Evladımdan ayrılırsam mezara girerim

Vera Paşcan

Vera PaşcanRÖPORTAJ: Bahar Pamir 04 Haziran 2015, 14:52

 Oğlu ile birlikte Türk vatandaşı olan Vera Paşcan, kızını da Türk vatandaşı yapabilmek için mücadele veriyor. 10 yıldır kızı için İstanbul-Ankara arasında mekik dokuyan Vera Paşcan, “Ben ülkemde yaşıyorum. Moldova'da bırakın evi, kalacak odam bile yok. Epilepsi hastası kızım sınır dışı edilirse nerede kalır, ona kim bakar? Evladımdan ayrılırsam, diri diri mezara girerim” dedi

 İstanbul Fatih'te yaşayan ve 15 yıl önce Türk vatandaşı olan 2 çocuk annesi Vera Paşcan’ın 9 sene önce oğlu Sergiu da Türk vatandaşı oldu. 28 yaşındaki kızı Natalia ise 6 sene önce bir Türk ile evlendi. İşsiz olan damadının da masraflarını karşılayan Vera, iddialara göre damadına para yetiştiremez oldu. Bir süre sonra da tezgahtarlık yaparak geçimini sağlayarak kazandığı paranın ailesine ancak yettiğini belirterek damadına para akışını kesti. Bu durumu gururuna yediremeyen damat da kaynanasını kızı ile "formalite evlilik" ihbarında bulunmakla tehdit etti. Evliliklerinin 3. yılında damat, karısı ile formalite evlilik yaptığını ileri sürerek şikayetçi oldu. Natalia da sınır dışı edildi. Bir süre sonra Natalie soyadını değiştirerek Türkiye’ye annesinin yanına döndü. Birkaç sefer vize ve oturma izni olmadığı için sınır dışı edildi. 4 yıl önce Vera Paşcan’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektupla kederi sevince döndü. Başbakan’ın verdiği talimatla Sara ve tansiyon hastası kızına kavuştu

Moldova'da tanıdığınız kimse var mı? Ne sıklıkla yurt dışına çıkıyorsunuz?
Natalia: Moldova’da tek bir akrabam bile yok. Benim gerçek vatanım Türkiye. Sınır dışılar haricinde Türkiye’den çıkmadım. Son kez sınır dışı edildiğim Moldova’da resmen sefilleri oynadım. Gidecek kimsem yoktu. Çünkü sevdiklerim ‘vatanım’ demek için can attığım Türkiye’deydi. Türkiye’de herkes yardımsever. Vatandaşlığa şu an sahip olamasam da kendimi Türk gibi hissediyorum. Tek isteğim annem ve kardeşimden ayrılmamak

Kardeşi askere Natalia sınır dışına

Aileniz sınır dışı edilmenize nasıl tepki veriyor?
Natalia: Kardeşim Türk vatandaşı olduğu için nasıl askerlik yapıyorsa, benim de annem ve kardeşim gibi Türk vatandaşı olma hakkına sahip olmam gerekiyor. Sara ve tansiyon hastasıyım. Ailemin yanında kalmak en doğal hakkım. Annem de benim durumuma sürekli üzüldüğünden o da hastalanıyor. Ona bir şey olursa yaşamamın bir anlamı kalmaz. Ömrümün çoğunu Türkiye’de geçirdim. Göğsümü gere gere ben Türk’üm demek istiyorum. Bana bu çok görülmemeli. 
Oturma izni almak sizin için zor oluyor mu?
Natalia: Her sene oturma iznimi uzatmak için mücadele vermekten bıktım. Bu sene kısa dönem oturma izni alabildim. Kendi ülkemde turist olmak istemiyorum. Suriyelilere verilen haklardan benim de yararlanmak için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım elini uzatmasını bekliyorum.
2017'ye kadar süründürürüm

Boşanma davanız sonuçlandı mı?
Natalia: Birkaç gün önce eşimle boşanmak için hakim karşısına çıktık. Kocam duruşmada ‘karımı çok seviyorum. Boşanmak istemiyorum. 2 aydır ayrı yaşıyoruz. Psikolojim bozuldu’ diyerek yalan söyledi. Hakime hanım da şahitlerini getir diyerek duruşmayı erteledi. Duruşma çıkışında kocam yanıma gelerek 'Bana para vermezsen boşanmak istemiyorum' diyerek 'seni 2017 yılına kadar süründüreceğim' tehdidinde bulundu. Beni şikayet ettiğinden bu yana ayrı yaşıyoruz. Şu an annemin kaldığı evin yerini bile bulamaz.

