bülent Ütebay kimdir?
1976 Elazığ doğumlu olan Ütebay 1986'dan bu yana Esenler'de yaşıyor. Esenler Atışalanı Lisesi, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Ütebay gıda alanında çalışan bir şirketinde yöneticiilik yapıyor. Vergi Hukuku Uzmanı'da olan Ütebay ilçe başkanı Şuayip Vardar döneminde ilçe sekreterliği ve rgütlenmeden sorumlu başkan yardımcılığı yaptı. . UFUK ÇOBAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.