İstanbul-Ankara git gel 10 yıl

Gelirinizi nasıl karşılıyorsunuz?
Vera Paşcan: 2 ay önce tezgartarlık yaptığım dükkandan çıkarıldım. Oğlum Türk vatandaşı kızım ise değil. Kızımın sınır dışı edilmesi bir ailenin parçalanması demek. Sara hastası olan kızımın sağlık durumu benimkinden daha önemli. 10 yıl boyunca İstanbul-Ankara arası mekik dokudum. Yılda 4 sefer Ankara’ya gidiyorum. Tek isteğim kızımın Türk vatandaşı olması. Ben ülkemde yaşıyorum. Moldova'da bırakın evi, kalacak odam bile yok. Epilepsi hastası kızım sınır dışı edilirse nerede kalır, ona kim bakar? Evladımdan ayrılırsam, diri diri mezara girerim. O zaman o da çalışacak. Kira, elektrik, doğalgaz kirasını daha rahat ödeyeceğiz. Ne ben kızımdan ne de kızım benden ayrı yaşayamaz. Babam gibi sevdiğim Cumhurbaşkanım kızımın sorununa bir çözüm bulsun. Kızım hasta olduğundan çocukluğundan beri baygınlık geçiriyor. Doktorlar bakıma muhtaç olduğunu da belirtti. Ben kızımı yanıma alıp onun tedavisini yaptırıp ona sahip çıkmak istiyorum.

2 sefer askerlik yaptı

Türkiye'de de askerlik yaptınız. Moldova'da da askerlik yaptınız mı?
Sergiu Paşcan: Moldova’da 2007-2008 yılları arasında 12 ay askerlik yaptım. Türkiye Cumhuriyeti kimliğimi alınca Beyoğlu Askerlik Şubesi’ne gittim. Dosyan yok dediler. Askerlik yapacağımı bile bilmiyordum. Moldovalı olan eşimle evlilik müracatımızı yaptık. Kısa süre sonra askerlik yapacağımı belirten daveti aldım. Evlendim ve kendi isteğimle askere gittim. Acemi birliğimi İzmir’de usta birliğimi de Isparta’da yaptım. Geçen sene Temmuz ayında ameliyat oldum. Hava değişimine gelince askeri birliğime Beyoğlu Kaymakamlığı yoklama kaçağı olduğum için 1.698 TL’lık kestikleri cezanın makbuzunu yollamış. İtiraz ettim ama kabul edilmedi. Ben ayda 1000 TL’ye tezgahtarlık yapıyorum. Ev kirasını mı, doğalgaz, su ve elektrik parasını mı yoksa cezayı mı ödeyeceğim. Karım henüz Türk vatandaşı olmadığı için çalışamıyor. Ablam da aynı şekilde. Annem de 2 aydır işsiz. Ben 1000 TL ile hangi derde derman olayım.

Tek isteğim çocuğuma kavuşmak
Vera Paşcan’ın dönemin Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’a hitaben yazdığı mektubun bir bölümü şöyle: “Çocuğum halen Moldova’da bulunmaktadır. Çocuğuma orada sahip çıkabilecek ve onunla orada alakadar olabilecek kimse olmadığından oldukça mağdur durumdadır. Ben bir anne olarak bütün bu yaşadıklarımızdan dolayı büyük bir üzüntü yaşamaktayım. Burada bir tekstil firmasında çalışarak hayatımızı idame ettirmeye çalıştığımdan oraya gidebilmem de mümkün değildir. En önemlisi de tamamen buraya yerleştiğimden dolayı orada ne gidebilecek ne de kalabilecek bir yerimiz yoktur. Oğlum da burada T.C. vatandaşı olarak yaşamaktadır. Kızım burada yasal olmayan iş yapmamış her zaman kanunlara riayet ederek yaşamıştır. Defalarca çocuğuma vize verilmesi için dilekçe yazmış olmamıza rağmen bu işlemlerimiz dikkate alınmamıştır. Sayın Başbakanım, bir anne olarak sizden başkaca sığınabilecek kimsem yoktur. Umuyorum ki benim sesimi duyacak ve bana yardımcı olacaksınız. Benim tek isteğim bir an önce çocuğuma kavuşabilmekten başka bir şey değildir.” 


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.